Kriptopara

Litecoin fiyatları neden düşer? Neden yükselir?

  Litecoin Fiyatları Neden Düşer?

  Kripto para birimleri, genellikle yüksek oranlarda dalgalanırlar. Geleneksel finans sektöründeki yatırımcılar, bu yönüyle kripto paraları sıklıkla eleştirmektedirler. Litecoin de diğer kripto paralar gibi oynak bir yapıya sahiptir. Bu nedenle değerinin sıklıkla artıp azaldığına tanıklık ediyoruz. Peki Litecoin fiyatları hangi sebeplerle düşüş gösterir?

  Litecoin (LTC'nin) değerinin düşmesinin, çeşitli sebepleri bulunur. Bu hem kripto paranın kendisinden, hem de genel olarak sektörün ve piyasaların eğiliminden ötürü meydana gelebilir. 

  Litecoin’e Olan Talep

  LTC ve diğer kripto para birimleri için oldukça önemli olan bir konudur talep konusu. Bu konu arz talep meselesidir. Kripto paraların değerinin düşmesinde veya artmasında, arz talebin büyük bir önemi vardır. Litecoin’in fiyatına etki eden birçok faktör bulunabilir. Ancak temel faktörlerden bir tanesinin arz talep olduğunu ifade etmemiz gerekir. 

  Litecoin’e olan talebin artması, varlığın da değerinin artmasına zemin hazırlar. Piyasalar içerisinde, yatırımcıların ilgisi LTC’ye kaydığında, kripto paranın değerinde de artış yaşanacaktır. Ancak LTC’ye olan talep azaldığında da varlığın değeri düşüş gösterecektir. Bu nedenle arz talep meselesinin büyük bir önemi söz konusudur. 

  Litecoin’in Oynaklığının Sebepleri

  Daha önce de vurgulamış olduğumuz gibi, Litecoin oynaklığının birçok sebebi söz konusu olabilir. Ancak yatırımcıların payı oldukça fazladır. Özellikle “balina” olarak tabir edebileceğimiz, büyük çaplı yatırımcıların etkisinin daha fazla olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. 

  2020 yılı, kripto paralar için son derece önemli bir yıl oldu. Kripto paraların, piyasa kapitalizasyonu 1 trilyon doları aştı. Bundan doğal olarak Litecoin de olumlu bir biçimde etkilendi. 

  Aynı şekilde pandemi sürecinde yaşanan, ekonomik kriz sebebiyle, tüm finans sektörleri gibi kripto para sektörü de büyük yara almıştı. Litecoin de bu kötü olaylardan etkilenmiş ve yüksek derecede değer kaybı yaşamıştı.

  Ağ Güvenliği

  Kripto paralar, dijital bir ortamda var olduğundan, güvenlik problemi ile karşı karşıyadır. Bir kripto varlığın değer kazanması ve değerini koruyabilmesi için, mutlak suretle güvenli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, varlığın değeri oldukça düşebilir. Litecoin’de de aynı durum geçerlidir. Ağın alabileceği bir darbe, yatırımcıların panik yapmasına ve eldeki kripto paralarını hızla elden çıkarmalarına neden olacaktır. Yani LTC’ye olan talep düşecek, satış baskısı artacak ve bunun doğal bir neticesi olarak da Litecoin’in değeri büyük bir darbe yiyecektir. 

  Litecoin ve diğer kripto para birimleri, “erken dönem” diye tabir ettiğimiz zamanlarda, bu tip problemler ile daha fazla karşı karşıya kalmaktaydılar. Daha sonra, kripto paraların popüler hale gelmesiyle beraber, ağlar daha da genişledi ve daha güvenli hale geldi. 

  Borsa Saldırıları ve Diğer Etkenler

  Litecoin ve diğer kripto para birimlerinin değerinin düşmesi, birçok sebeple ilişkilendirilebilir. Bunlardan bir tanesi de kripto para borsalarına gerçekleştirilen saldırılardır. Büyük çaplı bir kripto para borsasının, saldırıya uğraması, Litecoin’in değerinin düşmesine zemin hazırlayabilir. Zira bu tip durumlarda, piyasalarda yine panik havası baş göstererek, hızlı bir biçimde elden çıkarma söz konusu olabilir. Bunların hepsi de Litecoin’in değerinin düşmesine neden olur. 

  Litecoin’in değerinin düşmesinin bazı olası sebepleri söz konusu olabilir:

  • Dünya çapında alınabilecek bazı kararlar, kripto para sektörünün hepsine etki edebilir. Örneğin dünyaca ünlü bir ülkenin kripto para birimlerini yasaklaması, sektörüm büyük bir darbe almasını sağlayabilir. Buna bağlı olarak da kripto para birimlerinin değeri düşebilir. Örneklendirme yapmak, konuyu açıklamak açısından daha faydalı olacaktır. Japonya’nın tüm kripto para birimlerini yasakladığını düşünelim. Böyle bir durumda, Japon kripto para sahipleri endişelenerek, ellerindeki kripto paraları hızla elden çıkarma yoluna gidebilirler. Böyle bir durumda Litecoin’in değerinin düşmesi kaçınılmaz olacaktır. 
  • Bankaların ve diğer finans kuruluşlarının da bunda etkisi büyük olabilir. Örneğin bir bankanın kripto para işlemlerini yasaklaması, sektörün yara almasına netice olabilir. Mastercard’ın, mevcut kartlar ile kripto para borsalarında işlem yapmayı yasakladığını düşünelim. Böyle bir durumda milyonlarca kişinin, kripto paraya ulaşmasının yolları azaltılmış olabilir. Bu tip durumlarda da Litecoin’in değeri düşebilir. 
  • Litecoin, ünlü kripto para birimlerinden bir tanesi olsa da, Bitcoin ve Ethereum kadar hacminin yüksek olmadığı ortadadır. Litecoin, ilerleyen yıllarda, BTC ve ETH’nin çok gerisinde kalarak, popülaritesini yitirebilir. Bunun çeşitli örnekleri de mevcuttur. Popülaritesini yitiren kripto paraların, büyük bir fiyat düşüşü yaşadığı görülmüştür. 
  • Daha önce bahsetmiş olduğumuz güvenlik sıkıntılarının da büyük payı olduğunu belirtmemiz gerekir. Güvenli olmayan bir kripto para biriminin, düzenli ve uzun vadeli bir yatırımcı bulması neredeyse imkansıza yakındır. Başarılı bir kripto para birimi, başarısını güvenli olmasına borçludur. 

  Litecoin Fiyatları Neden Yükselir?

  Litecoin, diğer tüm kripto para birimleri gibi yüksek derecede volatilite gösterir. LTC gibi en önemli kripto para birimleri, DeFi tokenlarına kıyasla daha az volatilite gösterirler. DeFi tokenları bir gecede %1000’e varan artışar bile yaşamışlardır. Büyük kripto para birimlerinde bu tip yükselişler son derece nadirdir. 

  Litecoin’in yükselmesi birçok nedene bağlı olabilir. Litecoin, BTC’nin boğa koşusuyla birlikte önemli bir artış ortaya koysa da, yükselmesinin farklı nedenleri de söz konusu.

  Litecoin’e Talep Arttı

  Litecoin’e olan talep, kripto paraların rallisi ile beraber artmış durumda. Kripto paraya ilginin artmasının neticesinde, varlığın değeri de önemli bir biçimde artış gösteriyor. 

  Litecoin’e olan talebin artması ile beraber, LTC değeri de yükselişe geçti. Bu kripto paralar için her zaman yaşanan bir durumdu. Arz talep etkisinin, fiyat değişimine büyük bir etkisi bulunur. Kripro paraya ilgi arttıkça, buna bağlı olarak kripto paranın değeri de artar. Kripto paraya olan ilgi azaldıkça ve kripto paranın satışı arttıkça, fiyat da geriye düşer. 

  Ancak Litecoin değerini, tek başına arz talebe bağlamak son derece yanlış olur. Kripto paralar volatilitesi oldukça fazla olan kripto paralardır ve birçok farklı etmen neticesinde değerlerini arttırabilir ya da azaltabilirler. 

  Litecoin Yükselişinin Sebepleri?

  • Litecoin, Bitcoin’in başında bulunduğu mevcut ralli ile birlikte büyük bir yükseliş yaşamış durumda. Kripto paraların 2020 yılı içerisinde başlatmış olduğu ralli, Litecoin’in değerinin yükselmesinde önemli bir rol oynadı
  • Litecoin’i değerli yapan ve yükselmesini sağlayan en önemli şeylerden bir tanesi de oldukça güvenli olmasıydı. Bitcoin ve Ethereum bile, ağlarında zamanla aksaklıklar yaşamış olsa da, Litecoin’in hiçbir zaman böyle bir sıkıntısı olmadı. 
  • Litecoin her zaman istikrarını sürdürdü. İlk çıkan kripto para birimlerinden olan Litecoin, top 10 içerisindeki yerini hiçbir zaman kaybetmedi. Bu da Litecoin’in güvenilirliğini arttıran etmenlerden bir tanesi olarak karşımıza çıktı.
  • Litecoin’e ulaşmak son derece kolay. Hemen hemen tüm büyük kripto para borsalarında, Litecoin’e ulaşılabiliyor. Bu da kripto paraya olan talebin artmasını sağlıyor. Bu nedenlerden ötürü, belirli bir kitlesi her zaman bulunuyor. Bu durum, yüksek hacmi getiriyor ve varlığın fiyatının yükselmesine rol oynuyor. 
  • Litecoin ATM konusunda da büyük işler yapmış durumda. Bitcoin ATM konusunda birinci sırada yer alırken, Litecoin de ikinci sırada yer alıyor. Litecoin ATM’lerinin sayısı dünya üzerinde 10 bine yaklaşmış durumda. Hatta gelen bilgilere göre Güney Kore’de Litecoin ATM sayısı, Bitcoin ATM sayısını geride bıraktı. Bu durum da Litecoin’e ulaşılabilirliği arttırıyor. 
  • PayPal’ın kripto paralara vermiş olduğu destek, kripto para rallisinin başlamasında büyük rol oynamıştı. PayPal’ın desteklemiş olduğu kripto paralar arasında Litecoin de yer alıyor. Yani Litecoin, şuanda tüm PayPal kullanıcıların tek bir tıkla satın alabileceği bir kripto para birimi haline geldi. Bu durum da Litecoin’in değerinin artmasına zemin hazırladı. 
  • Litecoin arzının %2’lik kısmı Grayscale Litecoin fonunda kilitlenmiş bir biçimde duruyor. Bu da varlığa kurumsal yönden bir ilgi olduğunu açık bir biçimde gösteriyor. 
  • Litecoin’in gerçekleştirmiş olduğu ortaklıklar da kripto paranın değerinin önemli bir oranda artmasını sağladı. 
  • Litecoin pandemi süreciyle de yükseliş yaşadı. İlk zamanlar tüm kripto para birimleri dibi gören LTC, daha sonra yükselişe geçti. Bunun en büyük sebebi, ülkelerin itibari paralarının düşüşe geçmesiydi. İnsanlar bu sebeple başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimlerine yatırım yapmayı tercih ettiler. Bu para birimlerinden bir tanesi de Litecoin oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle