VeChain Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu rehber çalışmamızda VeChain ağının yerel kripto para birimi olan VET Coin hakkında bilgileri sunacağız. Petrol, maden, gaz sanayi şirketlerini kripto para piyasasına çeken VET Coin nedir, hakkında yapılan yorumlar neler, avantajları, dezavantajları ne, nasıl alınır sorularına bu yazımızda yanıt arayacağız. 

  VeChain (VET) Nedir?

  VET Coin, yarı merkezi yapıdaki VeChain Blockchain ağının kripto para birimidir. VeChain ilaç, petrol, otomotiv ve maden sektörlerinde yer alan kurumsal yatırımcılarca tercih edilen bir blockchain projesidir. Bu sektörlerdeki işlemlerde sahtecilik ve çalınmaların önüne geçen bir güvenlik kalkanıdır. VET aynı zamanda çift taraflı olarak çalışabilen kripto para birimidir.

  Projenin Amacı ve White Paper

  VeChain ağında iki adet kripto para birimi bulunur ve birlikte çalışırlar. Ağdaki ekonomik işlemler için rezerv amaçlı olarak kullanılan VET Coin istiflendiğinde VTHO Coin üretimi gerçekleşir. VTHO Coin ise akıllı sözleşmeleri kullanmak için gas ücretini karşılamak amacıyla ödenir. Tüketim ardından VTHO Coin yakılır ve ger kalan ana kripto para bakiyesi VET Coin sayılır.

  VeChain (VET) projesi, tedarik zinciri üzerinde oluşabilecek kayıpları ve hataları ortadan kaldırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. 2018 senesinde Şangay ile işbirliği kuran proje aşı doğrulama sistemini yaratmıştır. Belirli ürünleri kriptografik evrenden destek alarak doğrulamak ve takip etmek için kullanılan ağda işlemler VET Coin ödemeleri ile yapılır. Proje hakkında geniş kapsamlı bilgiyi almak için şu linkten White paper’ı okuyabilirsiniz.

  VET Yorum ve Tahminler

  VeChain (VET) yorumları incelendiğinde onun çok yönlü yapısında söz edildiği görülüyor. Özellikle kurumsal yatırımcıların ilgisini çektiği sonucuna ulaşılıyor. Analistlerce, değerli ürünlerini kripto evrenin kontrol etmek ve ağa fayda sağlayarak VTHO Coin kazanmak isteyenlerin VET Coin alımına yöneldikleri ifade edilmiş. Analistler ve yatırımcılar VET Coin’in birden fazla sektöre hitap ettiğini ve yarı merkezi yapısıyla daha fazla kullanıcıyı kripto piyasasına çektiğini düşünüyorlar. 

  VeChain Geleceği Ne Olur?

  Analistlere göre VET Coin yakın geleceğinde değer kaybı yaşanabilir. 2021 ilk yarısında VET Coin’i istikrarsız yapısı ile öne çıktığını ifade ediyorlar. İlk periyot kapanmadan VET Coin’in 0.10 dolar ile 0.15 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini düşünüyorlar. VET Coin için sert bir düşüşten söz ediyorlar.

  Analistlere göre VET Coin’in dikkatleri çekeceği dönem ise 2021 senesinin sonuna yakın yalar olacak. Senenin son ayları içinde VET Coin’in değerlenebileceğini ve fiyatının 0.25 dolar ile 0.30 dolar bandı arasında olabileceğini açıklıyorlar. 

  VET Fiyatı Ne Kadar?

  Edinilen güncel verilere göre 1 VET coin fiyatı %vechain+try% TL. Döviz cinsinden ise %vechain+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, VeChain fiyatı 24 saatte %vechain+yuzde%.

  Kripto para piyasası volatilitesine bağlı olarak fiyat her an değişebilir. Anlık fiyat takibi ardından yatırım pozisyonu alınması gerekir.

  VeChain (VET) Nasıl Alınır?

  VeChain (VET) almak için izlenen adımlar:

  • 1. Adım: VET Coin şu anda Binance, Huobi Global, KuCoin, Bithumb gibi kripto para borsalarında işleme giriyor. Öncelikle bu borsalardan birisine girmeniz gerekiyor
  • 2. Adım: İlk aşamada üyelik işlemini yapmanız ve KYC işlemlerini tamamlamanız gerekir.
  • 3. Adım: KYC işlemlerini tamamladıktan sonra borsanın  “para yatır“ sekmesinden hesaba bağlı cüzdanınıza para göndermelisiniz.
  • 4. Adım: Para transferi tamamlandıktan sonra VET Coin paritesinin olduğu işlem sayfasına erişilir.
  • 5. Adım: Alım işlem sayfasında uygun görülen fiyattan VET Coin satın alma emri verilir veya mevcut fiyat üzerinden alım gerçekleştirilir.
  • 6. Adım: VET Coin satın alındıktan sonra tercih edilmesi halinde cüzdanda saklanabilir veya daha güvenli bir yol için donanım cüzdana transfer yapılıp bu alanda saklanır.

  Sıralanan işlem aşamalarını doğru izlediğinizde VET Coin satın alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Avantajları Neler?

  VET Coin avantajları şunlardır:

  • İşlem Hızı: VET Coin ile yatırım işlemlerinde emir onayı dakikalar içinde alınır. Yüksek hız sayesinde cüzdanlar arası sınır ötesine transferde kısa sürede yapılır.
  • Risksiz Coin Kazanma: VeChain ağında VET Coin’i belirli vadede elinde tutan ve kullanmayanlar vade sonunda VTHO Coin kazancı sağlama avantajı kazanırlar.
  • Yüksek Güvenlik: VET Coin ile yapılan işlemlerin tümünde yüksek güvenlik vardır. Yarı merkeziyetsiz ağ özel güvenlik protokoller ile sahteciliğin önüne geçer. 

  Dezavantajları Ne?

  VET Coin dezavantajları şöyledir:

  • Belirli Bir Sektöre Hitap Etme: VET Coin bireysel yatırımcılardan daha çok ticari işlemlere dahil olan yatırımcılara hitap eder. Onlar için daha fazla avantaj sunar. Yüksek güvenlikli akıllı sözleşmeleri takibe yönelik sistemlerden yararlanan kurumsal yatırımcılar için gas ödemeleriyle devreye sokar. 
  • Yarı Merkeziyetsiz Yapı: Tam anlamı ile merkeziyetsiz bir yapıya sahip değildir. Oylama sistemi üzerinden çalışmaz. Geliştiricilerinin kararları ağda görülebilir. 

  Sonuç

  Özellikle sektörel anlamda çözümler sunan VET coin eğer gerçekten kurumsal ilgiyi daha fazla çekebilir ise oldukça parlak bir kripto para olabilir. VET Coin 2021 senesi ikinci yarısında değer kazanabileceği analistlerce açıklanan bir altcoin oldu.

  Yarı merkeziyetsiz yapısı bireysel yatırımcılar için bir soru işareti oluştururken kurumsal yatırımcılara hitap eden yapısı cezbediyor. Yüksek güvenlik sunması ve işlem hızı ile öne çıkan VET Coin’in gelecekte daha fazla iş pazarına hitap edebileceği düşünülüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle