Kriptopara

Ethereum fiyatı nasıl belirleniyor?

  Ethereum fiyatlarının nasıl belirlendiğini incelerken, kripto para borsalarından söz etmemiz gerekiyor. Kripto para borsalarının yapısını bilmeden, Ethereum fiyatının nasıl belirlendiğini görmek oldukça zordur. 

  Kripto Para Borsası Nedir?

  Kripto para borsası, kripto para birimleri ile alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebildiği ve kripto paraların saklanabildiği bir platformdur. Aynı zamanda itibari paralar ile de dönüşüm gerçekleştirilebilir. 

  Her kripto para borsasının listelediği tokenlarda farklılık yaşanabilir. Her kripto para her borsada listelenmemektedir. Kripto para borsalarında yüzlerce farklı token seçeneği olabilir. Bahsetmiş olduğumuz bu token’ların değeri, arz talebe göre belirlenir. Yani bir token’a talep çok ise toke’nın fiyatı da buna bağlı olarak artış gösterecektir. Aksi bir durumda ise, tokenın fiyatında düşüş gözlemlenir. 

  Kripto para borsalarında güzel bir seçenek söz konusudur. Varlığın değerini kendiniz belirleyip, o fiyata geldiğinde satın alma emri verebilirsiniz. Örneğin Ethereum 1800 dolar üzerinde yer alıyorken, satın almak size çok cazip gelmeyebilir. Ancak vereceğiz emir ile 1500 dolara indiği an satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu emirle hem düştüğü anı yakalamış olursunuz, hem de sürekli kontrol etme ihtiyacı hissetmezsiniz. 

  Bahsettiğimiz bu piyasa emirleri, varlıkların değerlerini etkileyen şeylerdir. Yatırımcıların almak istediği miktar ile, satıcıların satmak istediği miktar arasında bir ortalama alınır ve ETH fiyatı bu şekilde belirlenir. 

  Ethereum Fiyatı Nasıl Belirlenir?

  Borsalar üzerinde, fiyatların belirlenebilmesi için, traderların durumunun incelenmesi gerekir. Alış ve satış konusunda bir araya gelen yatırımcılar, birlikte farkında olmadan belirli bir baskı oluşturabilirler. Hangi grup baskın gelirse, varlık iniş ve ya çıkış doğrultusunda ilerleyebilir. Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin değeri bu şekilde ortaya çıkar. 

  Kripto sektöründe, serbest piyasa koşulları hüküm sürer. Bu nedenle de itibari paralara kıyasla, kripto paraların oldukça dalgalı bir yapıda olduğunu belirtebiliriz. 

  Likidite Durumu

  Kripto para borsalarının en önemli unsurlarından bir tanesi likiditedir. Bir borsanın likidite ne kadar yüksek ise, muhtemelen kullanıcı sayısı da o denli artacaktır. Çünkü likiditenin çok olması, ulaşılabilirliği arttırır. Ulaşılabilirliğin artması da kripto paraların değerinin düşmesini sağlar. Eğer bir borsa likidite krizi yaşıyorsa, borsa içerisindeki kripto paraların değeri, diğer borsalara nazaran son derece yüksek olacaktır. 

  Borsaların Para Kazanma Yöntemi

  Kripto para borsaları, yapılan işlem ücretlerinden komisyon alırlar ve gelirlerini bu şekilde elde ederler. Kripto para cüzdanları arasında para alma ve gönderme işlemleri ücretsiz olsa da, itibari para ile kripto para arasında yapılan işlemlerde komisyon alınmaktadır. Aynı şekilde kişisel banka hesabınıza para çekerken de komisyon vermek durumunda kalırsınız. 

  Sürekli işlem yapan, profesyonel traderlar için ise durum zaman zaman farklı olabilir. Bu tip taderlar için, komisyon ücretleri çok daha düşük bir seviyede tutulabilir. 

  Fiyat Farkları

  Kripto para verileri verildiğinde, örneğin “Bitstamp verilerine göre” veya “Binance verilerine göre” cümleleri ile sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Bu son derece doğaldır çünkü kripto para borsalarında, varlıkların fiyatı değişkenlik gösterir. Zira her borsanın kendi hacmi söz konusudur ve arz talep dengesi farklıdır. Bu nedenle kripto paraların da değeri farklılık gösterir. 

  Ethereum’un fiyatı herhangi bir sabitlik göstermez. Borsalarda farklı fiyatlardan işlem görebilir. Piyasa koşulları gereğince aşırı büyük farklar bulunmasa da, miktar arttıkça önemli farklılıklar oluşabilir. Bazı traderlar bu farklılıktan yararlanarak kar elde etmektedirler. Buna arbitraj adı verilir. Traderlar uygun değere sahip olan borsadan bir varlığı satın alarak, ardından daha yüksek değerle işlem gören bir kripto para borsasında satışa çıkarırlar. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle