Kripto para nedir, nasıl alınır?

  Kripto para alım-satım işlemlerini gerçekleştirmeden önce kripto para piyasasına ilişkin tüm bilgileri edinmek, daha doğru yatırım kararlarının verilebilmesine olanak sağlar. Bu avantajı elde etmek için Kripto paranın ne olduğunu, tarihini, işlevlerini, en popüler türlerini, nasıl alındığını öğrenmek gerekir. 

  Kripto Para Nedir?

  Kripto para, özel şifreleme sistemleri ile güvenliği sağlanan, kripto para borsası içinde işlem gören dijital paralar bütünüdür. Kripto paranın en önemli özelliği fiziksel olmamasıdır. Herhangi bir otorite veya herhangi bir devlet tarafından yönetilmediği için merkeziyetsiz yapısı ile öne çıkar.

  Kısaca Tarihi

  İlk kripto para, 2009 senesinde Satoshi Nakamoto takma adlı bir kişi veya grup tarafından bulunmuştur. Bu kripto para cinsi ise Bitcoin olarak kayıtlara geçmiştir. Bitcoin sistem olarak POW’u kullanmayı tercih eder.

  BTC ardından 2011 senesi Nisan ayında, merkezi olmayan bir DNS üzerinden internet sansürünü güçlü hale ulaştırmak için ilk altcoin olarak bilinen Namecoin üretilmiştir.

  Kripto Para Ne İşe Yarar?

  Kripto para işlevleri hakkında detaylar şöyledir:

  • Kripto paralar ile takas,
  • Alım-satım,
  • Yatırım,
  • Alışveriş,
  • Transfer ve gönderim,
  • Komisyon ücreti ödeme,
  • Sağlık, bilim, sanat, kültür alanlarında değer yaratan uygulama çeşitlerini satın alma,
  • Kripto para ile ödeme yapma şartlarını kabul eden özel finansal şirketlerde çalışan olunması halinde maaş ödemesi alma,

  Bu tip işlem türlerinin tümü kripto para birimleri ile gerçekleştirilir.

  Kripto para ile dünyanın neresinde olunursa olunsun tercih edilen her saatte yatırım işlemi gerçekleştirilir. Kripto para ödemesi ile herhangi bir şey satın almak isteyen kişi, yeterli bakiyesi bulunmaması halinde kendisine çok uzak bir ülkedeki arkadaşından transfer talep edebilir. Transferi yapacak kişi ise dilediği kripto para birimini saniyeler içinde dünyanın öbür ucuna ulaştırır.

  En Popüler Kripto Paralar Hangileri?

  En popüler kripto para birimleri hakkında bilgiler şöyledir:

  • Bitcoin: 2009 senesinde halka açık ağ üzerinde kullanıma giren, 1. nesil kripto para olarak adlandırılan, Blockchain ağında onaylanan işlemlere sahip kripto para birimidir.
  • Ethereum: Bitcoin’in tek ciddi rakibi olarak bilinen, merkeze bağlı olmayan, yazılım yenilikleri ile piyasaya birçok altcoin kazandıran kripto para birimidir.
  • Litecoin: 2011 senesinde çıkan, geniş depolama ve hızlı transfer özellikleri ile adından söz ettiren kripto para birimidir.
  • Ripple: Diğer kripto para birimlerine göre düşük fiyata sahip olan, tüm bölgelere sorunsuz para transferi gerçekleştirme avantajı sunan kripto para birimidir.
  • Dash: 2014 senesinde çıkarılan be Bitcoin’in altcoin birimi olan kripto para seçeneğidir. Bitcoin’in gizliliğini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.
  • ZCASH: Gizliliğe verdiği önem ve anonimliği ön plana alan özellikleri ile yatırımcılar tarafından tercih edilen bir kripto para birimidir.
  • Cardano: 2015 senesinde çıkan, kendine özel ayrı bir cüzdanı ve kartı bulunan kripto para birimidir. Cüzdandan karta para gönderme imkanı sunar.
  • Tether: Değerini dolara endeksleyerek işlemlere dahil olan kripto para birimidir. Cüzdanlar arası transferlerinde komisyon talep etmez.
  • Bitcoin Cash: 2017 yılında kripto para piyasasına giriş yapan ve BTC’nin devamı niteliğinde olan kripto para birimidir. İkili transfer işlemlerinde avantaj sunar.
  • EOS: 2017 senesinde piyasaya giriş yapan ve depolama işlemlerini ana hedef olarak alan kripto para birimidir.

  Kripto Para Nasıl Alınır?

  Kripto para almak için güvenilir kripto para borsaları üzerinden kullanıcı hesabı açılması gerekir. Bu işlem için borsa platformlarına internet üzerinden rahatlıkla erişim sağlanır. Örneğin, internet üzerinden Binance ve benzeri güvenilir kripto para borsası platformlarından tercih yapılıp, ilgili borsaya erişilecek web adresine giriş sağlanmalıdır.

  Bu aşama ardından kripto para borsası platformlarının tümünün ana sayfa sayfalarında yer alan " yeni hesap oluştur" sekmesine giriş yapılır. İşlem ile üyelik tablosu ekrana gelmektedir. Tablo üzerine gerekli iletişim bilgileri ve talep edilen kimlik bilgileri girilip, hesap açılışı için onay verilmek üzere" kaydet" seçeneğine tıklanır. Adımların sonunda artık açılan hesap içerisine gerekli para bakiyesi, sahip olunan bir banka hesabından transfer edilebilir.

  Hesap açma işlemi ardından otomatik olarak yönlendirilen "hesap profili" bölümünden "para yatırma" sekmesine girilerek, para gönderimi yapılmalı hemen ardından " kripto para satın alma" sekmesi içinden kripto para birimi tercih edilerek, "satın al" komutu işaretlenmelidir.

  Madencilik Nedir?

  Kripto para madenciliği, dijital dünya içinde belirli protokollere bağlı olarak çalışan programları bilgisayarda kullanarak, kripto para üretimine dahil olman anlamına gelir. Bu işlemi gerçekleştirmenin ise yasal bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

  Kripto Para Yasal mıdır?

  Herhangi bir özel veya resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılıkları için güvence verilmeyen kripto para birimleri için Türkiye’de yapılan herhangi bir yasal düzenleme bulunmaz. Bu kapsamda kripto paraların yasal olmadığından söz etmek mümkün değildir.

  Avantajları Nelerdir?

  Kripto paranın kazandırdığı yenilikler ve avantajlar şu şekildedir:

  • En önemli avantaj kripto paralar ile transfer işlemlerinin en hızlı şekilde gerçekleştirilebilmesidir.
  • Dünyanın neresinde olunursa olunsun, tercih edilen her ülkeye kripto para gönderimi yapılır.
  • 24 saat boyunca alım-satım, takas ve transfer işlemleri yapma imkanı elde edilir.
  • Resmi tatillerde ve hafta sonlarında yatırım işlemlerine devam etme avantajı kazanılır.
  • Özel şifreli ve PIN kodlu donanım cüzdanlarında kripto para birimlerin yüksek güvenlikle saklama fırsatından yararlanılır.
  • Kripto para bakiyesi cüzdanlar vasıtasıyla her an kontrol edilir.
  • Kripto paralar sınır ötesi e-ticaret işlemlerinin oluşmasına katkı sağlamıştır.
  • E-ticarette Microsoft, CheapAir, Shopify, Bloomberg gibi önemli firmalar kripto para ile ödemeleri kabul etmiş, bu yenilik küresel anlamda dünya gündeminde yer almıştır.
  • Alım-satım işlemlerinde banka ve hükümetlere bağlı bir sistem bulunmaması, yatırımda alıcı ve satıcı tarafların direk olarak bağlantı sağlayabilmelerine olanak sunmuştur.
  • Kripto para birimi ile merkeziyetsiz bir yapı gündeme gelmiştir.
  • En dikkat çekici yenilikler arasında olan Madencilik eylemleri ortaya çıkmıştır.
  • Kripto para birimi ile yapılan yatırım işlemlerinde ülkelerin ekonomik durumlarından ve gerçek dünyada yaşanan krizlerden etkilenmeme avantajı elde edilir.

  Dezavantajları Neler?

  Kripto paranın dezavantajları, fiyatlar üzerinde yaşanan değişimlerin anlık olmasıdır. Diğer yandan kripto para piyasası içinde aşırı dalgalanmalar yaşanabilmektedir. Güvence merkezinin olmaması ise tüm toplumlar tarafından kabul görmemesine sebep olmuştur. Kripto paralara ait cüzdan şifrelerinin unutulması halinde kripto para bakiyesine erişim gerçekleştirilemez. Tüm cüzdan tiplerinin açılışı sırasında şifreler güvenli bir alanda kayıt altına alınmalıdır.

  Hükümetler kripto paranın merkeziyetsiz bir yapıya sahip olması sebebi ile kripto para işlemlerine karşı mesafeli dururlar. Kripto paranın illegal işlemlerde kullanıma karşı savunmasız olması, belirli müdahaleler ardından kara para aklama, vergi kaçırma adımlarında kullanılması, hükümetlerin mesafeli yaklaşımlarının sebepleridir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle