Kripto Para

ABD’de BTC madencilik şirketine açılan dava sonuçlandı!

  Atık kömür yakarak elde ettiği enerji ile Bitcoin (BTC) madenciliği yapan Greenindge şirketi, hakkında açılan ve madencilik faaliyetlerinin durdurulmasını talep eden davayı kazandı. Mahkeme, şirketin madencilik faaliyetlerinin bölgedeki gölü ve havayı etkilemeyeceği kararını verdi.

  Kripto para piyasası, Mayıs 2021 döneminde büyük bir çöküş yaşadı. Piyasalarda yaşanan çöküşte, Çin’in kripto paralara ve özellikle de madencilere yönelik uyguladığı yasakların etkisi görüldü. Çin’in kripto para madencilik faaliyetlerini tümden yasaklaması, dünya genelinde kripto madenciliğine karşı bir tepki akımına neden oldu. Bununla birlikte birçok ülkede madencilere yönelik yaptırımlar uygulanmak istedi. ABD’de bu kapsamda bir dava ile karşı karşıya kalan ve atık kömür yakımı ile elde edilen enerji ile madencilik faaliyetleri yürüten Greenidge şirketi, hakkında açılan davayı kazandı.

  Greenidge Madencilik Şirketi Davayı Kazandı

  ABD’li kripto para karşıtı Senatör Elizabeth Warren, geçtiğimiz dönemlerde olumsuz bir mektup kaleme almış ve New York Eyalet Meclisi Çevre Koruma Komitesi üyeleri de Greenidge şirketinin faaliyetlerinin 2 yıl durdurulmasına ilişkin bir yasa taslağı lehine oy vermişti. Pensilvanya bölgesinde atık kömür ve doğalgaz ile Bitcoin (BTC) madenciliği yapan Greenidge şirketi, adına açılan davayı kazandı. Mahkeme, şirket faaliyetlerinin bölgedeki gölün suyuna ve hava kirliliğine etki etmeyeceğine karar verdi.

  33 Dava Dilekçesinin Tamamına Ret Cevabı

  Greenidge şirketi New York eyaletinin kuzeyinde, Pensilvanya bölgesinde yer alıyor ve şirketin bir tesisi de Seneca isimli bir gölün yakınlarında bulunuyordu. Ancak mahkeme, bölgenin madencilik faaliyetlerinden etkilenemeyeceği yönünde kararını bildirdi. New York Yüksek Mahkemesi Yargıcı Daniel J. Doyle, içerisinde Seneca Gölü ile ilgili çevreci grupların da yer aldığı 33 dilekçenin tamamına ret cevabı verdi. Mahkeme kararı ile birlikte Greenidge, bölgedeki Bitcoin madencilik faaliyetlerine devam edebilecek ve isteğe bağlı olarak yeni tesisler de açabilecek.

  Yargıcın Ret Kararındaki Yorumu Dikkat Çekti

  Davaya bakan Yargıç Doyle, gelen dilekçeleri “Greenidge şirketi, projede inşaata başlamak için gereken tüm onayları aldıktan sonra iyi niyetle hareket etmiştir” diyerek reddetti. Mahkeme, şirketin bölgede yeni tesisler açabileceğine de karar verirken, çevreci gruplardan biri olan Seneca Gölü Guardian’ın Başkanı Joseph Campbell, bu karar ile Greenidge’in bölgede çevreye zarar vermeye devam edeceğini iddia etti. Greenidge Yönetim Kurulu Başkanı Dale Irwin ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Birçok madencilik karşıtı kurum ve kuruluş, bize açtıkları 5 yasal işlem davasını da kaybetti. Bu tesislerle ilgili gereken tüm onayları uygun şekilde biz zaten uzun süre önce almıştık.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle