Kriptopara

ETH Neden Yükseliyor?

  Ethereum, kripto para piyasalarında lider altcoin olarak anılan bir kripto para birimi. Özellikle de geliştiricilerin hayran olduğu, hatta bir yazılımcıların “bir sanat eseri” olarak gördükleri önemli bir proje. 

  Ethereum Neden Yükseliyor?

  ETH yükselişi bir çok sebebe bağlı olarak gelişiyor. Önemli kurumsal şirketlerin ETH işlemleri, rekor fiyat ardından artışın sürmesi, stake etme amaçlı yatırımcıların ETH alımları, fiyatı yükselten bazı faktörlerdir. Yükseliş ivmesi ile dikkatleri çeken ETH’nin bu değer kazanımını neden yaşadığını bu yazımızda detaylı şekilde ele alacağız. 

  ETH’nin Şubat Ayı Fiyat Artışının Yükselişteki Payı

  Ethereum fiyatına bakıldığında 2021 senesi 3 Şubat tarihinde 1.560 dolar rakamının üstünde bir fiyatın şekillendiği görülüyor. Bu fiyat ile rekor kıran ve gündeme yerleşen ETH yatırımcının ilgisini daha fazla çekerek, bullish gelişmelere ortam hazırladı. Bu kapsamda ise yatırımcı talebinin yükselişi ile henüz doyun noktasına ulaşmayarak yükselişi devam ettirdi.

  Ethereum Yükselişinde Gündemin Etkisi

  Ethereum Şubat ayı içinde henüz 1.560 dolarlık fiyat seviyesini geçmeden önce 1.500 dolarlık fiyat düzeyine ulaştığı anda medyada ve sosyal medya ağlarında gündeme gelmeye başladı. Yatırımcı ve analistlerin başarılı ivmeyi konu aldığı Twitter paylaşımları ise yeni alım taleplerini tetikleyerek, yükseliş ivmesinin devam etmesinde rol oynadılar. 

  Özellikle Ehereum ağında fiyat artışı ile açığa çıkan verimlilik, dijital varlık yatırımına ilgi duyan büyük şirketleri akıllı sözleşmelerin yer aldığı bu alan çekerek, fiyat artışını destekledi.

  Ethereum Yükselişinin Ethereum Ağıyla Bağlantısı Nedir?

  Ethereum ağında yer alan adres sayısının yükselmesi ile birlikte ETH fiyatlarında da paralel yönlü bir hareket gündeme geliyor. 2021 yılı Ocak ayı ele alındığında Ethereum adres sayısı 441 bin rakamındaydı. Şubat ayının girişi ile birlikte ise adres sayıları 518 bin rakamının üzerine çıkmıştı. 

  Hemen ardından ETH için rekor fiyat gündeme geldi. Adres listelerine yeni eklenen ve Ethereum ağını tercih eden kullanıcıların ETH alımını arttırmaları bu rekor fiyat üzerinde etkili oldu. Diğer yandan Ethereum adres sayısı 518 bin rakamının üzerine yükselmeye devam ediyor. Bu durum ise yeni alım taleplerinin yolda olduğunu göstererek artışı destekliyor.

  Ethereum Yükselişinde Madenci Kazançlarının Etkisi

  Aslında ETH fiyat yükselişi ve ağda yer alan Ethereum adresi artışı ile ETH ile yapılan işlemlerin masrafları da artıyor. Analistler bu durumun bir kısın yatırımcıyı ETH’ye mesafeli hale getirirken elinde yüksek adette kripto para birimi bulunan yatırımcıları ise ETH yönelttiğini belirtiyorlar.

  Masraflar büyük çaplı dijital varlık yatırımı yapmak isteyen şirketler için bir sorun teşkil etmezken, madenciler için ise bir avantaja dönüşüyor. ETH Madencileri Şubat ayındaki rekor fiyat ardından 325 milyon dolar üzerinde bir kazanç elde ettiler. Hemen ardından ise 114 milyon dolarlık ek getiri kayda geçti. Bu kazancı elde eden madencilerin ise bir yandan sıkı birer ETH yatırımcısı oldukları ve alım talepleri ile yükselişin devamına katkı sundukları biliniyor. 

  ETH’nin Uzun Vadeli Yatırım Başarısı

  Proof of Stake modelini sunacağını bildiren Ethereum, yatırımcıların dikkatini çekmişti. Geçmiş tarihlerde gündeme gelen açıklamalar ardından ise yatırımcılar ETH için bir test yapma yoluna gittiler. Doğal olarak gelişen bu davranış biçiminde uzun vadeli yatırımı tercih edenler ETH’yi stake ederek başarıyı ölçmek için istediler.

  2021 yılı Şubat ayı içinde 3.75 milyon ETH yatırımcılar tarafından cüzdanlara çekildi. Bu stake işlemleri için aynı zamanda piyasadan ET alma talepleri de gerçekleşti. Stake için alımlar fiyat yükselişini desteklerken, kısa vadeli yatırımcı alımlarının da bu havuza dahil olması ile rekor fiyat gecikmeden gündeme geldi. 

  Diğer yandan kısa süreli bir stake işlemi ile rekor fiyattan kara geçen yatırımcılar ETH için tam puanı vererek dikkatleri yine onun üzerine çektiler. Bu zincirleme olayların tümü ETH imajını kuvvetlendiriyor ve onun gelecekteki yükselişine ortam hazırlıyor.

  Büyük Şirketlerin Ethereum Yükselişine Etkileri

  ETH Şubat ayı rekor fiyatının gündeme gelmesinin hemen öncesine bakıldığında, Amerikan küresel Pazar şirketi CME’de ETH bazında vadeli işlem başlangıcının duyurulduğu görülüyor. Diğer yandan artış öncesinde Grayscale tarafından kripto para fonu içine milyon dolarlık ETH’nin eklendiği görülüyor.

  Her iki başarılı işte ETH’ye olan ilgiyi yükseltirken onun güçlü imajının gündemde kalmasını sağladı. Farklı ağlarda da ETH ile yatırım yapmak isteyenler alım taleplerini yükselterek fiyat değerinin artışına sebep oldular. Kurumsal yatırımda önemli kişilerin ve şirketlerin ETH’ye bakış açıları değer kazanımının devamı için gerekli koşulları sunuyor. 

  Güncel ETH Fiyatı Ne Durumda?

  Güncel durumda 1 ETH fiyatı %ethereum+try% TL civarında seyrediyor. Döviz cinsinden ise %ethereum+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ethereum 24 saatte %ethereum+yuzde%.

  Sonuç: ETH Yükselişi Tek Sebebe Bağlı Değil

  Ethereum yükselişi tek bir sebebe bağlı olmayarak, hem yatırımcı davranışlarına hem de Ethereum ağında yaşanan gelişmelere bağlı olarak şekillenir. Diğer yandan ETH ile ilgili başarıları konu alan haberler, onunla yatırım yapan şirketlerin başarısı, alım talepleri fiyat artışlarını tetikliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle