Kripto Para

ETH küresel finans sisteminde kilit bir rol üstlenebilecek mi?

  Son dönemlerde Ethereum (ETH) ve Ethereum’a alternatif olarak gösterilen blok zincirleri ile kripto para birimleri ile ilgili birçok fikir gündeme gelmeye başladı. Pantera Capital’in baş yatırım sorumlusu konu hakkında fikirlerini dile getirdi ve Ethereum’un, ilerleyen zamanlarda küresel finans sisteminde çok kritik bir role sahip olacağını öne sürdü.

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde Ethereum (ETH) ağındaki yüksek işlem ücretleri ve ölçeklendirme sorunları ile ilgili birçok tartışma konusu gündeme gelmeye başladı. Ethereum ile ilgili gündeme gelen bu tartışmalar, daha sonra Ethereum’a alternatif ve rakip olarak gösterilen diğer blok zinciri ve kripto para projelerine de yansıdı. Solana (SOL) gibi blok zincirleri ile sık sık kıyaslanan ve gelecekte nasıl bir konumda olacağı tartışılan Ethereum, bu kez de Pantera Capital’in baş yatırım sorumlusu Joey Krug’un açıklamaları ile gündeme geldi.

  Joey Krug, ETH İçin Bir Tehdit Görmüyor

  Joey Krug, Ethereum’a alternatif olarak gösterilen projelerin Ethereum’dan daha iyi bir performans sergileyemeyeceklerini iddia etti. Krug ayrıca Ethereum’un küresel finans sisteminde ilerleyen dönemlerde çok kritik bir role sahip olacağını da öne sürdü. Ethereum blok zinciri ile ilgili fikirlerini paylaşan Krug, 10 yıl gibi bir süre içinde dünya çapındaki finansal işlemlerinin en az %50’sinin Ethereum blok zinciri üzerinde gerçekleşebileceğini ifade etti. Krug; Solana, Polkadot (DOT) ve Cardano (ADA) gibi “alternatiflerin” ETH’yi tehdit edemeyeceklerini savundu.

  JPMorgan Analistlerinin Yayınladığı Rapor

  Yakın zamanlı bir araştırma raporu yayınlayan JPMorgan analistleri, Ethereum’un DeFi ve NFT ekosistemlerindeki hakimiyetini giderek kaybettiğini yazmıştı. JPMorgan analistleri öte yandan bu raporda Ethereum’daki ölçeklendirme sorununa bağlı olarak ağda görülen yüksek işlem ücretlerinin, kullanıcıları Solana, Cardano ve Avalanche gibi rakiplere yönlendirdiğini ve bu nedenle de bu blok zincirlerinde önemli bir büyüme kaydedildiğini ifade etmişti. JPMorgan analistleri konuya ilişkin olarak raporda şu ifadelere yer vermişti:

  “Ethereum’un DeFi pazarındaki hakimiyeti, 2021 yılının başından Aralık 2021 dönemine kadar neredeyse yüzde 100’den yüzde 65’e kadar geriledi.”

  Uzmanlar Ethereum Adına İkiye Bölündü

  Ethereum ağına ilişkin ortaya çıkan fikir ayrılıklarında birçok uzman isim ETH ağında başlatılan güncellemeler ile ölçeklendirme sorununa çözümlerin getirileceğini ifade ediyor. Öte yandan bazı uzman isimler ise Ethereum’a alternatif olarak gösterilen projelerdeki yukarı yönlü ivmenin devam edebileceğini ve bunun da Ethereum’a tehdit oluşturabileceğini belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle