Kripto Para

Bitcoin fiyatı Mastercard haberiyle yeni rekorunu kırdı

  Lider kripto para biriminin fiyatı 11 Şubat günü akşam saatlerinde 48 bin 300 dolara kadar tırmandı. Tüm zamanların fiyat rekorunu kıran BTC’de yatırımcıların yüzünü güldüren haberler paylaşıldı…

  Bitcoin fiyatında yükseliş hareketi görülmeden önce Bitcoin boğalarına güç katan çok önemli haberler basına yansıdı. Tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu geliştiren Bitcoin fiyatı 48 bin 300 dolara kadar çıkarak yatırımcısını sevindirdi. BTC/USD paritesi global kripto para borsalarında 48 bin dolarlık seviyenin üzerine çıkarak yeni bir ATH gördü.

  Lider kripto para biriminin piyasa değeri de son yükseliş rallisi ile birlikte 900 milyar dolar seviyesine kadar çıktı. Kripto paranın ticaret hacminde 66 milyar dolarlık seviyeler görüldü. Tüm alanlarda rekorlarını tazelemeyi başaran Bitcoin (BTC) fiyatı Türkiye merkezli yerli kripto para borsalarında ise 340 bin TL ile rekorunu tazeledi.

  Mastercard Kripto Para Piyasasına Giriyor

  Dünyanın en büyük kredi kartı şirketlerinden Mastercard, kripto para birimlerini kendi sistemine entegre etmek için kolları sıvadığını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamalarda Mastercard geçerli olan işletmelerde kripto para kullanma imkanı sunulacak. Mastercard’ın alt yapısını ve pos cihazlarını kullanan işletmeler, müşterilerinden doğrudan kripto para ile ödeme alabilecek.

  Kripto para basınına bomba gibi düşen bu gelişme, Bitcoin fiyatının yeni rekorunu kırmasında da en büyük etken olarak gözüktü. Şirket bu hizmetin hangi kripto para birimleri ile yapılacağını henüz açıklamadı ancak stablecoinlere ayrı bir parantez açıldı. Sabit kripto para birimleri ile Mastercard bağlantısı olmayacağı ve stablecoinlerin bu sisteme dahil edilmeyeceği açıklandı.

  Amazon Dijital Para Projesi Dikkat Çekti

  Bitcoin fiyatını etkileyen bir diğer gelişme de dünyaca ünlü e ticaret devi Amazon şirketinden gelen haberler oldu. Meksika bölgesinde kullanılacak özel bir dijital para projesi geliştirmeye başlayan Amazon’un bu hamlesi kripto para basınında gündeme oturdu. 

  Amazon kullanıcıları gelecekte nakit parayı dijital paraya dönüştürerek Amazon servislerinin sunmuş olduğu hizmetlerden anında yararlanabilecekler. Bu gelişmeler Bitcoin balinalarını harekete geçirdi ve tüm zamanların fiyat rekoru tazelendi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle