Kriptopara

Kripto para rehberi: Balina nedir? Neyi ifade eder?

  Kripto para piyasalarında adını sıkça duyduğumuz balinaları bu yazımızda detaylı olarak ele alacağız. Balina nedir, nasıl tespit edilir, kripto para piyasalarına etkileri gibi sorulara cevaplar arayacağız. 

  Kripto Para Piyasalarında Balina Nedir?

  Balina terimi, kripto para birimlerini ve büyük kripto para varlıklarını kullanarak, piyasayı manipüle edebilen yatırımcı grubunu ifade eder. Balina terimi kripto para piyasasındaki güçlü yatırımcıları ifade etmek için bir metafor olarak kullanılmıştır. En büyük balina ise 1 milyon adet BTC’ye sahip olan Satoshi Nakamoto olarak bilinir. Balinalar kripto para borsalarında kazandıkları kripto paraları gizli tutma ve çeşitli hamlelerle piyasaya şekil verme işlemi de gerçekleştirirler. Kripto para birimlerinin fiyat artışlarında ve düşüşlerinde verdikleri kararlar ile rol alırlar.

  Balina Tespiti

  Küçük tüccarlar için bir balinanın ne zaman alım yaptığını ve ne zaman satış yapacağını bilmek önemlidir. İşlemler yanlış bir karar vermek zararla sonuçlanabilir. Dolayısı ile piyasa trendini dikkatle takip etmek gerekir. Son dönemlerde kripto para piyasasında yer alan güçlü oyuncular yeni balinaları tespit etmek için birden fazla program geliştirilmiştir.

  Bu programlar elbette %100 kesinlik sunmazlar. Programdan ziyade gündemin takip edilmesi bir balinayı fark etmek için daha etkilidir. Yatırımcı özellikle kripto para piyasası gündemini takip ederken servetinin büyük bir yüzdelik dilimi kripto paraya çevirdiğini açıklayan kişiler ile karşılaşırsa bunların balina olduğunu fark etmelidir. Eğer bu isimler belirli bir dönemde kripto para alımına yöneldiklerini belirtirlerse, kripto para birimi fiyatlarının artacağı ise yatırımcılar tarafından fark edilmelidir. Bu zincir sayesinde balinalar fark edilir.

  Bir Balina Alımı Nasıl Tespit Edilir?

  Piyasada küçük balıklar olarak tabir edilen küçük ve orta ölçekli yatırımcılar tarafından balinaların sipariş defterlerinde gözükmesini beklemek önemlidir. Balinaların hareketleri kavranarak yatırım yapıldığında daha başarılı sonuçlar alınır. Çünkü onların alım-satım kararları, kripto para birimlerinin fiyatları düşürecek veya yükseltecektir. 

  Balinaların alıma geçeceğini tespit etmek için ise birkaç ipucundan yararlanılır. Örneğin Bir kripto borsasında ortalama alış miktarı 1000, satış miktarının ise 2000 olduğunu düşünelim. Bu durumdayken ortalama alış miktarından daha büyük bir alış miktarı gündeme gelirse bu durum balinaların kripto para borsasına girmeye başladıklarını belirtir.

  Diğer yandan piyasa durgun olduğunda fiyatlarda anlık yükselişler gerçekleşiyor ve volatilite artıyorsa, balinaların işlem yapmaya başladığı anlaşılabilir. Genel olarak, bir coin oldukça sabit bir fiyat aralığında hareket ediyorsa ve aniden fiyat artışına geçiş yaptıysa, bir gurup balinanın alıma yöneldiği anlaşılır.

  Genel olarak bir kripto para piyasasında satış ve atış hacimleri eşit oranlara yakın şekilde bölünürler. Fiyatlar yükseldikçe alıcıların oranı %70 ve satıcıların oranı ise %30 olabilmektedir. Fiyat düşüşlerinde ise bunun tam tersi bir durum açığa çıkar. Eğer alıcıların oranı kısa sürede %80 üstüne çıkış yapıyorsa, balinaların kripto para borsasında alım yaptıkları anlaşılmalıdır.

  Balina Satışları Nasıl Tespit Edilir?

  Kripto para piyasası içinde bir ayı balina varsa, küçük yatırımcılar için risk artar. Çünkü balinalar büyük miktarlı varlıklarını tasfiye ederken fiyatları oldukça aşağı rakamlara çekebilirler. Bu yüzden ipuçları üzerinden yine balina satışlarının fark edilmesi gerekir.

  Balina satışlarını anlamak için gayet başarılı alım emirlerinin bir anda iptal edilmesi kripto para borsası üzerinden izlenebilir. Bu gibi bir durumda bir balinanın manipülasyon yaratan hareketler yaptığı anlaşılır. Piyasayı incelerken büyük ve muazzam bir satın alma emrinin hızlı bir şekilde kaybolduğu gözlemleniyorsa, bu kripto para fiyatının bir anda düşeceğine ve işlemi balinanın gerçekleştirdiğine işaret eder.

  Örneğin alış emrinde birkaç büyük emir bir arada bulunuyor ve daha sonra bu emirler saniyeler içinde borsa ekranından kayboluyor ise bir balina gurubu satın alım emri verdikleri kripto para biriminin fiyatını aşağı çekmeye çalışıyor demektir. Böyle büyük ölçekli satış emirlerinde ise yatırımcılar dikkatli olarak, direk balinalardan örnek alarak satış işlemine geçiş yapmamalılardır. Çünkü sonunda saniyeler içinde fiyat aşağı inebilir.

  Balinaların satışlarına fark etmek için diğer bir yöntem ise kısa sürede fiyatta dalgalanmanın yüksek olup olmadığını incelemektir. Kripto para piyasasında dalgalanmalar normal günlerde de görülür. Ancak bir balina gurubun müdahalesin dalgalanma oldukça yüksek oranlıdır.

  Balinaların Piyasa Hacmini Genişletmesi

  Balinalar kripto para birimlerinin fiyatlarını ve küçük ölçekli yatırımcıların kararlarını etkiledikleri gibi piyasanın hacmine de etki yaparlar. Bir kripto para borsasında her zamankinden daha anormal bir büyüme ve rutin hacmin üstünde bir genişleme varsa o gün balinalar bu borsada işlem yapıyor demektir.

  Genel olarak bir balina gurubun müdahalesi sonunda kripto para piyasasında hacim 3 kat yükselebilir. Bir yandan hacmin genişlediği bir yandan da satış miktarlarının arttığını gözlemliyorsanız, bu durum piyasada ivmenin değişmekte olduğunu ve sahneye balinaların çıktığını gösterir.

  Piyasa ani ve beklenmedik bir şekilde çöktüğünde, balinalar her zaman genel yatırımcının suçladığı taraf olurlar. Birçok kripto yatırımcısı aynı zamanda bir balina olmak için neyin gerektiğini merak eder. Bir balina olarak değerlendirilmek için ise bugün ortama 1000 ile 10.000 BTC sahibi olmak gerekir.

  Balinalar Yatırımcıları Nasıl Etkiliyor?

  Balinalar yatırımcıları hem olumlu hem de olumsuz yönden etkilerler. Çünkü onlar piyasanın genel durumunun veya fiyatların daha çok kendi çıkarları için şekillenebilmesini isterler. Bu yüzden hem yapıcı hem de manipüle edici hareketlerde bulunmaları muhtemeldir. 

  Kripto para piyasasının tarihine bakıldığında birçok balina topluluğunun fiyat artışı ve kar sağlama için yardımcı olduğu kripto para birimleri bulunur. Aynı oranda kendi ellerinde yer alan kripto para biriminin değerini arttırmak için piyasa yansıttıkları aldatmacalı alım-satım emirleri de mevcuttur.

  Balinaların Yatırımcıya Ve Kripto Paraya Olumlu Etkileri

  Balina topluluklarının her zaman piyasaya manipüle ettikleri söylemez. Belirli dönemler başarı olan kripto para birimlerini destekleyebilir, bu kapsamda onlara yatırım yapanların kar elde etmelerini de sağlayabilirler. Örneğin bir balina sosyal medya üzerinden veya basından hangi tarihte, hangi kripto para birimini alacağı hakkında gerçek bir bilgiyi paylaşır ve bunu hayata geçirirde o gün kripto para biriminin fiyatı yükselirken, yatırımcı kesimi de kazanır. Bunun örnekleri ise seneler içinde çok kez görülmüştür. En son olarak Elon Musk şirket hisselerinin büyük bir yüzdesini bir gün içinde BTC’ye çevirdiğini açıklayıp, bunu gerçekleştirmiştir. Bu kapsamda ise BTC fiyatı yükselirken, BTC alımı yapan kesim kara geçmiştir.

  Balinaların Kripto Paraya ve Yatırımcılara Olumsuz Etkisi

  Balina toplulukları eğer bir kripto para birimi için satış emri tanımlayıp bu emri iptal etme yoluna gidiyorlarsa, hem kripto para birimi için hem de yatırımcı için negatif etkileri gündeme getirirler. Bu gibi bir durumda kripto para birimi fiyatında ani bir düşüş ve yükseliş gerçekleşirken, yatırımcı için o gün oldukça belirsiz bir piyasa imajı söz konusu olur. 

  Yatırımcılar bu manipüle edici hareketler yüzünden alım-satım karalarını geç vermeye başlarlar. Kripto para borsası ise anlık işlemlerin önem taşıdığı bir alandır. Seri alım-satımlar ile dalgalanma oranı yükselen piyasada yatırımcı için risk artar. Bu hareketleri ile olumsuz koşulları küçük yatırımcılar için doğuran balinalar yaptıkları açıklamalarla da kripto paraları etkilerler. Bir balina bir kripto parayı hedef alarak onun az teknolojik olduğunu, güvenlik problemlerinin olduğunu belirtirse, güven unsuru bu kripto para birimine yönelik zedelenebilir. 

  Sonuç

  Kripto para piyasalarında balinaların varlığı ilk günden beri kendisini hissettirmiştir. Hem alımları ile hem satışları ile piyasalardaki volatilitenin önemli nedenlerinden biri de balinalardır. Zamanla piyasaya daha fazla oyuncunun girmesi sonucunda balinaların etkisinin azalacağı düşünülmektedir. Kripto para piyasalarına kurumsal yatırımcıların da girmesi ile farklı dengeler oluşmakta, balinaların işi zorlaşmakta. Gelecekte balinaları zor günlerin beklediğini şimdiden söyleyebiliriz. Yine de küçük yatırımcıların balinaları sürekli takip etmesini tavsiye ediyoruz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle