Kripto Para

FTX’i batıran Sam Bankman-Fried: “Hala bir şans var”

  Likidite krizinden kurtulamayan FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried, çöküşe giden süreci açıkladı. FTX eski CEO’su SBF, kripto sektörüne büyük darbe vuran iflasa rağmen hala umutlu olduğunu dile getirdi…

  Kripto para basınında gündemden düşmeyen FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried, toplulukta tartışma yaratan açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Geçtiğimiz günlerde, borsa için erken iflas başvurusunda bulunduğunu ve bu yüzden çok pişman olduğunu dile getiren SBF yine tepki topladı. FTX borsasını batıran isim, borsaya bağlı şirketleri kurtarmak için hala bir şans olduğunu söyledi. 

  2022 yılının bahar aylarında kripto para piyasasının düşüşe geçmesiyle birlikte FTX’in çöküş süreci başladı. Bu zamanlamaya dikkat çeken SBF, müşterilerinin paralarını toplu bir şekilde çekmeye başlamasıyla likidite krizi yaşadıklarını dile getirdi: FTX’in çökmesini ve iflasını asla amaçlamadım. Marj pozisyonunun tam boyutunu ve hiper korelasyonlu bir çöküşün ortaya çıkardığı riskin büyüklüğünü fark edemedim.”

  FTX Kullanıcılarına Ait Fonlar 

  FTX kurucusu, borsa kullanıcılarına ait fonların, kardeş şirket Alameda Reserach için kullanıldığına dair iddialara da yanıt verdi: “Krediler ve ikincil satışlar, büyük miktarlarda kişisel tüketim için değil, Binance’in satın alması da dahil olmak üzere genellikle borsayı ayağa kaldırmak ve borsaya yeniden yatırım yapmak için kullanılıyordu.” Kripto paraların ayı piyasasına girmeden önce FTX’in 60 milyar dolarlık teminatı ve 2 milyar dolarlık borcu olduğunu söyledi. 

  “Hala Şans Var Açıklaması”

  FTX kripto para imparatorluğunun çöküş süreci hakkında detaylı açıklamalar yapan SBF, iflas başvurusu hakkında pişmanlık yaşadığını bir kez daha dile getirdi. Çaresiz bir durumda kaldığını ve FTX’in iflas başvurusu için koordineli biçimde aşırı baskıya maruz kaldığını söyleyen eski CEO kurtuluş için hala umut olduğunu dile getirdi: 

  “Aslında önemli miktarda fon toplayabilirdik; milyarlarca dolarlık potansiyel anlaşma iflas belgelerini imzaladıktan yaklaşık sekiz dakika sonra geldi. İşi kurtarabilirdik. Hala bir şans var. Ancak size herhangi bir şeyin olacağına dair söz veremem, çünkü bu benim seçimim değil.” FTX borsasının iflasından sonra ABD Adalet Bakanlığı’nın soruşturması kapsamına giren SBF’nin bu açıklamaları sosyal medyada büyük ilgi gördü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle