IOTA (MIOTA) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Hızla gelişen teknoloji ile birlikte internet yaşamımızın her alanına sirayet etmeye başladı. Nesnelerin İnterneti olarak bilinen ve çok hızlı bir gelişim gösteren bu sektörü baz alan kripto para projeleri de yüksek kazanç potansiyelleri ile dikkat çekiyor. Geleceğe yön veren teknolojilere yatırım yapmak isteyenler için çok önemli bir alternatif olan IOTA (MIOTA) coin bu doğrultuda öne çıkan altcoinler arasında gösteriliyor. Bu rehberimizde IOTA (MIOTA) coin nedir, hangi borsalarda var, avantajları nelerdir gibi en çok merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. 

  IOTA (MIOTA) Coin Nedir?

  IOTA projesi, en basit tabiriyle internete bağlı fiziksel cihazlar arasındaki ödemeleri ve diğer işlemleri yürütmek için tasarlanmış akıllı bir sözleşme platformudur. MIOTA coin ise IOTA platformu tarafından işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan bir kripto para birimidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte evde, arabada, ofiste ve hatta kıyafetlerde IoT (Nesnelerin İnterneti) özellikli cihazlar kullanılmaktadır. IOTA projesi, akıllı ve internet ağına bağlanabilen cihazların baz aldığı bu teknolojinin kripto para dünyasındaki yüzü olmayı hedeflemektedir.

  IOTA (MIOTA) Projesi ve Whitepaper

  Nesnelerin İnterneti kapsamına giren akıllı cihazlar her yerde bulunmalarına rağmen, IoT cihazları arasında işlemleri ve ödemeleri kolaylaştırmak zordur. IOTA projesi, IoT cihazları arasında mikro işlemlere güç sağlamak için tasarlanmış bir defterdir. Yatırımcıların ve şirketlerin IoT'den gelen veri akışlarından para kazanmalarına yardımcı olduğu için giderek popülerlik kazanmıştır. IOTA (MIOTA) projesinin Whitepaper’ı hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için https://www.iota.org/ bağlantı adresini kullanabilirsiniz. 

  IOTA (MIOTA) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  IOTA (MIOTA) protokolünün kurucuları, Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sønstebø ve Dominik Schiener’den oluşan geliştirici grubudur. Proje, Ekim 2015'te bir çevrimiçi Bitcoin forumunda bir coin satışını duyuran bir gönderiyle duyuruldu. IOTA, IoT ekosisteminde kullanılmak üzere, düşük maliyetli ve enerji verimli donanım geliştirmeyi amaçladı.  Bu “akıllı sözleşmeler” platformu şu anda defter teknolojisini ve fikir birliği protokolünü yeniden tasarlama sürecindedir. IOTA'nın 2.0 sürümü tamamen merkezi değildir, buna rağmen arkasında herhangi bir ülke desteği bulunmamaktadır.

  Kullanım Alanları Neler?

  MIOTA coin, IOTA ağındaki işlemleri kolaylaştırmak için kullanılan kripto para birimidir ve ayrıca ağ katılımcıları için bir ödül olarak kullanılır. IOTA'nın yapısı, insan izleme ve müdahalesini gerektirecek yüksek işlem maliyetlerini ortadan kaldırdığı için IoT ekonomisinde kullanım için caziptir. IOTA protokolü farklı kullanım durumlarına göre ayarlanabilir özelliktedir. Örneğin büyük şirketler, IOTA'yı bireysel kullanım durumları için uyarlayabilir. Bir araç sahibi, kontrol sistemlerine erişim sağlayan açık kaynaklı bir çerçeve olan IOTA Access ile birisinin aracına uzaktan erişmesine izin verebilir.

  IOTA (MIOTA) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinden farklı özelliklere sahip olan IOTA projesi bu yönü ile uzmanlar tarafından beğenilmektedir. IOTA projesi temelde blok zincirinden biraz farklı olan dağıtılmış bir defter teknolojisi üzerine kuruludur. IOTA, kullanıcıların kendi IOTA işlemlerini tamamlamak için iki işlemi doğrulamasını gerektiren bir fikir birliği algoritması olan Tangle adlı tescilli bir teknoloji kullanır. Tangle bir doğrudan asiklik grafik (DAG) konsensüs algoritması olduğu için madenci veya doğrulayıcı yoktur. Ayrıca blok olmadığı için işlem ücreti de yoktur. IOTA web sitesine göre bu teknik kriptonun “blok zincirinin maliyet ve ölçeklenebilirlik sorunlarının üstesinden gelmesini” sağlamaktadır..

  Güncel IOTA (MIOTA) Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 MIOTA fiyatı %iota+try% TL. Döviz cinsinden ise %iota+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, IOTA Coin 24 saatte %iota+yuzde%.

  IOTA (MIOTA) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  IOTA (MIOTA) coin’in avantajları nelerdir:

  • IOTA platformunda, işlemleri tamamlamak için Ethereum'da olduğu gibi gaz ücreti veya Bitcoin'de olduğu gibi madencileri ödüllendirmek için ödeme yapmaya gerek yoktur.
  • Madencileri veya doğrulayıcıları olmayan IOTA, ücretsiz bir veri ve değer aktarım protokolüdür.
  • Bitcoin blok zinciri saniyede yaklaşık beş işlemi (TPS) gerçekleştirebilir, ancak bu zaman zaman değişebilir. Ethereum için, genellikle yaklaşık 15 TPS'dir. IOTA için ağının yaklaşık 1.000 TPS'ye kadar işlemesi mümkündür.
  • IOTA, düşük enerjili bir ortamda çalışan sensörler gibi cihazları barındıracak şekilde tasarlanmıştır.
  • Bosch ve Wolkswagen gibi dev şirketler tarafından desteklenmektedir. 

  IOTA (MIOTA) coin’in dezavantajları nelerdir?

  • Platformdaki güvenlik açıkları sebebiyle siber saldırı riski bulunmaktadır. Şubat 2020'de bilgisayar korsanları 1,5 milyon dolardan fazla MIOTA çalmıştır.
  • IOTA sistemi henüz emekleme aşamasında olduğu için büyüme hızı düşük kalabilir. 
  • MIOTA diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi yüksek volatilitesi ile riskli bir yatırım tercihidir. 

  IOTA (MIOTA) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Nesnelerin interneti alanında önde gelen projelerden biri olan IOTA (MIOTA) coin satın almak için popüler borsalarda hesabınızın olması yeterlidir. Önde gelen kripto para alım satım platformları arasında IOTA (MIOTA) coin listeleyen borsalar şunlardır:

  • Binance 
  • Huobi Global
  • KuCoin
  • Coinone
  • Gate.io 
  • Bittrex
  • Bitfinex
  • OKX
  • WazirX
  • Binance TR
  • Bitvavo
  • Paribu 
  • Bitrue
  • CoinEX

  IOTA (MIOTA) Coin Piyasa Bilgileri

  Platformdaki son verilere göre MIOTA coin piyasa değeri 859,082,522 dolarken, tamamen seyreltilmiş piyasa değeri ise 859,082,522 dolar seviyesindedir. Toplam arzı 2,779,530,283 adet olan MIOTA coinin dolaşımdaki arzı 2.78B MIOTA olarak gözükmektedir. Kripto para piyasasını etkileyen sert fiyat hareketleri sonucunda Coinmarketcap verileri değişiklik gösterebilir.

  IOTA (MIOTA) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  • MIOTA coin satın almak için öncelikle bu altcoini listeleyen borsalardan birinin web sitesine giriş yapın.
  • KYC bilgileriniz ile borsada ücretsiz hesap açın.
  • Hesabınıza para transferi yapın.
  • Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsanın kripto para satın al menüsünü kullanarak MIOTA coini seçin ve alım emri girin. 
  • Hesabınıza geçen MIOTA coinleri borsada veya soğuk cüzdanlarda tutabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  IOTA (MIOTA), Nesnelerin İnterneti (IoT) ekosistemindeki makineler ve cihazlar arasındaki işlemleri kaydetmek ve yürütmek için tasarlanmış dağıtılmış bir defterdir. Defter, ağındaki işlemleri hesaba katmak için MIOTA adlı bir kripto para birimini kullanır. Kar amacı gütmeyen kuruluş olan IOTA Vakfı, platformun IoT özellikli cihaz ağını genişletmek için Bosch ve Volkswagen gibi önde gelen şirketlerle anlaşmalar imzalamıştır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle