Kripto Para

İş Bankası’ndan “kripto” sesleri gelmeye başladı!

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yaygınlaşan kripto para sektörü ile ilgili olarak Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran açıklamalarda bulundu. Aran, bu alanda bankanın öncü olabileceğini ifade etti.

  Kripto para piyasaları son dönemlerde çok ciddi büyümeler ve yaygınlaşma elde etti. Gelen büyümeler, dünyanın hemen hemen her yerinde olduğu gibi ülkemizde de kendisini gösterdi. Özellikle yüksek enflasyon ve yüksek döviz kurları gibi etkenlerle kripto paralar, Türkiye’de diğer birçok ülkeye göre daha fazla rağbet gördü. Ülkemizde de hızla büyüyen sektör adına, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Anadolu Ajansı’na konuştu. Aran, kripto para sektöründe, bankanın öncü olabileceğini ifade etti.

  Aran Bir Kez Daha Yatırımcıları Uyardı

  Kripto paralar ile ilgili genel bir değerlendirmede bulunan Hakan Aran, söz konusu açıklamalarında siber risklerin fazla olduğu konusundaki uyarılarını yineledi. Aran, Türkiye’de kripto para alanına yönelik düzenleme çalışmalarının yetersiz olduğunu, risklerin fazla olduğunu ve finansal okuryazarlığın zayıf olduğunu ifade etti. Aran, benzer uyarıları geçmişte de dile getirmişti. Hakan Aran, konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  “Uyarı yapmam nedeniyle sanki bunun karşısındaymışım gibi bir algı oluşmasını istemem. Konuyu teknoloji açısından, finansın geleceği açısından kıymetli bulup, bu alandaki eksiklikleri gidermek için uyardığımızın anlaşılması gerekiyor.”

  Aran Aracı Kurumlardaki Riske Değindi

  Hakan Aran, kripto para alanındaki risklere ilişkin değerlendirme ve yorumlarda bulunurken aracı kurumlarla ilgili olan risklere de değindi. Aran, açıklamasında kripto para sektöründeki aracı kurumların “bir gecede yok olabildiğini” ve yatırımcıların paralarının birdenbire kaybolduğunu ifade etti. Bu nedenle insanların mağdur olduğunu dile getiren Aran, Türkiye İş Bankası gibi güvenilir bir kurumun genel müdürü olarak kendisinde sorumluluk hissettiğini söyledi.

  Hakan Aran: “Bizi Öncü Olarak Görebilirsiniz”

  Hakan Aran, sorumluluk hissettiğine ilişkin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

  “Mağduriyeti azaltma adına bu işin nasıl olması gerektiğini, ne olması gerektiğini ortaya koyabiliriz. Otorite ile beraber çalışarak düzenlemeyi peşi sıra getirebiliriz. Banka olarak böyle bir değişikliğe gidebiliriz ve bu alanlarda da bizi yine öncü olarak görebilirsiniz.”

  Türkiye İş Bankası, Blockchain teknolojisi ile ilgili çalışmalarıyla ilgili olarak geçtiğimiz yıl Marco Polo platformunu kullanmaya başlamıştı. Ayrıca banka geçtiğimiz Mayıs ayında da Almanya ile Türkiye arasında Blockchain tabanlı bir dış ticaret işlemi yapmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle