Kripto Para

Çin'den BTC madencilerine kötü haber!

  Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, son açıklamasında Bitcoin madencileri için iyi olmayan ifadeler kullandı. Başkan, çok fazla elektrik harcayan projeleri, çok rahat bir şekilde yasaklayacaklarını ifade etti…

  Çevre ve enerji yönetimi konularına değinen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, katıldığı toplantıda yaptığı açıklamalarla kripto para dünyasında endişe yarattı. Başkan ekolojik koruma sebebiyle yeni adımlar atılacağını ifade etti. Çin hükümeti 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefine sadık kalacak şekilde politikalar yapılacağını açıkladı.

  Tüm parti ve hükümetlerin düşük karbon teknolojilerine dayalı bir kalkınma planı oluşturması gerektiğini söyleyen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu konuda öncü olmak istediklerini belirtti. Başkanın açıklamaları özellikle yüksek elektrik tüketimi sebebiyle sık sık eleştirilerin hedefi olan Bitcoin madenciliği konusunda da bazı endişeleri ortaya çıkardı.

  Çok Fazla Elektrik Tüketen Projeler Yasaklanacak

  Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in toplantıda Bitcoin madenciliği tanımını kullanmasa da üstü kapalı olarak bu projelere atıfta bulunduğu öne sürüldü: “Gereksinimleri karşılamayan, çok fazla enerji tüketen ve yüksek emisyonlu projeler kararlılıkla yasaklanmalıdır.” Gazeteci Wu Blockchain, söz konusu açıklama ile ilgili olarak bunun Çin’deki kripto para madenciliğini olumsuz bir etkileyeceğini belirtti.

  Kripto para yatırımcılarının ve kullanıcılarının da bildiği üzere Bitcoin madenciliğinin büyük bir kısmı Çin’de bulunan madencilik firmaları ve bireysel madenciler tarafından gerçekleştiriliyor. Çin Devlet Başkanının bu açıklamaları sektörde endişe yarattı ve BTC fiyatında da olumsuz etkisi olabileceği belirtildi. 

  Elektrik Kesintileri BTC Fiyatını Etkiliyor

  Geçtiğimiz aylarda Çin’in kömür madenlerinde meydana gelen kazalar sebebiyle alınan güvenlik önlemleri kapsamında pek çok bölgede elektrik kesintileri yaşanmıştı. Elektrik santrallerinde yapılan düzenlemeler için kesilen elektrik bağlantısı, BTC madenciliğini olumsuz etkiledi.

  Yaşanan elektrik kesintisin kısa vadeli olmasına rağmen Bitcoin fiyatı üzerinde ciddi bir düşüş yarattığı da dikkatlerden kaçmadı. Elektrik kesintisi sırasında Çin’deki Bitcoin hash oranında düşüş olduğu ve bu düşüşün de piyasaya olumsuz etki yarattığı görüldü. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle