Kripto Para

Çin’in kripto savaşı bitmedi! Piyasayı baskılıyor

  Kripto para piyasasının özellikle son dönemde yaşadığı sert düşüşlerde etkili olan Çin, yine kripto para sektörünü boğmaya başladı. Çin Halk Bankası (PBoC), kripto ticareti endüstrisi üzerindeki düzenleyici baskısına devam edeceğini duyurdu…

  Kripto para dünyasına karşı adeta savaş açan Çin, son dönemde piyasaya yansıyan olumsuz haberlerin baş kahramanı oldu. Çin Halk Bankası (PBoC), kripto ticareti endüstrisi üzerindeki düzenleyici baskısına devam edeceğini söylemesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  Çinli yetkililer, kripto para alım satım işlemlerinin ekonomiye finansal risk getirdiğini düşünüyor. Çin genelinde kripto para sektörüne yönelik baskılar, 2017 yılından beri devam eden baskıların en çok şiddetlendiği döneme girdi. Adeta Bitcoin’i yok etmek için çeşitli baskılar uygulayan Çin hükümeti bunların devam edeceğine dair sinyaller verdi.

  Bitcoin’in Peşini Bırakmaya Niyeti Yok

  Kripto para alım satım işlemlerinin, Çin’in ekonomisinde finansal riskler yarattığına inanan yetkililer, 2017 yılından beri kademeli olarak sektörü baskılıyor. Kripto para sektörünü kontrol altında tutmaya çalışan Çin, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir toplantıda aldığı kararları açıklamasıyla dikkat çekti.

  Çin Halk Bankası (PBoC) ve merkez bankası tarafından uygulanan para politikası, yılın ilk yarısında kaydedilen ilerlemeyle paralel olacağı söylendi. 2021 yılının geri kalan zamanında kripto para sektörüne yönelik atılması gereken son adımları belirlemek için yeni bir toplantı yapıldı. Toplantı sonrasında PBoC tartışmanın ayrıntılı bir listesini yayınladı.

  Ant Group Mercek Altında

  Listede kripto para sektörü, pek çok şirket ile birlikte değerlendirildi. Bunların çoğu Ant Group gibi fintech devlerini mercek altına alıyor. Çin’deki düzenleyici kuruluşlar Ant Group olayından sonra düzenlemeleri kısıtlamaya başladığı için listenin başında bu şirket yer alıyor.

  Hatırlanacağı üzere Ant Group’un rekor kıran halka arzının Kasım 2020’de iptal edilmesiyle birlikte düzenleyici baskıları sertleşti. Bu gelişmeyle birlikte ülkedeki birçok devlet kurumu düzenlemelerini yeniden gözden geçirdi. Yuanın uluslararası hale getirme girişimini destekleyecek ve dijital yuanın piyasaya sürülmesi için daha agresif davranacağını açıklayan yetkililer baskıların devam edeceğini söyledi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle