Kripto Para

Kripto kışı sert geçecek! BTC fonlarında son durum

  Kripto para yatırım fonlarındaki verileri inceleyen CoinShares haftalık fon raporunu yayınladı. Bitcoin ve altcoin fonları son 3 ayın en büyük çıkışın yaşandığı haftayla gündeme geldi. Uzmanlar kripto kışının zor geçeceğini söylüyor…

  Kripto para piyasasında konsolidasyon sürerken yatırımcılar sektöre dair gelişmeleri yakından takip ediyor. Her hafta, kripto para yatırım fonlarında yapılan giriş ve çıkışları analiz eden CoinShares haftalık kripto para raporunu yayınladı. Merakla beklenen fondaki son veriler, kripto para kışının zor geçeceğini gözler önüne serdi.

  CoinShares raporuna göre kripto para yatırım ürünleri için çıkışlar toplamda 23 milyon dolar oldu. Bu veri 12 haftanın en yüksek seviyesi olmasının yanı sıra son 2 haftalık giriş serisini tersine çevirdi. Dev kripto para borsası FTX’in iflası ile başlayan süreçte kripto paralara karşı yatırımcıların güveni ciddi anlamda sarsılmış durumda.

  Bitcoin Short Ürünü Öne Çıkıyor

  FTX borsasının çöküşü sonrasında kripto para fiyatları hızla değer kaybetti. Yatırımcılar bu süreçte dijital varlık fonlarındaki hisseleri toplamaya başlamıştı ancak geçen hafta fiyatların istikrara kavuşmasıyla birlikte bu eğilim tersine döndü. BTC fiyatının tersini takip eden Short Bitcoin ürünü ise yüklü miktarda giriş aldı.

  Bitcoin fiyatının düşeceğine dair yatırım yapılan bir fon olan Short BTC ürününe geçen hafta 9.2 milyon dolar net giriş oldu. Kripto fonlarındaki çıkışlar, kripto kredi şirketi Celsius’un iflasının ardından bu sene başında gerçekleşen 200 milyon dolarlık fon çıkışına kıyasla küçük kaldı. Haftalık bazda sadece Bitcoin fonlarından çıkışlar toplam 10 milyon dolar oldu. 

  Long Yatırım Ürünlerinden Çıkışlar

  CoinShares araştırma müdür James Butterfill, kripto para fonlarında yaşanan haftalık değişimi şu şekilde özetledi: “Bölgesel olarak, olumsuz duyarlılık, long yatırım ürünlerinden çıkışlar veya short ürünlere girişler görülen ABD, İsveç ve Kanada’ya odaklandı. Almanya ve İsviçre, yatırımcıların toplamda sadece long pozisyonlara ekleme yapması ya da kısa pozisyonlardan satış yapması nedeniyle öne çıktı.” Öte yandan altcoinlerde de Ethereum, Binance Coin, XRP ve Polygon fonlarından çıkışlar görüldü.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle