Kripto Para

BTC piyasa değerinde beklenmedik rekor kırıldı!

  CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri 870 milyar doların üzerinde seyrediyor. Ancak “gerçekleşmiş piyasa değeri” ölçümünde Bitcoin farklı bir seviyede rekora imza atmayı başardı. Bu da piyasadaki yukarı yönlü ivmelenmenin boyutlarını ortaya koyuyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2009 yılında piyasaya sürüldüğünden beri her zaman en yüksek piyasa değerine sahip kripto para birimi olmayı başardı. Mayıs ayında gelen çöküşle birlikte, daha önce elde ettiği rekor seviyedeki piyasa değerinin büyük bir kısmını kaybeden BTC, son dönemlerde gelen yukarı yönlü hareketliliklerle birlikte yeniden 1 trilyon dolar seviyesine yaklaşmaya başladı. Ancak “gerçekleşmiş piyasa değeri” için durum biraz daha farklı. Bu ölçüm metriği, BTC pazarındaki “aktif dolaşan sermayeyi” ortaya koyuyor.

  BTC “Gerçekleşmiş Piyasa Değeri” Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

  CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin’in piyasa değeri 870 milyar doların üzerinde ve onu ikinci sırada 378 milyar dolar ile Ethereum (ETH) takip ediyor. 3. sıradaki Cardano’nun (ADA) ise 68,3 milyar dolarlık piyasa değeri bulunuyor. Ancak tahmin edilebileceği gibi, kripto varlıkların piyasa değerini karşılayan bu meblağların tamamı pazarda aktif olarak hareket etmiyor. Söz konusu kripto varlıkların pazarında aktif olarak dolaşan parayı temsil eden değere ise “gerçekleşmiş piyasa değeri” deniyor.

  BTC, son dönemlerde gelen ciddi artışlarla birlikte gerçekleşmiş piyasa değerinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Glassnode verilerine göre Bitcoin’in gerçekleşen piyasa değeri 14 Ağustos tarihinde 378,7 milyar doları aştı. Glassnode tarafından Twitter’dan paylaşılan veriye göre bu meblağ tam tamına “378 milyar 768 milyon 190 bin 450,72 dolar” olarak kaydedildi.

  Gerçekleşmiş Piyasa Değeri Nasıl Ölçülür?

  Bitcoin’in gerçekleşmiş piyasa değerinin ölçümünde birçok el değiştirmeyen sermaye hesaplanmıyor. Bu sermayeler arasında kaybolan paralar, balinaların soğuk cüzdanlarında tuttuğu fonlar, HODL edilen (belli bir değere gelinceye kadar dokunulmayan) fonlar ve Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun “uyuyan zenginliği” olarak isimlendirilen ve çok yüksek miktarlarda olduğu tahmin edilen BTC fonları bulunuyor.

  Gerçekleşen piyasa değeri ölçümünde, söz konusu kripto varlıklara bu ölçüm metriklere zamana duyarlı değerler atar. Örneğin söz konusu kripto varlık son olarak 2017 yılında 5 bin dolar seviyesinde hareket etmişse, o varlığın fiyatı bugün de 5 bin dolar olarak ele alınır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle