Kripto Para

Dikkat: Telegram’da 500 bin dolarlık kripto hırsızlığı!

  Kripto para topluluğunun en çok kullandığı mesajlaşma uygulamalarından Telegram büyük bir güvenlik sorunu yaşadı. Kötü amaçlı yazılım kullanılarak 500 bin dolarlık kripto para çalındığı haberleri gündemi sarstı…

  Kripto para dünyasında gerçekleşen hırsızlık ve soygun olaylarına bir yenisi daha eklendi. Aralarında Türkiye’den de kripto para kullanıcısı mağdurların bulunduğu çok sayıda kişi, kripto paralarını enteresan bir şekilde çaldırdı. Telegram iletişim uygulamasında gerçekleştiği öğrenilen kripto para hırsızlığında 500 bin dolarlık kripto paranın çalındığı haberleri paylaşıldı.

  Kripto para basınında gündeme gelen olaylardan biri de Telegram uygulamasındaki kripto para hırsızlığı oldu. Avast, yayınladığı son raporda HackBoss isimli kötü amaçlı yazılım kullanılarak Telegram uygulaması üzerinden kripto para çalındığını açıkladı. Kripto para kullanıcılarının yoğun bir şekilde kullandığı Telegram uygulamasında bu tür bir hırsızlığın meydana gelmesi de kafaları karıştırdı.

  500 Bin Dolarlık Hırsızlık Nasıl Yapıldı?

  Telegram uygulaması üzerinde Hack Boss adını kullanan dolandırıcıların kanalına yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Aralarında Türkiye’den de kripto para kullanıcısı kişilerin bulunduğu bu kanalda kötü amaçlı yazılım kullanıldı. Dolandırıcılar, Telegram kullanıcılarını kendilerine çektikten sonra harekete geçti. Bu kanalda sadece yöneticiler paylaşım yapabiliyor ve kripto para cüzdanı ile banka hesabı gibi hack yazılımları paylaşılıyor.

  Paylaşılan yazılımları indiren kullanıcılar, cihazlarına bu uygulamaları kurduktan sonra basit yüzlü bir menüyle karşılaşıyor. Ancak bu yazılımlar, kripto paraları çalan Hack Boss yazılımı içerdiği için kullanıcılar uygulamayı kapatsalar bile arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu sırada kripto para kullanıcısı, uygulamayı kapattığını sanıp cüzdan adresine girdiğinde hırsızlar da devreye giriyor.

  Çalınan Kripto Paralar Tespit Edildi 

  Dijital güvenlik firması Avast tarafından açıklanan bir raporda yer alan bu hırsızlık, 100’den fazla kripto para cüzdanında gerçekleşti. Hırsızlar, bu cüzdanlardan yaklaşık 530 bin dolara tekabül eden kripto para çalmayı başardı. En çok çaldırılan kripto paralar arasında Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Dogecoin yer aldı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle