Kriptopara

Ünlü analistlerin gözünden 2021 Ethereum yorum ve tahminleri

  Ünlü analistlerin 2021 ETH yorum ve tahminlerine bakıldığında birden fazla piyasa verisinin hatta BTC hareketlerinin dahi göz önünde bulundurarak analiz yapıldığını görüyoruz. Yapılan analizler ardından gelen açıklamalarda ise ağırlıklı oranda ETH için 2022 başına kadar pozitiftif bir hava hakim kılınmıştır. Olayı daha iyi bir şekilde kavramak için analizlerin fiyat tahminleri ile birlikte göz atalım.

  Ethereum Bullish Senaryolarında Tahminler

  Kripto para dünyasında kabul gören analistlerden GalaxyBTC, Ethereum için 2021 yılı tahminlerini detaylı kategoriler ile açıkladı. İlk kategoride ise Bullish Senaryoları yer alıyor. Galaxy, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük 2. Kripto para birimi olan Ethereum’un 18 Şubatta %4 oranından daha fazla yükselerek 1.936 dolara ulaştığını ve yeni zirvesine bu yol ile merhaba dediğini belirtti. 

  ETH 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren %157 artış gösterirken, 2020 Mart ayında meydana gelen küresel krizden itibaren ise %2.047 oranında artış yaşamıştır. ETH Yakaladığı bu yükseliş oranları ile birlikte son 11 ay içinde %1.262 oranında artan ve en büyük rakibi konumunda olan Bitcoin’i önemli bir fark ile geride bırakan tabloyu çizdi. Analistler tüm bu durumu ele alarak, ETH için geleceği oldukça parlak olan bir kripto para birimi modeli olduğunun altını çizidiler.

  Ünlü Analistlerin Ethereum İçin 5.000 Dolarlık Tahminleri

  Kripto para dünyasının kabul gören ünlü analizcilerinden GalaxyBTC, ETH için iddialı bir fiyat tahmini gerçekleştirdi. Bu tahminde ise ETH’nin son dönemlerin en yüksek fiyat rekoruna ulaşmasının payı var. Analistler Ocak 2018’de ETH/BTC kurunun 0,123 ile tarihin en yüksek düzeyine ulaştığını dile getirirken, hemen ardından paritenin %87 değer kaybettiğini ve 9 Eylül 2019 tarihinde ise 0,016 BTC ile dip yaptığını belirttiler.

  Ancak bu tarih ardından Ethereum’da bir hareketlenmenin gündeme geldiği ve paritenin yukarı yönlü harekete başladığı açık şekilde ifade edildi. GalaxyBTC bu yükseliş durumu hakkında analizlerini açıklarken, ‘’ETH 1300 günlük düşüş trendine son noktayı koyan düzeyi yeniden test ediyor. Güzel bir tepki verdi. Birçok yatırımcı bunun ne anlam ifade ettiğini anlamıyor. Bunun anlamı ETH’nin birkaç ay içinde rahat bir şekilde 5.000 dolara ulaşabileceğidir.’’ dedi. 

  Kripto para sektörü ele alındığında uzman analistin belirttiği bu retest model yani test ettiği noktayı kripto para biriminin tekrar görmesi durumu önemli bir gösterge olarak kabul edilir. Bir varlık düşüş trendini kırdıktan sonra tahtada kalan boşlukları doldurmak amacıyla kırdığı düzeyi tekrara test ediyorsa, yüksek bir fiyat yükselişi ile ivme kazanabilir.

  Fundstrat Global Analistlerinden Ethereum İçin 2021 Tahmini

  Fundstrat Global’in önemli stratejistlerinden olan ve aynı zamanda bilgisayar bilimcisi olarak bilinene analist Davis Grider, ETH için 2021 olasılıklarını açıklamayı ihmal etmedi. Stratejist, DeFi projelerinin popülerliğin ETH’ye dayandığını bu yüzden ETH için 7x’lik bir yol haritasının analizde rahatlıkla çizilebildiğini ifade etti.

  Önemli isme göre, DeFi projelerinden gördüğümüz, popülarite ETH’ye dayanıyor. Bildiğimiz gibi SUSHİ ve buna benzer birden fazla DeFi tabanlı proje, Ethereum ağının diğer bir ifade ile ERC20 kontratları ile işlem yapar. Projelerin önünde yer alan engel ise ETH ile açığa çıkan Gas fiyatları olarak biliniyor.

  Merkezi olmayan finans araçları olarak tabir ettiğimiz DeFi’ler bir bankaya ihtiyaç duymadan borç alma, verme, transfer gibi işlemleri yapmaya imkan tanırlar. Bu teknolojisinin ise ilerde hatta 2021 sonunda çok yaygın olacağını açıklayan analistler, bu yoğun talebe bağlı olarak ETH için alımın artacağını ve ETH fiyatının ise 8 bin ila 10 bin dolar seviyeleri arasında olacağını belirtiyorlar. Fundstrat Global cephesinin analiz ölçümlerinden gelen bu tahmin oldukça çarpıcı bir tabloyu yaratıyor.

  CFA Enstitüsü Analistlerinden 2021’de Ethereum Yorumları

  CFA Enstitüsü analistleri ve David Grider başta olmak üzere birçok kişi ETH için 2021 yılı senaryolarını ele aldılar. David’e ise daha önce ETH için önemli bir analiz ile 650 dolar seviyesine değinmiş ve düzeyde rakama aynı tarihlerde ulaşılmıştı. Bu kez ise 2020 ve 2021 senesi arasındaki farklar ele alındı.

  Analist 650 dolarlık ETH tahminini açıkladığında ETH/USD paritesi 450 dolar bandında hareket ediyordu. Yani tahminden sadece 200 dolar gerideydi. Analistlerin yakın tarih için ilettikleri tahminlere göre Şubat ayı içinde 1.700 dolar bandının üstünde bir rakamın ETH için görülmesi gerekiyordu. Bu adım ise Şubat ayı içinde gerçekleşirken, 2021 sonu için yapılan tahminler 3.500 dolar seviyesine yakın olarak şekillendi.

  Ethereum İçin 2021 Sonu Fiyat Tahminleri

  Tarihsel verilere bakıldığı zaman, Bitcoin’in yükseliş trendine girmesi ile beraber ETH’de yükselişler görülebiliyor. Özellikle şu anki güçlü korelasyon ele alındığında, ETH’nin yaptığı hareketleri kestirmek için Bitcoin trendininde hangi yöne doğru olacağını görmek gerekir.

  İşte bu yüzden BTC ve ETH son dönem trendlerini birlikte ele alan ve kripto dünyası tarafından yakından takip edilen Cactus, 2021 yılı için tutarlı tahminleri yapmaya çalıştığını belirterek yeni açıklamasını gerçekleştirdi. ETH’nin mevcut fiyat seviyesinin satın alma bölgesinde olduğuna dikkat çeken analist, Ethereum için 2021 yılsonunda 3.000 dolar fiyat seviyesi açıklıyor. Bu seviye CFA’dan gelen tahminler ile oldukça uyumlu bir tablo yansıtır.

  Analistlerin genel ortak görüşleri ele alındığında ise 2021 yılı sonunda ETH için 3.000 dolar bandının altında bir tahmin gerçekleştiren bulunmuyor. Senenin ikinci yarısı içinde görebileceği en yük fiyat değerinin ise 2.100 dolar seviyesinin üstünde konumlanabileceği belirtiliyor. Ancak ETH için bir dibe vuruş ise tekrar 600 dolar seviyelerine çekilme olacağını ifade eden bir analist kuruluş mevcut değil.

  Ünlü Analistlerin Ethereum 2021 Yılı Tahminlerinde Farklar

  Belirli analistlerin ETH için 2021 tahminlerine bakıldığında küçükte olsa ayrılıklar mevcuttur. Bunları görmek için tek tek yapılan tahminleri ele almak gerekir. Örneğin ünlü analist Josep Raczynski ETH için 2021 yılı içinde 1.800 dolar, 2020 yılı için ise 1.250 dolar düzeylerinin üzerinde fiyat tahmini gerçekleştirmişti. 

  Tom Lee, ikinci büyük kripto para birimi olan ETH’nin 12 ay içinde 1.900 doları aşacağını ise daha birkaç ay önce dile getirmişti. Ian McLeod, 2020 yılı boyunca ETH’nin 600 dolara yaklaşacağını ardından 2021 senesinde Pazar payının %50’sini kaybedeceğinin altını çizmişti.

  Bu verilere göre fiyat tahminlerinde istikrarı yakalayan kişi ve kuruluşların maksimum 100 dolarlık farklar ile rakam analizlerini açıkladıklarını görüyoruz. 2020 sonunda bu yana ise ETH için Pazar kaybı söz konusu olmadı.

  Sonuç

  Ethereum analizlerine ve kripto para dünyasında ilgi gören analistlerin fiyat yorumlarına bakıldığında ETH için 2022 başına kadar olumlu bir imaj çiziliyor. Bu tarihe kadar DeFi projelerinin de onun duruşuna güç katacağı belirtilirken, Şubat itibarıyla sahip olduğu fiyatın yatırımcılar tarafından ilgi göreceği de biliniyor. 

  2021 sonuna kadar dalgalanmaların yanında başarılı bir yükseliş ivmesine girmesi beklenen ETH, balinaların ona olan ilgisi ile birlikte ayakta kalmaya devam edebilir.Yeni rekor fiyatların gündeme gelmesi halinde ise ilk hedef 2.500 dolar olarak şekilleniyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle