Kripto Para

Dolar enflasyonu Bitcoin’e avantaj sağlıyor

  Son dönemde kripto para topluluğunun takip ettiği finansal gelişmeler arasında ABD dolarında ortaya çıkan enflasyon riski öne çıkıyor. Soros Fund Management yöneticisi dolardaki enflasyonun Bitcoin’e yaradığını söyledi…

  ABD Senatosu tarafından onaylandıktan sonra ABD Başkanı Joe Biden’ın imzaladığı 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin yankıları sürüyor. Kripto para piyasası ve sektör temsilcileri açısından da oldukça önemli bir yere sahip olan bu gelişme hakkında çeşitli yorumlar yapılıyor. Son olarak Soros Fund Management CIO’su Dawn Fitzpatrik, dolar enflasyonunun Bitcoin’e avantaj sağladığını vurguladı.

  Kripto para yatırımcıları, lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatındaki hareketleri yakından takip ederken bir yandan da çevresel faktörleri göz önünde bulunduruyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatına olumlu etkisi olacağı düşünülen faktörlerden biri de ABD’de dağıtılan teşvik paketi oldu. Soros Fund Management yöneticisi Dawn Fitzpatrik, ABD dolarındaki enflasyon nedeniyle Bitcoin’in popülerlik kazandığını söyledi.

  “Kripto Para Piyasasında Dönüm Noktası”

  Finans dünyasının en ünlü isimlerinden küresel yatırımcı George Soros tarafından oluşturulan varlık yönetim fonu Soros Fund Management, yatırımcıların dikkatini çekiyor. Yakın zamanda BTC ile ilgilenmeye başladıklarını vurgulayan şirketin yöneticilerinden Dawn Fitzpatrik, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

  Dawn Fitzpatrik, BTC’nin popülerliği ve şirketin buna bakışı hakkında şu açıklamayı yaptı: “Kripto para altyapısının gerçekten ilginç olduğunu düşünüyoruz. Bu altyapıya bazı yatırımlar yapıyoruz ve bunun bir dönüm noktasında olduğunu düşünüyoruz. Bence kripto para konusunda kritik bir süreçteyiz. Bitcoin bugüne kadar 'sınır varlık' olarak görüldü, ancak gerçeği şu ki, son 12 ayda ABD'deki para arzı yüzde 25 arttı.”

  ABD Dolarındaki Enflasyon Riski

  ABD doları para arzının sadece geçen yılda yüzde 25 artmasının fiat enflasyonu oluşturduğunu söyleyen Fitzpatrik, bu sebeple Bitcoin’e yöneldiklerini belirtti. Uzman isim Bitcoin geleceği hakkındaki görüşleri, kripto para kullanıcılarından da tam destek gördü:

  “Fiat para birimlerinin değerinin düşürülmesi konusunda gerçek bir korku var. Bitcoin'i ele aldığımızda, onu bir para birimi olarak değil, bir emtia olarak düşünüyorum. Kolayca depolanabilen, kolayca aktarılabilen bir emtia.” Ünlü yönetici CBDC dönemi başlasa bile Bitcoin’in üzerinde uzun vadede olumsuz etki yaratmayacağını vurguladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle