Kripto Para

ABD Hazine Bakanı Yellen düzenleyicileri topluyor

  ABD’de merakla beklenen gün gelip çattı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında toplanacak ülkenin en büyük düzenleyicileri stablecoin ve kripto paraları konuşacak. Yellen, stablecoin konusunda kurumlar arası işbirliğini hedeflediklerini açıklamıştı…

  Hızla gelişen dijital para birimi sınıfı, finans dünyasının önde gelen yetkililerini de harekete geçirdi. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamasında stablecoinleri ve kripto paraları konuşmak için düzenleyiciler ile bir araya geleceğini duyurmuştu.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan bu hamlede kritik gün geldi çattı. En büyük finans düzenleyicileri, stablecoinler üzerinde kurumlar arası işbirliğini görüşmek üzere bir araya gelecek. Bunun üzerine Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, Para Birimi Denetleme Ofisi ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu ile bir araya gelecek.

  Stablecoinlerin Faydaları ve Riskleri Tartışılacak

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen başkanlığında toplanacak düzenleyiciler toplantısında stablecoinlerin faydaları ve riskleri masaya yatırılacak. Daha önceden Yellen tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti: “Düzenleyicileri bir araya getirmek, kullanıcılar, piyasalar veya finansal sistem için oluşturabilecekleri riskleri azaltırken stablecoin’lerin potansiyel faydalarını değerlendirmemizi sağlayacak.”

  Finans dünyasında yeni tüketici seçenekleri ortaya çıkarak popülerlik kazandı. Bunun üzerine politikacılar, FED yetkilileri ve diğer önde gelen düzenleyiciler bu alternatifleri yakından izlemeye başladı. Çalışma grubunda yapılacak araştırmalar ile kurul, mevcut stablecoin düzenlemesini inceleyecek, riskleri belirleyecek ve bu riskleri ele almak için öneriler geliştirecek.

  FED Başkanı Powell Katılacak

  Bu hafta kongre oturumu sırasında FED Başkanı Jerome Powell de stablecoinlerin inanılmaz seviyede büyüdüğüne dikkat çekmişti. Bu büyümeye rağmen yeterli düzenleme eksikliği konusunda endişeli olduğunu söyleyen FED Başkanı şu ifadeleri kullandı: “Tıpkı para piyasası fonu veya banka mevduatı gibi görünen bir şeye sahip olacaksak gerçekten uygun düzenlemelere sahip olmalıyız.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle