Kriptopara

Litecoin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

  Litecoin fiyatı, kripto para borsaları içerisindeki kullanıcı talepleri doğrultusunda belirlenir. Bu nedenle ilk etapta kripto para borsalarına göz atmakta fayda vardır. 

  Kripto para borsalarında, Bitcoin Ethereum, Litecoin, Ripple v.b. gibi kripto paraların alım satım işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu kripto paralar, itibari para birimleri ile takas işleminde de kullanılabilir. Ayrıca kripto para borsalarında, kripto paralar da saklanılabilir.

  Kripto para borsalarında, yüzlerce farklı kripto para bulunur. Bu kripto paraların değer, kullanıcıların almak ve satmak istediği fiyatlar üzerinden belirlenir. Kısaca özetlemek gerekirse, kripto para piyasasında, serbest piyasa koşullarının hüküm sürdüğünü ifade edebiliriz. Litecoin satın almak isteyen bir kişi, istediği fiyatı belirleyerek, LTC’nin o değere düşmesini bekleyebilir.

  Kripto para borsalarında, serbest piyasa koşullarının hüküm sürdüğünü belirtmiştik. Bu sayede, Litecoin satın alırken, arzu ettiğiniz bir değeri belirleyerek LTC satın alma emri verebilirsiniz. Örneğin Litecoin yazı kaleme alındığı esnada 209 dolardan işlem görmektedir. Siz varlığın değeri 150 dolara düştüğünde satın alınması için emir verebilirsiniz. Böylelikle, cüzdanınızda 150 dolar bulunduğu müddetçe, başka hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan, Litecoin sahibi olabilirsiniz. 

  Litecoin Fiyatı Ne Şekilde Belirlenir?

  Litecoin’in değeri, alıcılar ve satıcılar sayesinde belirlenir. Litecoin sahipleri, varlıkları satmak istedikleri bir fiyat belirlerler. Litecoin almak isteyenler de satın almak istedikleri değerleri belirlerler. Bu rakamların ortalaması, LTC değerini oluşturur. Tabloda hangi alıcılar veya satıcılar arasında hangi grup baskın konumda yer alıyorsa, Litecoin’in eğilimi de o yönde olacaktır. Kripto para borsalarında, Litecoin ve diğer kripto para birimlerinin farklı değerlerde bulunmasının sebebi de bundan kaynaklıdır. Zira her borsada farklı traderlar yer alır ve farklı satın alma talepleri olabilir. Bu nedenle Litecoin’in ve diğer kripto paraların sabit bir değeri söz konusu değildir. Varlıkların değerleri, borsadan borsaya değişiklik gösterir. 

  Litecoin’de dalgalanma, diğer kripto para birimlerindeki gibi sıklıkla görülür. Aslında bu oynaklığın sebebi, piyasaya, serbest piyasa koşullarının hüküm sürmesinden ileri gelir. Bu nedenle kripto paraların değeri, fiat paralara kıyasla oldukça dalgalı yapıda yer alır.

  Likiditenin Önemi

  Likidite, kripto para borsalarının en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Kripto para borsalarının likiditesinin yüksek olması, stabil çalışan bir kripto para borsası için olmazsa olmaz bir unsurdur. Kripto para borsalarının likiditesinin yüksek olması, daha fazla alım satım yapılmasına olanak tanıyarak, kripto para borsasının hacminin yükselmesini sağlar. Böylelikle kripto para borsaları daha çok kullanıcı çektiği gibi, bunun doğal sonucu olarak kripto para birimlerinin değerleri de daha düşük olur. 

  Bu konuyu örneklendirmek daha doğru olacaktır. Bir borsada Litecoin likiditesinin yüksek olduğunu düşünelim. Bu borsada, LTC fiyatları da daha düşük olacaktır. Zira alınabilecek LTC sayısı bir hayli fazladır ve kıtlık durumu yaşanmamaktadır. Ancak likiditesi düşük olan borsalarda bu tip sıkıntılar sıklıkla meydana gelir. Litecoin likitidesi düşük olan bir borsa içerisinde, LTC değerleri de diğer borsalara nazaran çok daha yüksek olacaktır. 

  Litecoin’in değerini kullanıcılar belirlediği için, enflasyon ve deflasyon oranlarının da kullanıcılar sayesinde belirlendiğini ifade etmek doğru olacaktır. 

  Litecoin Değerleri Neden Farklılık Gösterir?

  Kripto para borsalarının ana amacı elbette para kazanmaktır. Kripto para borsaları, yapılan işlemlerden komisyon alarak hayatta kalırlar. Aksi takdirde, var olmaları söz konusu değildir. Bu nedenle bir borsa için likidite çok önemlidir. Likiditesi yüksek olan bir borsa içerisinde, daha fazla işlem yapılır ve bunun doğal sonucu olarak daha fazla gelir elde edilir. 

  Likidite, kullanıcıların kripto borsalarındaki yoğunluğunu da etkiler. Bu yoğunluk Litecoin’in kripto para borsalarında farklı değerler alması anlamına gelir. Yani bunun bir kartopu etkisi yarattığını rahatlıkla ifade edebiliriz. 

  Litecoin ve diğer kripto para birimlerinin, herhangi sabit bir yapısı bulunmadığından, arz talep dengesi nedeniyle, varlıkların değeri, çeşitli kripto para borsalarında farklılık gösterir. Kripto para borsalarında, kullanıcıların buluştukları ortak fiyatların büyük bir önemi söz konusudur. Bu  şekilde Litecoin’in değeri belirlenir.

  Kripto para borsalarında farklı fiyatların yer alması, kripto para ticaretini başka bir boyuta taşımıştır. Traderlar arbitraj yaparak gelir elde etmektedirler. Arbitraj, bir varlığı uygun fiyatıyla alıp, farklı bir borsada daha pahalıya satarak gelir elde etme yöntemidir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle