Kripto Para

Changpeng Zhao volatilite açıklamalarında yanıldı mı?

  Binance CEO’su Changpeng Zhao, geçtiğimiz günlerde Bloomberg TV ile yaptığı röportajında Bitcoin’in (BTC) volatilitesinden söz etmişti. Zhao, açıklamalarında volatilitenin her yerde olduğunu, BTC’deki volatilitenin Apple (AAPL) ve Tesla (TSLA) hisse senedi fiyatlarından muhtemelen daha az olduğunu dile getirmişti. Bazı analistler Zhao’nun bu konuda yanılıyor olabileceğini düşünüyor.

  Kripto para piyasalarına duyulan ilgi Aralık 2020 döneminden sonra çok ciddi şekilde artış gösterdi. Bu artışta, Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar barajını geçmesi en önemli faktör olmuştu. Ancak dünyanın her yerinde kripto paralara duyulan ilgi artış gösterince, kripto paralara gelen eleştiriler de artmaya başladı. Birçok kişi, kripto paraların olumlu yönleri bir yana, onları en çok volatilite konusunda eleştiriyor. Geçmiş yıllardan bu yana Bitcoin’in fiyat grafiklerine bakıldığında da bu durumun aslında net şekilde yaşandığı göze çarpıyor.

  Zhao’nun Volatilite Açıklamaları

  Bitcoin’in son zamanlarda volatil hareketlerini tekrar göstermesi ile birlikte bu konuda gelen eleştiriler de yeniden gündeme geldi. Bununla birlikte Binance CEO’su Changpeng Zhao da Bloomberg TV röportajında bu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Zhao açıklamalarında, Bitcoin’de görülen volatilitenin geleneksel finans piyasalarında da görüldüğünü ifade etti. Zhao bu fikrini Apple (AAPL) ve Tesla (TSLA) hisse senedi fiyatlarındaki dalgalanmalar ile desteklemek istedi. Ünlü CEO, AAPL ve TSLA hisse senetlerinin muhtemelen daha volatil olduğunu öne sürdü.

  Kasım 2020’de AMZN, TSLA ve AAPL Hisselerinde 60 Günlük Volatilite Zirvesi Yaşandı

  Zhao, volatilitenin her yerde olduğunu, sadece kripto paralar için geçerli olmadığını ifade etti. Ancak kripto para piyasalarında gerçekten de zaman zaman çok ciddi volatilitelerin yaşandığı biliniyor. Fakat Kasım 2020 döneminde Amazon (AMZN), TSLA ve AAPL hisse senetlerinde 60 günlük volatilite zirvesi yaşandı. Aynı dönemde BTC ise nispeten sakin bir seyir izledi.

  Zhao Risk-Getiri Ölçütlerinde Haklı Olabilir

  Analistler kripto para birimlerindeki volatilitenin arkasında erken benimseme aşaması döngüsü, gelir eksikliği ve yerleşik değerleme modelinin olmaması nedenlerinin olduğunu ifade ediyor. Zhao’nun her fırsatta alım-satım yerine HODL önerdiği biliniyor.

  Bitcoin son 1 yılda her büyük varlığa ve endekse karşı risk-getiri ölçütlerinde birinci oldu. Benzer tablo, 5 yıllık çerçevede de görülüyor. Bu nedenle Zhao volatilite konusunda yanılmış olsa da analistler onun risk-getiri ölçütlerinde haklı olabileceğini ifade ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle