Kriptopara

Tron (TRX) fiyatları neden düşer? Neden yükselir?

  Tron Fiyatları Neden Yükselir?

  Tron’un değeri, tüm kripto para birimleri gibi dalgalı bir yapıda bulunur ve sürekli değişir. Genel olarak kripto para borçlarına bakıldığında tüm kripto para birimlerinde fiyatlarında (stable coinler hariç) oynaklık olduğu görülür. Diğer yandan Tron gibi altcoin birimleri, Bitcoin ve Litecoin gibi coinlerin değerlerine göre daha düşük oranlı bir dalgalanmaya sahiplerdir.

  Tron fiyatlarının yükselmesinde birçok farklı neden sayılabilir. Kripto para piyasasını doğrudan veya dolaylı yollardan etkileyen gelişmeler Tron fiyatlarında da yükselişi gündeme getirebilirler. Bu yazımızda Tron (TRX) fiyatlarına etki eden hususları değerlendireceğiz.

  Tron Fiyatının Yükselişinde Arz Talep Etkisi

  Tron değerinin artmasına neden olan önemli sebeplerden bir tanesi arz-talep konusudur. Arz talep faktörü he koşulda varlığın değerinin belirlenmesinde etkili rol oynar.

  Eğer Tron satın almak isteyen yatırımcı sayısı yüksekse, önemli fiyat artışları gündeme gelebilir. Kurumsal şirketlerin Tron satın alma kararı vermeleri, yatırımcıların Tron alımına daha fazla yönelmeleri, piyasada var olan arzı düşürürken talep oranını yükseltir. Bu kapsamda ise Tron fiyatlarında bir yükseliş oluşabilir. Aynı durumun tam tersi bir senaryoda arz artarken talep yükselirse varlığın değerinde düşüş meydana gelebilir. Bu temel yapı taşlarının birbirleri karşısında aldıkları konum her zaman fiyatları etkiler.

  Tron Fiyatının Yükselmesine Etki Edecek Diğer Bazı Etkenler

  Tron yükselişi birden fazla faktöre bağlı olarak gelişebilir. Fiyatların şekillenmesinde rol alan etkenler:

  • Tron yükselişinde rol oynayan ilk etmenlerden biri Tron projesinin hedeflerini gerçekleştirebilmesidir. Tron altyapısı ile üretilen içeriklerin TRX ödemeleri üzerinden satışa sunulması amaçlanır. Bu amaç ise içerik paylaşımı üzerinden kazanç sağlamak isteyen geniş bir kitlenin Tron’a olan ilgisini yükseltir. Tron ağında içerik üretimi ve satışı hakkında sunulan avantajlar daha fazla kişinin Tron satın almasını sağlayarak belirli bir dönem fiyat artışını gündeme getirmişti.
  • Tron yükselmesi için, koine olan ilginin yoğun olması gerekmektedir. Aksi takdirde, varlığın değeri düşecektir. 
  • Güvenlik de oldukça önemli bir konudur. Tron’un bulunduğu ağ güvenli ise, kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilecek ve bu da yükselişi beraberinde getirecektir. 
  • Tron fiyat yükselişi dolaylı gibi gözükse de transfer hızları ve kripto para piyasası işlemlerinde gündeme gelen düşük işlem ücretleri, Tron’un tercih edilirlik oranını yükseltir. Yatırım adımlarında en hızlı ve en düşük işlem ücreti ile piyasaya dahil olmak isteyenler eğer Tron alımına yönelirlerse fiyatlarda artış olabilir.
  • Tron fiyatlarını yakından ilgilendiren bir diğer konu ise BTC fiyatlarıdır. Bu konu sadece Tron’u değil tüm altcoin birimlerini yakından ilgilendirir. Genellike tüm kripto para sektörü benzer eğilimler göstermektedirler. Bitcoin’in yükselmesi, diğer kripto paralara da olumlu bir etki gösterir. BTC arzı 21 milyon ile sınırlıdır. Aynı zamanda BTC diğer kripto para birimlerine göre daha yüksek bir fiyat değişimine sahiptir. Belirli dönemlerde eğer BTC fiyatı çizdiği başarılı grafiğin çok altına inerse bu yatırımcılarda bir kaygı uyandırdığından orta vadede başka bir kripto para birimine yönelme görülür. İşte bu sırada alım talebi yükselen altcoin fiyatlarında orta vadeli artışlar oluşabilir.
  • Özel kurumların ya da düzenleyicilerin olumlu faaliyetleri de Tron değerlerini etkileyebilir. Örneğin PayPal’ın kripto para desteğini duyurması, tüm kripto para sektörünü oldukça olumlu bir şekilde etkilemişti. Tron da normal olarak bu etkiden yararlanan kripto paralar arasında yer almıştı.

  Korona Etkisi ve Dünyayı Sarsan Ekonomik Kriz

  Pandemi süreci aslında tüm piyasaları ve etkileri ile kripto para piyasasını da meşgul etmiştir. Pandemiden dünya ekonomisi oldukça büyük bir yara almıştır. Bu kapsamda hem Tron hem de diğer kripto para birimleri orta vadeli bir düşüş grafiğinin 2020 yılı sonunda yansıttılar. 

  2020 sonunda ise geleneksel piyasalarda yaşanan belirsizlikler ardından kripto para piyasasına olan ilgi artmıştır. 2021 başında Tron ve diğer kripto para birimlerine olan talebin artması ve Pandemi etkisi ardından kripto paraların geleceğin gerçek paraları olacağına dair yapılan güncel haberler, fiyat yükselişlerine sebep olmuştur.

  Kurumsal Firmaların Tron Fiyatına Etkisi

  Tron ve diğer kripto para birimlerinin fiyat artışlarında onları destekleyen firmalarında var oluşu da büyük önem taşır. Ortaklıklar, kripto para birimlerini ödeme aracı olarak kabul eden şirketler, yatırımcıların kripto para birimlerini daha güvenilir bulmalarını sağlarlar. Bu kapsamda güvenilirlik ölçütü satın alma isteğini ve fiyatları arttırabilir. 

  Tron, Güneydoğu Asya’nın en büyük bisiklet firması olan oBike tarafından kullanılır. Şirket bisiklet kiralama işlemlerinde Tron ödemelerini kabul eder. Diğer yanda TRON ağında kendi coin’i olan oCoin’i piyasaya sürmüştür. Tron ve oCoin gerçek hayatta kullanılan bisikletlerin kiralarını ödemek amacıyla kullanılırlar. Bu gibi bir ortaklığın gündeme geldiği dönemde ise Tron fiyatlarında artış olmuştur. Çünkü belirttiğimiz gibi tanınan, güven arz eden bir şirket Tron’u ödeme aracı olarak kabul etme yoluna giderek yatırımcıya güvenli bir imaj çizmiştir. Hem bu imkandan yararlanmak hem de ortaklık ile Tron geleceğinin parlaklığından yararlanmak isteyen yatırımcıların alım talepleri, Tron fiyatlarını yükseltmiştir.

  Ortaklık Kararları

  Tron ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarında ödeme sistemlerine ilişkin başarılı ortaklıkların gündeme gelmesi kadar bu ortaklığın hangi kararlar yönünde yapıldığı da etkilidir. Direk olarak kripto para dünyası ile ilişki bir ortaklığın gündeme gelmesi ve bunun geleceğe yönelik parlak bir imaj çizmesi fiyatları yükseltebilir.

  Tron, Bitcoin madenciliği için kullanılan ASIC yongalarının lider üreticisi olan Bitmain ile bir ortaklık kurmuştur. Bitmain’den Antminer olarak bilinen ve madenciler tarafından yüksek ilgi gören ürünün alınması halinde TRX ödemesi yapılabilmektedir. O dönemde bu kapsamda Tron alımlarına ilgi artarken fiyatlarda yükseliş yaşamıştır. Sunduğumuz ilk bilgide anlatmak istediğimiz duruma somut bir örnek olan bu ortaklık kararı, direk olarak kripto para dünyasını ilgilendiren bir konu üzerine alınmıştır.

  Piyasa Yapıcıların Etkisi

  Tron fiyatlarının artışında en önemli faktörlerden bir diğeri ise piyasa yapıcılardır. Bu kişiler kripto para piyasası içinde en yüksek oranda kripto para birimine sahip olan ve başarı kararlar alan yatırımcılardan oluşurlar. Ellerinde BTC, ETH, LTC, TRX gibi faklı kripto para birimlerini bulundurabilirler.

  Bu piyasa yapıcılar eğer ellerinde yer alan Tron’ları satma yönünde, geniş bir kitle ile karar verirlerse ve işlemi gerçekleştirirlerde piyasa yer alan Tron arzının yükselmesi ile birlikte fiyatlar düşebilir. Ancak piyasa yapıcılar Tron alım işlemine yönelir veya herhangi bir alan üzerinden birkaç gün içinde Tron alımı yapacaklarını bildirirlerse piyasaya fiyat yükselişleri yansıyabilir. 

  Çünkü piyasa yapıcılar güçlü yatırımcı kitlesinden oluştuğu için onlar tarafından yapılan açıklamalar diğer kripto para piyasası yatırımcıları tarafından da dikkate alınır. Örneğin Elon Musk gibi bir isim sosyal medya üzerinden veya başka bir yol ile Tron alımı yapacağını belirtirse, yatırımcıların bir kısmı da bu yönde ilerlerler. Piyasaya yansıyan talep artışının ise Tron fiyat yükselişine neden olması muhtemeldir. 

  Fiyat Geçmişi Hakkında Veriler

  Tron kripto para biriminin ve diğer kripto para birimlerinin fiyat artışına dolaylı yoldan etki eden bir diğer faktör varlıkların geçmiş fiyat değerleridir. Bir kripto para biriminin sahip olduğu geçmiş fiyat değerleri oldukça düşük ise yatırımcı bu kripto para birimi ile işle yapma iştahına sahip olmaz. Çünkü kısa veya orta vadede kazanç elde edemeyeceğini henüz yatırma başlamadan düşünür. Dalgalı bir fiyat görünümü düşük fiyat görünümünden daha iyi bir imajı ortaya koyar. Bu durum Tron değerinin artabileceği yönünde tahminleri kuvvetlendirir.

  Tron, 2018 senesinde 0,30 dolarlık fiyatı ile gündeme gelirken 2018 yılı sonunda 0,01 dolara kadar düşmüştü. Bu dönemde 1 senelik periyotta gündeme gelen değerler yatırımcıların ona yönelmemesini ve fiyat düşüşünün devam etmesini gündeme getirmişti. İlerleyen süreçte fiyat artışına sahne olan Tron, 1 senelik süreçte 1 doların altındaki rakamlara bağlı olarak daha fazla değer kaybı yaşadı. Tron (TRX) şuan an itibari ile güncel olarak %tron+usd% Dolar seviyesinde ve bugün %tron+yuzde%.

  Tron Fiyatları Neden Düşer?

  Tron (TRX) ve diğer kripto para birimlerinin fiyatları, kripto para borsalarının hareketli yapısına bağlı olarak sürekli değişmektedir. Genel olarak sektör içinde kripto para piyasasına yönelik yapılan eleştiriler arasında, fiyatların anlık değişimlere açık olması yer alır. Özel finans kurluşlarında yer alan isimler, Tron’u diğer kripto para birimlerini anlık fiyat değişimleri ve oynak yapıları yüzünden eleştiriler. Peki Tron fiyatı hangi sebeplere bağlı olarak düşer?

  Tron fiyatının düşüş hareketine girmesinde birden fazla neden etkili olabilmektedir. Bu kapsamda hem piyasa içi hareketler hem de kripto para dünyası ile ilgili piyasa dışı hareketler fiyatlarda değişme yol açar.

  Arz Talep Dengesinin Tron Fiyatlarına Etkisi

  Tron gibi bir kripto para biriminin oynak bir yapıya sahip olmasının en önemli nedenleri arasında arz-talep meselesi yer alır. Arz ve talebe dahil olan diğer faktörler ile birlikte, kripto para biriminin üzerinde anlık değişimler gündeme gelebilir. Belirli dönemlerde Tron fiyatları, yatırımcıların ödemek istediği miktarlara göre de şekil alır.

  Arzda yaşanan yükseliş, Tron miktarında bolluğa sebep olacağından, arz yükseldikçe Tron fiyat değerinde de düşüş görülebilir. Diğer bir ifade ile kripto para piyasası içinde Tron miktarı azalırsa, doğal olarak olarak Tron’un fiyat değeri artacaktır. Tersi bir durumda ise arzın artışı Tron fiyatında düşüşü gündeme getirebilir. Kripto para birimine olan talebin düşmesi ve aynı anda satışların artması ardından Tron fiyatlarında düşüş gündeme gelir. Arz ve talep meselesinin yanında fiyata etki eden başka faktörlerde bulunur. Varlığın fiyatının belirlenmesinde birden fazla faktörün birlikte gündeme geldiklerini belirtmekte fayda vardır.

  Tron Fiyatı Neden Dalgalanır?

  Tron fiyatlarının anlık olarak değişmesi, dalgalanması ve düşmesinde etkili olan faktörlerden biri büyük yatırımcılardır. Genel olarak büyük bir Tron miktarını elinde tutan yatırımcılar, varlığın fiyat değerini belirlemekte etkilidirler. Aslında bu yatırımcı kitlesi ekonomik terimlerde sıklıkla gündeme gelen "piyasa yapıcı" tabirinin karşılığı olarak bilinirler.

  Piyasa yapıcılar alım ve satım işlemleri ile Tron fiyatları üzerinden etkili olabilirler. Piyasa yer alan Tron’a olan ilgi piyasa yapıcıların tarafında düşmüş ve bu yatırımcılar toplu bir satış yönüne gitmiş ise Tron fiyatlarında düşüş meydana gelir. Diğer yandan piyasa yapıcılar seri alım-satım işlemleri ile spekülatif bir yaklaşım izlerse dalgalanmalar olası hale gelir.

  Güvenlik Sorunları

  Yalnız Tron kripto para birimi değil, tün kripto para birimlerinin üzerinde dalgalanmaların oluşmasındaki sebeplerden biri güvenlik sorunudur. Merkeziyetsiz ağ üzerinden bir hack riski veya güvenlik sorunu ortaya çıktığında, doğal bir sonuç ile güveninden şüphe edilen varlığın fiyatında düşüş meydana gelir. Bir güvenlik problemi halinde elindeki kripto para birimini kaybedeceğini düşünen yatırımcılar, varlıkları hızlı bir şekilde satış işlemlerine dahil ederler. Bu işlem ile satış oranları artacağından arz oranı düşerken, varlığın fiyat değeri ise azalmış olur. Diğer yandan Blockchain ağı üzerinden bir güvenlik ihlalinin meydana gelmesinin zor olduğunun da altını çizmek gerekir.

  Tron ile güvenlik açıkları hakkında konular 2019 senesinde gündeme gelmiştir. TRON geliştiricilerinin TRON ağında hallettikleri bir güvenlik açığının olduğunu 2019 yılında açıklamaları ile birlikte Tron fiyatlarında bir düşüş meydana gelmiştir. Bu sene içinde akıllı sözleşmeyi kötüye kullanmak isteyen bir yatırımcının ağda yer alması güvenlik açığı haberlerine yol açmış bunu duyan yatırımcılar ise satış işlemleri etkisi ile Tron fiyatını aşağı çekmişlerdir.

  Tron Fiyatının Diğer Olası Sebepleri

  Tron fiyatlarının düşmesinde veya yükselmesinde arz-talep, piyasa belirleyici yatırımcılar haricinde birçok faktör yer alabilir. Hatta Tron piyasası ile dolaylı yoldan bağlantılı olduğu düşünülen durumlar fiyatları etkileyebilir. 

  Bu durumlara en belirgin örnekler ise kripto para birimleri ile işlem yapan kripto boralarının saldırıya uğraması olarak gösterilir. İçerisinde geniş bir Tron yatırımcı kitlesinin yer aldığı ve alım-satım işlemlerinin gerçekleştir bir kripto para borsasının kötü niyetli saldırıya uğraması halinde yatırımcılar bu platformda yer alan sanal cüzdanlarından Tron satışına yönelebilirler. Çünkü kripto para birimlerini kaybetmek istemezler. Bu durum karşısında ise fiyat değerinde düşüş yaşanabilir. Tam tersi bir şekilde güvenilir ve yüksek güvenlik kripto para borsası platformları ise kripto para fiyatları için pozitif bir destek yönünü sağlarlar. 

  Çeşitli Örnekler

  Tron’un fiyat değerinin düşüşünde, gündeme gelen bazı olaylar etkili olabilir. Geçmişte hem Tron fiyatlarında hem de diğer kripto para birimi fiyatlarında oluşan değişimler ile farklı faktörler söz konusudur. Bu örenler ise şu şekildedir:

  • Daha önce de ifade ettiğimiz dolaylı yoldan bir etki fiyatları değiştirebilir. Bu kapsamda hükümetlerin bazı politikaları ardından kripto paraya yönelik oluşan bakış açıları ve kararları fiyatı etkiler. Örneğin, İngiltere veya ABD gibi büyük ülkeler ülkelerinden Tron kullanımına hoş bakmaz ve Tron kullanımını yasaklarsa, varlık değerinde düşüş gündeme gelebilir. 
  • Bir diğer etki ise bankaların doğrudan piyasaya müdahale edemediği fakat kripto borsalara yaptıkları bildirimler ardından gündeme gelen etkidir. Bir banka kuruluşu kendi kredi kartı ile kripto borsa platformlarında yer alan hesaplara transfer gönderimini durdurabilir. Tron kullanılan bir borsa platformuna yönelik bu tip bir uygulama fiyat düşüşüne neden olabilir.
  • Kripto para birimleri arasında yer alan Tron hakkında medya üzerinden yapılan karalama kampanyaları da Tron fiyatının düşmesine yol açabilir. Bu karamla kapmayansı bir kuruluş veya bir kişi tarafından Tron’a yönelik güveni zedelemek amacıyla başlatılırsa fiyat düşebilir. Bunun örnekleri ise günümüzde yaşanır. Uzman yorumcu olduklarını iddia eden spekülatörler belirli bir dönemde sosyal medya hesaplarından kripto para satışı için kitleleri davet ederler. Bu davette ise kripto para biriminin karalama yoluna giderler. Bu kapsamda gündeme gelen yüksek oranlı satışlar fiyatı aşağı çeker.

  Şuanda Tron fiyatının genel ilerleyişine bakıldığında güç Bitcoin ve Litecoin fiyatları ile karşı karşıya gelebilen değerler tablolara yansımaz. Bunun en büyük etkisi ise BTC’nin ilk kripto para birimi olması ve yatırımcıların gözünde bu yüzden popülerliliğini kaybetmemesidir. Kripto para dünyasının altını olarak ifade edilen BTC ve fiyat değeri, kripto para piyasasında yer alan tüm altcoin fiyatlarına etki eder. BTC fiyatında bir çökme geniş bir yatırımcı kesimin yeni seçenekleri satın almaya başlamasına dolayısı ile at coinlere artan talep ile fiyatlarda artışa yol açabilir. Bu altcoin değerleri arasında ise Tron, ETH, XRP gibi kripto para birimleri yer alır. 

  Kripto Para Biriminin Avantajları

  Hem Tron için hem de diğer kripto para birimleri için fiyatları belirleyen bir faktör ise kripto para biriminin sunduğu imkanlardır. Diğer bir ifade ile akıllı sözleşmeleri ile işlem staking, hızlı transfer, çok düşük işlem cüretleri gibi avantajlı koşulları sunan bir kripto para birimi, diğer kripto para birimlerine göre daha yoğun bir yatırımcı ilgisine sahip olur. Bu kapsamda piyasa üzerinde var olan talep oranı ve satın alım işlem hacmi de daha yüksek olacaktır. Örneğin Ethereum çok yönlü yanı ile bu sisteme örnek gösterilebilir. Genel olarak bakıldığında bu nedene bağlı olarak ETH fiyat değeri Tron’a göre yüksek bir çıtada devam eder. 

  Tron (TRX) fiyatı şuan an kripto para borsalarında güncel olarak %tron+usd% Dolar seviyesinde ve bugün %tron+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle