VeChain Nedir? Nasıl Alınır?

  İş süreçlerini geliştirmek ve tedarik zinciri yönetimini daha iyi bir hale getirmek için tasarlanmış VeChain bu yazımızın konusu olacak. Makalemizde VeChain’in özelliklerini, önemini, nasıl alındığını ve avantajlarını ele alacağız.

  VeChain Nedir?

  İş süreçlerini geliştirmek ve tedarik zinciri yönetimini güçlendirmek için tasarlanan VeChain blok zinciri, kullanıcıların işini kolay hale getirir. VeChain, dağıtılmış defter teknolojisini kullanarak, bilgi akışını düzenler. 

  VeChain blok zinciri platformunun iki farklı tokenı bulunur. Bunlardan bir tanesi VeChainThor Energy (VTHO), bir diğeri ise VeChain (VET) tokendır. VTHO, blockchain üzerine güç oluşturmak için GAS olarak kullanılırken, VET ise ağ üzerinde değer aktarımı için bulunur. 

  VeChain Fiyatı

  Güncel verilere göre, VET token fiyatı %vet-usd% Dolar’dan işlem görmektedir. Ayrıca Türk Lirası cinsinden VET %vet-try%  TL olarak alıcı bulmakta. Son 24 saatte VET %vet-yuzde%

  VeChain Nasıl Çalışır?

  VeChain platformunun amacı, blok zincirinin teknik raporna göre, iş süreçleri gerçekleştirilirken, bilgi akışında şeffaflığı sağlamak, iş birliklerini verimli hale getirmek ve transferleri yüksek hızda gerçekleştirmektir. Bu özelliklerin hepsini barındıracak bir ekosistem oluşturulması planlanmıştır. 

  Tedarik zinciri verileri ve tüm iş süreçleri, eşit bir biçimde çeşitli bölümlere ayrılmış durumdadır. Bu durum paydaşlar arasında bölünen veri akışını da etkilemektedir. 

  Platformun teknik incelemesinde, blok zincirinin özelliklerine dair daha fazla ayrıntıya da yer verilmektedir. Teknik bilgilere göre platform, simetrik olmayan bilgi sorunlarını bitirebilir, veri sahipliğini düzenleyebilir ve verilere sahip olan kullanıcıların elinin güçlenmesini sağlayabilir. Ek olarak platform, kullanıcılarına kolay iş süreci, kolay nakliye, tedarik ve depolama sunabilir. Üstelik bu operasyonlar gerçekleştirilirken, şeffaflık da sağlanabilir. 

  Konuyla ilgili örnek vermek gerekirse, bir gazozun, direkt olarak üretim tesisinde nasıl üretildiğini, şişelendiğini, pakatlendiğini ve kullanıcıya ulaştırıldığını, platform üzerinde adım adım izlenebilir. 

  VeChain platformunun geliştiricileri, bu özellikleri en iyi şekilde ortaya koyabilmek için Radyo Frekansı Tanımlama özelliğini kullanırlar. Bu özelliğin kullanılması ile beraber, ürünün üretimden teslim aşamasına kadar tüm süreçlerinin ayrıntılarıyla izlenebilir. Örneğin bir ürünün belirli bir sıcaklık içerisinde teslim edilmesi gerektiğini düşünelim. Eğer bu sıcaklığın altında veya üstünde bir teslim gerçekleşirse, kullanıcı bundan direkt olarak haberdar olabilir. Böylelikle kaliteden ödün verilmemiş olur. 

  Konuyla ilgili örnekler daha da çoğaltılabilir. Örneğin bir araç sahibi, araçlarıyla ilgili tüm bilgilere sahip olabilir ve böylelikle sigorta yaptırırken eli güçlenebilir.

  VeChain Hangi Ülkenin? Kime Ait?

  VeChain platformu, Louis Vuitton China’nın eski CIO’su olan Sunny Lu tarafından ortaya çıkarıldı. VeChain platformu ilk olarak Çin’deki en büyük blok zinciri kurumlarından olan Bitse’nin yan kuruluşlarından bir tanesiydi. VeChain blok zinciri, merkezi kuruluşlar arasında son derece önemli bir kitleyi elinde bulunduran bir blockchain olma özelliğine sahiptir.

  VEN Token ilk piyasaya çıktığında, Ethereum blockchain’i üzerinde faaliyet gösterirken, 2018 yılında kendi blok zincirine geçiş yapması ile beraber, token’ı da VeChain blok zinciri üzerinde faaliyet göstermeye başladı. Daha sonra blockchain’in ismi VeChainThor blockchain olarak da anılmaya başlandı.

  VeChain Platformu'nun Amacı Nedir?

  Platform, toplu işlerin benimsenmesi için tasarlanmış ve halka açık bir blok zinciri olarak karşımıza çıkar. Platformun VET ve VTHO isminde iki farklı kripto parası bulunur. VET token, ekosistem üzerinde akıllı sözleşmeler üzerinden, değer taşınmasını sağlayan bir tokendır. Yeni blok zinciri üzerinde yapılan işlemler esnasında VET kullanılır. Genel kullanıma açıktır. VTHO ise, blok zinciri üzerindeki işlemleri güçlendirmek için kullanılır.

  Aslında VeChain, konsept olarak Ethereum blok zincirine oldukça benzemektedir. Ethereum’un kullanımı ve GAS özellikleri son derece benzerdir. VeChain üzerinde de kullanılan tokenlar için bütçe ayrılmıştır. VeChain, iki ayrı işlemi iki farklı token ile yönetmesi ile de öne çıkmıştır. Böylelikle daha etkili bir yönetişim deneyimi sunar.

  Ethereum ise böyle bir modeli kullanmayı tercih etmemiştir. ETH fiyatı oldukça değişkendir bu nedenle Ethereum blok zinciri üzerinde işlem gerçekleştiren kullanıcıların, işlem ücretlerini karşılayacak ETH miktarını temin etmesi gerekir. 

  VET blockchain’i, ağ üzerinde yapılan tüm işlemler için Proof of Work algoritmasının kullanılmasını sağlar. Bu şekilde, ilk tahminler yanlış çıksa dahi daha fazla VTHO mining gerçekleştirilebilir. Ethereum ise bu özellikten yoksundur. 

  Yönetişim Protokolü

  VeChain blockchain, Proof of Authority kullanmaktadır. Proof of Authority, bir uzlaşma protokolü olarak bilinir. Bu özellik ile blockchain üzerindeki oylamalar, VET sahipliklerine göre dağıtılır. KYC’ye sahip olmayan ve hesaplarında 1 milyon token bulunanlara tüm oyların %20’lik kısmı verilir. KYC’ye sahip olan 1 milyon token sahipleri ise %30’luk kısmı alır. 

  Blockchain üzerinde, işlemler üzerinde fikir birliğine varabilmesi için, 101 ana düğümün olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu sistem, BTC ağından oldukça farklıdır. 

  VeChain üzerinde, anonim düğümlere izin yoktur. Bu nedenle yetki sahibi olabilmek için kimliğin açıklanması zaruridir. Yokta “Yetkili Ana Düğüm” olma şansı yoktur. Bu sistemin önemli özelliği daha az güç tüketmesinden ileri gelir. Ek olarak fikir birliği için de minimum bir sayı söz konusu değildir. 

  VeChain Nasıl Alınır?

  VeChain’in yerel tokenı olan VET, Binance, BigOne gibi kripto para borsalarından satın alınabilir. 

  VET, şu sıralarda herhangi bir itibari para ile satın alınamamaktadır. Yalnızca Bitcoin ve Ethereum ile satın alınabilir. Bu durum borsalara göre farklılık gösterebilir. Binance üzerinde ise yalnızca BTC ile satın alınabilir. 

  VeChain’in Avantajları Nelerdir?

  • VeChain, iş dünyasını oldukça değiştirecek özelliklere sahiptir. İşlemlerin oldukça şeffaf bir biçimde yürütülmesi, kurumsal firmalar açısından son derece önemlidir. Ürün ile ilgili olan tüm operasyonların oldukça şeffaf ve sağlıklı bir biçimde yürütülmesini sağlar. 
  • VeChain, blockchain ağında çalışan birçok dApp’e sahip olmasıyla ön plana çıkar. 
  • VeChain, dünyaca ünlü birçok marka ile ortaklık kurmuş ve faaliyetlerini hızlandırmıştır. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda daha değerli hale gelebilir. 
  • VeChain DVN GL ile karbon emisyonunun azaltılması için bir anlaşma yapmıştır. 
  • Şirketin ekibi, kripto para sektörü içerisinde oldukça tecrübeli bir ekiptir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle