Kriptopara

ETH’nin Gelecekte Umut Vaat Ettiğini Gösteren 5 İşaret

  Ethereum, kripto para piyasasında Bitcoin’den sonraki en önemli olan kripto para birimidir. Bu yüzden yatırımcı kitlesi de işlem hacmi de oldukça geniş. Bu geniş yatırımcı kitlesi ise ETH’nin gelecekte nasıl bir noktada olacağını merak ediyor. Analistler ise ETH’nin gelecek vaat ettiğini açıklıyorlar. Bizde sizler için bu yazımızda ETH’nin geleceğe yönelik umut vaad ettiğini gösteren 5 işaret hakkında bilgi sunacağız. 

  Zorluk Bombasının Ertelenmesi

  Ethereum hakkında olumsuz analist yorumları “zorluk bombası“ koduna bağlı olarak yapılıyordu. Zorluk bombası, aslında Ethereum’da yer alan bir kod olarak bilinir. Bu kod, her blok arasındaki üretimin gecikmesine neden oluyor. Aynı zamanda, madencilerin yavaşlamasına, işlem ücretlerinin ise artmasına yol açıyor. Olumsuzluklara bağlı olarak analistler ETH fiyatlarının 2021 ikinci yarısında düşebileceğini düşünüyorlardı. Ancak kararları değişti. Çünkü “zorluk bombası“ ETH geliştiricileri tarafından Aralık ayı sonrasında ilgilenecek bir konu haline geldi. 

  14 Mayıs 2021’de görüşme yapan ETH çekirdek geliştiricileri, zorluk bombasını kontrol etmek için kaç blok gerektiğini görüştüler. Ardından 9.700.000 yeni bloğa gerek duyulduğunu saptadılar. 2021 senesi Ekim ayında ise birleştirme planları dahilinde Şangay çatalının gerçekleştirileceğini bu yolla zorluk bombası etkisinin düşeceğini açıkladılar. Bu yenilik ile analistler ETH fiyatlarının artışa geçebileceğini, geliştiricilerin boş durmadığını açıklayarak, geleceğe yönelik olumlu tutum sergilediler.

  Ethereum Ağ İşlemlerinde Artış

  ETH madencileri 23 Mayıs 2021’de toplam gelirlerini 1,93 milyar dolar düzeyine çıkararak rekora imza attılar. Bu aynı zamanda Ethereum üzerinden yapılan işlem adetlerinin artışı anlamına geliyor. İşlem adedinde artış alım taleplerinde ve yatırımcı kitlesinde yükselişi de beraberinde getiriyor. Analistler bu zincirleme etkinin ETH sene sonu fiyat artış tahminlerini kuvvetlendirdiğini belirttiler. 

  Madencilerin son rekor kazançlarının, 922,42 milyon dolarlık kısmının ise sadece işlem ücretlerinden yani işlem onayları ardından geldiği belirtildi. Ethereum ağ işlemlerinin bu denli genişlemesi ise fiyat artış tahminlerini derinleştirdi. Analistlere göre işlem adetlerinde ve madencilik kazançlarındaki yükseliş devam edebilir ve ETH 2021 senesinde ikinci rekor fiyata koşabilir.

  Zincir Üstü Çözümlerin Ethereum’a Katkısı

  Zincir üstü çalışan ve ETH ağının yükünü hafifleten çeşitli projeler bununuyor. Bunlardan birisi de MATIC projesi Analistler hiç beklenmedik bir şekilde, 2021’de gözden kaçan Polygon’un hız kazandığını açıkladılar. Analistler Polygon’un son 5 ayda %11.200 oranında inanılamayacak artışı yaptığını belirttiler. Peki bu nasıl oldu?

  Analistler Polygon’un Ethereum kontraktlarını devreye alabildiğini açıklıyorlar. Diğer yandan, Polygon zaten Ethereum ağı için oluşturulmuş çoklu ölçeklendirme çözümü olarak biliniyor. Polygon, katman 2 teknolojisi ile daha hızlı ve daha ucuz Ethereum sözleşmelerini devre alıyor. Analistler MATIC Coin artarken, ETH Coin’de de paralel bir değer kazanımının oluşabileceğini belirttiler. Bu iki projeyi iç içe görmek gerektiğini, DeFi nasıl ETH’ye hız katıyorsa Polygon’un da hızı arttırabileceğini açıkladılar.

  ETH İçin Gelen Olumlu Analist Yorumları

  Bildiğimiz gibi kripto paralar hakkında gündeme yansıyan olumlu gelişmeler, direkt olarak değer kazanımı olasılıklarını yükseltiyor. Kripto para dünyasının sürekli olarak takip ettiği bir isim olan Dijital varlık yatırım şirketi Magnetic kurucu ortağı Megan Kaspar, ETH için pozitif yorumlar yaptı. Mayıs ayından itibaren, 5 ay sonra ETH’nin 10 bin dolar olabileceğini öne sürdü. 

  Açıklama ardından ETH değer kazanımına geçti. Bu tahmin ardından zorluk bombası’na ilişkin açıklamaların da gelmesi ile birlikte Ayush Jindal gibi analistler de ETH artış tahmini yaptılar. Gelişmeler, Ethereum’un geleceğe daha sağlam adımlar atabileceğini hissettiriyor.

  DeFi Genişlemesi

  DeFi genişlemesi ETH’nin gelecekte daha da iyi noktada olabilmesini sağlayabilecek bir faktör. Aslında bu durum yine Ethereum ağındaki işlem sayısı artışı ile bağlantılı. Biliyoruz ki DeFi ekosisteminde çalışan kripto paraların bir kısmı ERC-20 tabanlılar. Diğer bir ifade ile Ethereum tabanında geliştirilen ve ona kısmen bağlı olan kripto para birimleri de diyebiliriz. DeFi ekosistemi ve merkeziyetsiz finans ne kadar ilgi görürse, Ethereum’da o kadar güç kazanabiliyor. 

  Bu kapsamda 2021 senesinde yatırımcı ilgisinin arttığı merkeziyetsiz finansal işlemlerde Ethereum kontraktları da ön planda. Analistler ETH’nin DeFi genişlemesi ile gelecekte daha fazla değerlenebileceğini belirtiyorlar. 

  Sonuç

  Ethereum ağında yaşanan olumlu gelişmelere bağlı olarak ETH de gelecekte güç kazanabilir. Diğer yandan analistlerin olumlu yorumları da onun popülerliğini arttırıyor. Ağdaki yeni çalışmalar, akıllı sözleşmelere bağlı gelişen diğer ekosistemlerin başarıları ETH geleceğini güçlendirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Yakın gelecekte gerçekleştirilecek olan ETH 2.0 projesi de topluluk tarafından heyecanla bekleniyor. Tüm bu güncellemeler sonucunda ETH’deki yüksek harç ücretleri ve düşük hız sorunlarının çözüleceği düşünülüyor. Tüm bu nedenlerden dolayı ETH gelecekte umut vaat eden bir proje.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle