Kriptopara

Dogecoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Kazançlı mı?

  Dogecoin son dönemlerde Elon Musk’ında desteği ile oldukça dikkat çekmeye başlayan bir altcoin oldu. Fiyat yükselişi ile göz dolduran DOGE’yi kullanıcılar madencilik üzerinden elde etmek istiyor. Bu yazımızda Dogecoin madenciliğini, madenciliğe başlamak için nelere sahip olunması gerektiğini, madenciliğin nasıl yapılacağını sade ve açık bir dille anlatmaya çalışacağız. 

  Dogecoin Madenciliği Nedir?

  Blockchain’de işlemleri doğrulayarak yeni Dogecoin’ler kazanma işlemine Dogecoin madenciliği adı verilir. Dogecoin madenciliği nod yani bilgisayar ile yapılan bir işlemdir. Dogecoin işlemlerinin gerçekleştiği yer yani bloklar üzerinde birden fazla bilgisayar aynı anda çalışır. Bu işlemleri yapan bilgisayar kullanıcılarına Dogecoin madencileri denilir. Dogecoin madenciliği POW algoritması ile çalışan bir madencilik türüdür.

  Nasıl Yapılır?

  Dogecoin madenciliği ağda yapılan transfer işlemlerine onay verilerek yapılır. Madenci nod olarak, blok onaylarını kısa sürede gerçekleştirmek ister. Ağdan gelen bir dizi matematik problemi çözerek blok onayları verilir. Blok onaylama sürecinde yeni işlem bloğunu eski işlem bloğuna ilk işleyen nod Dogecoin ödülünü kazanır. Matematiksel problemleri, CPU gücüyle çözen kişilere madenci adı verilirken, bu madenciler performanslarına göre DOGE kazanırlar.

  Dogecoin madenciliği yapmak için izlenen adımlar:

  • 1. Adım: İlk olarak Dogecoin cüzdanı oluşturulmalıdır. Bunun için https://dogecoin.com/ adresine gidilerek cüzdan indirilmeli ve gerekli kayıt yapılmalıdır.
  • 2. Adım: Ardından matematik problemleri çözmekte yeterli olacak CPU gücünü elde etmek için CPU Minner platformuna internetten erişilip, ücretsiz madencilik yazılımı bilgisayara indirilmelidir.
  • 3. Adım: Yazılımın edinilmesi ardından bir Dogecoin madencilik havuzuna katılmak ve üretime başlamak gerekir. Bunun için şu anda kullanılan en popüler havuzlar olan Multipool veya AikaPool’a internetten erişilip, gerekli madenci kaydı yapılmalıdır.
  • 4. Adım: Artık havuzda tüm madencilerin eriştiği matematik problemlerin en kısa sürede çözümü sağlanır ve performansa bağlı onaylar ardından DOGE cüzdanda yeni Dogecoin kazançları görüntülenir. 

  Dogecoin Madenciliği Kazançlı mı?

  Dogecoin madenciliği kazançlıdır. Ancak burada kazancın ne kadar yüksek olacağı tamamen madencinin performansına bağlıdır. Havuz sisteminde her madenci onaylar ardından ödül kazanamaz. Onayı ilk veren madenciye ödeme yapılır. Dolayısı ile kazanç durumu madencinin başarısı ile doğru orantılıdır. Zaman zaman madencilik zorluğu artmakta dolayısıyla kazançlar düşmektedir. DOGE fiyatı arttıkça da kazançlı hale gelmektedir. Bu denge sürekli değişmekte.

  Madencilik İçin Neler Gerekli?

  Dogecoin madenciliği için gerekli olanlar:

  • Dogecoin cüzdanı,
  • İnternete bağlantısı,
  • CPU gücü ve yazılımı,
  • A PC with either Windows,

  Bunlara sahip olanlar Dogecoin madenciliğini gerçekleştirme adımları izleyerek madenciliğe başlayabilirler.

  Avantajları Neler?

  Dogecoin madenciliğinde avantajlar şu şekildedir:

  • Bitcoin madenciliği gibi bireysel olarak yapılan madencilik işleminin kurulum masrafları ortadan kalkar.
  • Evde sürekli gürültü yapan ve ısınan bir donanım bulundurulmak zorunda değildir.
  • Bireysel madencilikteki elektrik harcamalarının yüksek masrafları ortadan kalkar.
  • ACIS çip için yüksek maliyete katlanmak gerekmez.
  • Belirli bir üretim üzerinden her ay kayda değer miktarlar elde edilebilir.
  • Yeni başlayanlar için karmaşık ve teknik konular gündeme gelmez, işlemler biraz daha basitleşir. 

  Dezavantajları Neler?

  Dogecoin madenciliğinin eksileri:

  • CPU gücünü ücretli olarak kiralama üzerinden Dogecoin madenciliği yapılırsa, Dogecoin fiyatının düşmesi halinde bir kira maliyeti de ödendiği için kar azalır.
  • Dogecoin havuzlarına bir kontrakt ile giriş yapılır ve bunlar güncellenir. Örneğin 2 senelik bir kontrakt üzerinden ilk kez havuza giren madenci maalesef 2 sene burada üretim yapmak zorundadır.
  • Kazançlar madencilerin performansına göre değişebilir. Blok onaylarını hızlı verem madenciler diğerlerinin önüne geçerek bir kısım madencinin kazanç şansını düşürebilirler.

  Sonuç

  Dogecoin madenciliği, Dogecoin işlemlerinin gerçekleşmesi için bloklara onay verme üzerinden yapılıyor. Bu yazımızda onayların verilebilmesi için bir cüzdan ile madencilik havuzuna katılım yapılması gerektiğini ifade ettik. Ayrıca CPU yazılımına sahip olmanın şart olduğunu açıkladık. Sizde sayılan madencilik adımlarını izleyerek Dogecoin kazanmak için işlem gerçekleştirebilirsiniz. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle