Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 5 – 11 Nisan 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında kademeli yükseliş ve düşüşler 5 Nisan ile 11 Nisan tarihleri arasında da devam etti. Uzun bir süredir yüksek volatilitesi sebebiyle eleştirilerin hedefi olan BTC piyasasında son dönemde durgunluk görülmesi dikkatlerden kaçmadı. Günlük fiyat hareketlerinin daha kısıtlı aralıkta kalmasına rağmen BTC fiyatını etkileyen önemli gelişmeler yaşandı.

  5 – 11 Nisan tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen çarpıcı haberler ve önemli fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz.

  5 Nisan Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününe pozitif seyirle başlayan lider kripto para birimi, kripto para basınına yansıyan önemli haberlerin etkisinde kaldı. Yatırımcılar bu haberlerin etkisi ile BTC alımlarını hızlandırırken piyasada da önemli yükselişler meydana geldi. Gemini Kurucu Ortağı ve CEO'su Tyler Winklevoss, ABD hükümeti kripto denetimini son yıllarda artırsa da Bitcoin’in asla yasaklanamayacağını söyledi. Eskisinden farklı bir piyasa düzeninin odluğunu belirten ünlü yönetici, BTC’nin altın gibi bir emtia olduğunu söyledi.

  Bu açıklamalar kripto para topluluğunda olumlu seyrin devam etmesine yardımcı oldu. Ayrıca rekor ağ hash oranı ve madencilik zorluğunun yanı sıra Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seviyelerde olmasına rağmen satış baskısı görmemesi dikkat çekti. Blockchain veri analiz firması Glassnode verileri, Bitcoin madencilerinin yeni elde ettikleri paralarını geçen hafta elinde tuttuklarının sinyalini verdi.

  Son olarak kripto para dünyasının yakından takip ettiği kurumsal dev firmalardan biri olan MicroStrategy şirketinin hamlesi gündeme geldi. Şirketin, 15 milyon dolar değerinde 253 adet BTC satın aldığı açıklandı. Güne 58 bin 200 dolar civarında başlayan BTC, kripto para basınında yer alan bu olumlu haberlerin etkisiyle yüzde 1.36 oranında değer kazandı. Bitcoin fiyatı gün içinde 59 bin 200 dolara kadar çıksa da kapanışı 58 bin 993 dolarda yaptı.

  6 Nisan Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Popüler kripto para analisti ve CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’nun açıklamaları topluluk tarafından büyük ilgi gördü: “Bitcoin ağının temelleri güçleniyor ve ağa güç veren insanlar, daha fazla maden cihazı almak için Bitcoin satmıyor. Bu cihazları artık Bitcoin ile değil nakit parayla alıyorlar. Uzun vade, bullish.” Bunun yanı sıra ünlü ekonomi yazarı Robert Kiyosaki, BTC fiyatının uzun vadede 1.2 milyon doları görebileceğini söylemesi dikkatlerden kaçmadı.

  Kripto para basınında Bitcoin boğa rallisinin devam edeceğine yönelik peş peşe yapılan açıklamalar piyasada beklenen yükselişi getirmedi. Aksine Bitcoin fiyatı salı gününde yüzde 1.36 oranında değer kaybetti. Günün sonunda 57 bin 990 dolar seviyesine kadar gerileyen BTC hakkında kripto para uzmanlarının yorumları, altcoin piyasasındaki rallinin öne çıkması şeklinde oldu. Popüler analistler, altcoinlerin son dönemde daha fazla kazandırmaya başlamasıyla yatırımcının ilgisini BTC yerine kendi üzerine çektiğini belirtti.

  7 Nisan Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatındaki konsolidasyon süreci devam ederken, piyasadaki kayıplar da hız kazandı. Çarşamba gününde lider kripto para birimi yüzde 3.53 oranında ciddi denilebilecek seviyelerde kayıp yaşadı. BTC fiyatında sert düzeltme görülmesinde etkili olan gelişmelerin başında kar satışlarının olduğu belirtildi. Kripto para basınında öne çıkan Bitcoin haberlerinden biri de Goldman Sachs CEO’su David Solomon’ın açıklamalarından geldi.

  Dev bankanın üst düzey yöneticilerine BTC alım satım hizmetleri verme konusunda aceleci olmadıklarına dikkat çekildi. “Müşterilerimizden talep geldikçe, onlara destek olmanın yollarını bulmaya devam ediyoruz.” diyen yönetici, BTC hizmetlerini regülasyonlara göre açabileceklerini söyledi. Milyarder girişimci ve yatırımcı Mark Cuban, BTC destekçisi olmasına rağmen gelecekte Ethereum’u (ETH) rakibini geride bırakabileceğini ifade etti. Bu gelişmeler BTC fiyatındaki gerilemede etkili oldu.

  8 Nisan Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para biriminde, uzun süredir beklenen yükseliş 8 Nisan günüde biraz olsun kendini gösterdi. BTC fiyatı 55 bin 940 dolar civarında yaptığı açılışı, gün içinde gelen olumlu haberlerin de etkisi ile en yüksek 58 bin 136 dolara kadar çıkarmayı başardı. BTC fiyatında yükseliş ivmesini destekleyen haberler arasında, Kanada’nın önde gelen mortgage komisyonculuk şirketi Matrix Mortgage Global hamlesi etkili oldu. Popüler şirket, önde gelen kripto para birimi ödeme hizmeti sağlayıcısı BitPay’in yardımıyla Bitcoin ödemelerine izin vereceğini açıkladı.

  Bunun yanı sıra kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce açıklamalarıyla piyasa yatırımcılarını rahatlattı. Kripto para sektöründe “Kripto Anne” olarak adlandırılan Peirce, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasaklanmasını aptalca bulduğunu açıkladı. Ayrıca Bitcoin’in perakende yatırımcılar arasında popülerlik kazanması ve BTC ATM’lerinin sayısının giderek artması piyasa tarafından olumlu karşılandı.

  9 Nisan Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Hızlı yükseliş hareketini Cuma gününde de sürdüren Bitcoin, gün içinde 60 bin dolar hedefine biraz daha yaklaştı. Ancak kripto para basınında yer alan olumlu haberlerin yanı sıra yatırımcılarda tedirginlik yaratacak açıklamalar, BTC yükseliş hızının aksamasına neden oldu. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin ve diğer kripto paraların yasal ve düzenleyici statüsünde mutlaka ele alınması gerektiğini söyledi. Daha önceden BTC hakkında “dolandırıcılık” açıklamaları yapan ünlü ismin bu sert çıkışı kripto para yatırımcılarını endişelendirdi.

  ABD Dijital Ticaret Odası’nın kurucusu ve başkanı Perianne Boring, Bitcoin’in bu sene 288 bin dolar fiyatına ulaşabileceğini belirtti. Kripto para sektörü ile yakından ilgilenen Boring’in yaptığı hesaplamalar neticesinde ulaştığı bu seviye yatırımcıların dikkatini çekti. Lider kripto para birimi BTC’nin fiyatı 9 Nisan Cuma gününde yatay seyretti ve yüzde 0.07 oranında değer arttırabildi. BTC fiyatı günün kapanışını 58 bin 118 dolar seviyesinde yaptı.

  10 Nisan Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Milyarder Rick Caruso’nun sahip olduğu emlak şirketi, kira ücretlerinin Bitcoin olarak ödenmesini kabul edeceğini açıklaması kripto para basınında geniş yankı buldu. Bu haberin etkisiyle özellikle ABD merkezli kripto para yatırımcılarından büyük destek gören Bitcoin, yükselişini bugün de sürdürdü. ABD’deki en büyük emlak şirketlerinden biri olan Caruso tarafından açıklanan bu duyuru lider kripto para biriminin fiyatına olumlu yansıdı. Öte yandan milyarder yatırımcı Mark Cuban da BTC’nin bir değer deposu olarak altının üstünlüğünü kıracağını söylemesi dikkat çekti.

  Kripto para basınında dikkat çeken gelişmelerden biri de dünyaca ünlü hedge fonu Thirdpoint yetkililerinden geldi. Edinilen bilgilere göre Thirdpoint fonunun Bitcoin’e ve kripto paralara yatırım yaptığı ve bu yatırımlarını Coinbase’de sakladığı ortaya çıktı. Bu gelişmeler ile birlikte günün açılışında 58 bin 127 dolar civarında olan Bitcoin, hızlı yükseliş göstererek günü 59 bin 748 dolarda yaptı. BTC fiyatındaki yüzde 2.80 oranındaki yükseliş yatırımcıların yüzünü güldürmeye yetti.

  11 Nisan Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde lider kripto para birimi BTC piyasasını etkileyecek önemli bir haber akışı olmadı. Ancak yatay seyrine devam eden Bitcoin gün içinde en yüksek 60 bin 667 dolara kadar yükseldi. Kripto para uzmanlarının ve analistlerinin paylaşımlarına göre BTC fiyatındaki hızlı yükselişin devam etmesi için kapanışın 60 bin dolar üzerinde yapılması şarttı. Ancak Bitcoin fiyatı yüzde 0.39 oranında değer artışına rağmen 59 bin 987 dolar seviyesinde haftalık kapanışı yaptı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle