Kripto Para

101,38 karatlık elmas, kripto para ile satıldı!

  NFT (non-fungible-token) ürün satışları ile şöhret yakalayan Sotheby’s Müzayede Evi, Mayıs ayında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ödemesi kabul edeceğini açıklamıştı. Sotheby’s, tarihinin en pahalı satışlarından birini kripto para ödemesi ile gerçekleştirdi. Müzayede Evi’nde 12,3 milyon dolarlık elmas, kimliği açıklanmayan birine satıldı.

  2021 yılında hızla genişleyen kripto para piyasaları ile birlikte popülaritesi çok ciddi şekilde artan NFT (non-fungible-token) sektörü, bu popülaritesinin bir kısmını kaybetmiş durumda. Ancak yine de eski dönemlerle kıyaslandığında NFT ürünler beklenmedik seviyelerde alıcı bulabiliyor. Söz konusu NFT satışları çeşitli platformlarda gerçekleştirilebiliyor. Bu satışların daha önce de yapıldığı adreslerden biri olan Sotheby’s Müzayede Evi, Mayıs ayında yaptığı açıklamasında Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ödemelerini kabul edeceğini açıklamıştı. Müzayede Evi, şimdi ise rekor bir satış gerçekleştirdi.

  NFT ürün satışları ile adını duyuran Sotheby’s Müzayede Evi’nde 12,3 milyon dolara satışa sunulan bir elmas, kimliği açıklanmayan birine kripto para ödemesi ile satıldı. Bu satış, Müzayede Evi’nin gerçekleştirdiği en yüksek meblağlı satışlardan biri olarak kaydedildi. Satılan elmas 101,38 karatlık bir elmastı ve aynı zamanda bu satış, fiziksel bir ürün için yapılan en yüksek kripto para ödemesi oldu.

  Satışın Detayları Paylaşılmadı

  Elmasın satışı için açık artırma Hong Kong’da gerçekleştirildi. Müzayede Evi, elması kripto para ile satın alan kişi ya da kurum hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Ayrıca ödemenin kripto para ile yapılmış olması belirtilirken, hangi kripto para ile yapıldığının açıklanmamış olması da dikkat çekti. Ancak Müzayede Evi tarafından Mayıs ayında yapılan açıklama göz önüne alındığında, satışın Bitcoin ya da Ethereum ile yapıldığı düşünülüyor.

  Halka Açık Satılan En Büyük 2. Elmas

  Elmaslarda kullanılan “karat” ölçümü, elmasın ağırlığını ölçmek için kullanılıyor. 1 karat, 200 miligrama denk geliyor. “Anahtar 10138” ismi verilen söz konusu elmasın 101,38 karat olduğu düşünüldüğünde, ağırlığının da 20,276 gram olduğu anlaşılıyor. Bu, söz konusu elması halka açık şekilde satılan en büyük 2. elmas yapıyor.

  Sothbey’s Müzayede evinde daha önce “CryptoPunk” isimli NFT ürün de 11,8 milyon dolara satılmıştı ve bu da o dönem “dünyanın en pahalı 2. NFT ürünü” unvanını almıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle