Kriptopara

Uzun Vadeli ETH Yorum ve Tahminler: 2021, 2022

  Lider altcoin Ethereum (ETH) için uzun vadeli analiz sonuçları ve tahminlerde bulunan önemli analistler bulunuyor. Bunlar arasında Aayush Jindal, Roger Ver gibi önemli isimler de var. Uzun bir vadenin ardından ETH’nin değer kazanımı yaşayabileceği ifade ediliyor. 2021 ve 2022 yılı için ETH’ye yönelik açıklanan fiyat tahminlerini, tahminlerin yönünün değişmesine sebep olabilecek faktörler hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere sunacağız. 

  Analistlerin Uzun Vadede ETH'den Ne Bekliyor?

  Analistlerin uzun vadeli ETH yorumlarına baktığımızda, Roger Ver, Aayush Jindal, Steven Nerayoff, Kaleo, Credible Crypto gibi isimlerin 3.000 dolarlık tahmini fiyatta ortak paydada buluştuklarını görüyoruz. Bu analistler Ethereum geleceği için iyimser bir tutumu sergilemeyi tercih ediyorlar. Geneli bundan yaklaşık bir yıl önce ETH’nin 1.000 dolar fiyatı tabloya yansıttığı dönemlerde, ETH’nin 2 ila 3 katına 2021 yılında çıkabileceğini ifade eden analistlerdir. Nitekim ETH fiyatına baktığımızda 20 Nisan 2021 tarihinde 2.075 dolarlık fiyat değerini görüyoruz.

  Analistler uzun vadeli tahminlerinde ise ETH’nin 2022 yılının sonunda 3.000 dolar düzeyinde olabileceğini belirtiyorlar. Özellikle Jonh McAfee, ETH’nin gelecekte tırmanmaya devam edebileceğini açıklıyor. Diğer yandan, analistlerin ortak görüşlerine göre ETH 2021 ikinci yarısında bir değer kazanımı yaşayabilir. Bu noktada ETH Coin’in 2.085 dolar ile 2.100 dolar badı arasında konumlanabileceği açıklandı. 

  Neden Ethereum'un Yükseleceği Düşünülüyor?

  Analistler uzun vadede BTC atışı beklentisi içinde olduklarını ifade ediyorlar. Grafik, teknik ve temel analiz sonuçları ardından bu görüşe ulaştıklarını belirten analistler, Ethereum niteliklerinin de artışa destek sunabileceğini düşünüyorlar.

  Analistler Blockchain teknolojisinin zaten tek başına web tabanlı hizmetler için devrim yaratmaya müsait bir yapıya sahip olduğunu belirtiyorlar. Ek olarak Ethereum’un akıllı sözleşmeleri bu modele eklemesi ise onu üst seviyeye taşıyan sebep olarak görülüyor. Analistlere göre Ethereum kullanıcılara akıllı sözleşmeler ile güvenli işlemi, merkeziyetsiz finansal protokollere bağlantıyla sigorta taleplerini çevrimiçi yapabilmeyi sunuyor. Analistler ise bu avantajları sunan bir sistemin içinde araç olarak görev alan ETH’nin yükselişe gitme olasılığını yüksek bulduklarını belirtiyorlar.

  ETH Artışına Destek Sağlayabilecek Faktörler Neler?

  Analistlere göre olası uzun vadeli ETH artışına destek sağlayabilecek konular şunlar:

  • Ethereum mutabakat sistemi üzerinde çalışıyor. Yani her bir düğüm bir konuda hem fikir olmadan işlem gerçekleşmiyor. Bu ise ağda yozlaşmayı ve kara para aklamayı önleyen bir modeli koruyor. Bu niteliğin ETH artışına destek sunabileceği analistlerin değindiği bir detaydır.
  • Ethereum platformu ERC-20 tabanlı token geliştirmeyi mümkün kılan bir alandır. ERC-20 tokenlar ise günümüzün popüler altcoinleridir. Bu yüzden altcoin üretiminde hala poüler olan sistemin Ethereum olduğu, ETH’nin konudan güç alarak değerlenebileceğini açıklıyorlar.

  Artışı Olumsuz Etkileyebilecek Faktörler

  Analistlere göre geleceğe yönelik yaptıkları 3000 dolarlık fiyat tahminini olumsuz etkileyebilecek birkaç faktör bulunuyor. Bu faktörler:

  • ETH gas ücretleri,
  • ETH’nin düşen işlem hızı,
  • Ethereum ağında ortaya çıkan yoğunluk,

  Bu üç faktörün dolaylı olarak ETH’nin olası yükseliş tahminini negatif etkileyebileceği açıklandı. Burada mantık ise zincirleme bir sistemde ilerliyor. Analistler artık Ethereum ağında çok fazla işlem birikimi olduğunu vurguluyorlar. DeFi ekosisteminin ve ERC-20 tokenlarının Ethereum ağı ile bağlantılı olmaları yüzünden birçok işlemin aynı anda ağa yansıdığını ve akasmalar oluştuğunu belirtiyorlar. Bu yüzden işlem hızı düştükçe yatırımcıların ETH’ye mesafeli yaklaştıklarını belirttiler. 

  Çünkü işlem sayısı fazla olduğunda işlem onayları da daha geç gelebiliyor. Ağda yoğunluğu kırmak isteyenlerin ise daha hızlı bir onay için daha fazla masraf ödemeye katlandıklarını belirtiyorlar. Bu masraflar artmaya devam ederse artışa yönelik beklentilerin zedelenebileceği açıklanıyor.

  ETH ile İlgili Farklı Görüşler

  Uzun vadeli ETH yorumlarını ve tahminlerini değer kazanımı yönünde gerçekleştiren ok sayıda uzman analiz bulunuyor. Ancak ifade ettiğimiz gibi onlar da bu artışta negatif etki oluşturabilecek 3 farklı faktörü sıralıyorlar. Tamamen farklı bir görüşe sahip olan ünlü isim ise Jeremy Rubin olarak biliniyor. Onun ETH geleceğine yönelik yaklaşımı karamsar bir havayı yansıtıyor.

  Jeremy Rubin, Ethereum’un gerçekleştirmeye çalıştığı merkeziyetsiz Dapps uygulamalarının ekosistemde başarı getirdiğini ancak, ETH fiyatını yükseltmek için yeterli etkiyi sunmadığını belirtiyor. Ona göre ETH’nin işlem hızı gelecekte bu yükü kaldıramayan sisteme bağlı olarak hızla düşebilir ve buda fiyat değer kaybının yaşanabilmesine sebep olabilir. 

  Sonuç: 2022 Yılında Rekor Fiyat Beklentisi Var

  ETH hakkında 2021 ve 2022 senesini konu alan uzun vadeli analist tahminlerine baktığımızda çok sayıda analistin olası bir fiyat artışından söz ettiğini gördük. 2022 senesinde 3.000 dolarlık bir rekor fiyat hedefinden söz ediliyor. Ancak bunun bir tahmin olduğunu ve yükselişi etkileyebilecek diğer faktörleri de gözden kaçırmamak gerekiyor. ETH’nin beklentileri ne kadar karşılayabileceğini ilerleyen süreçte hep birlikte öğreneceğiz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle