Kripto Para

Caizcoin nedir ve nereden alınır?

  Bitcoin (BTC) ile başlayan kripto para dünyasında her geçen gün yeni dijital paralar piyasaya sürülüyor. Son olarak gündemde yer edinen Caizcoin’in kendine has özellikleriyle İslam’a uygun olduğu iddia edildi…

  Kripto para piyasasına yeni sürülen Caizcoin, kısa sürede Türkiye’deki kripto para yatırımı yapmak isteyenlerin gündemine girdi. İslami kesime ve dini hassasiyeti olan kişilere yönelik çıkartılan kripto para birimi olan Caizcoin’in gerçekten dine uygun olup olmadığı da tartışma konusu oldu. 

  Diyanet Başkanlığı tarafından “tüm kripto paralar caiz değildir” açıklaması yapılmasına rağmen Caizcoin, İslami kurallara uygun olduğunu öne sürüyor. Son dönemde en çok konuşlan kripto para birimlerinden biri haline gelen Caizcoin, İslami kesime yönelik hizmet sunuyor. Caizcoin, Almanya merkezli kurulmasına rağmen Türkiye ile bağlantılı olarak piyasaysa sürülen kripto para birimi olmasıyla öne çıkıyor.

  Caizcoin Nedir, Caiz Midir?

  “İslami Finans kurallarına uygun olarak dünyanın her yerinden insanlar arasında para transferi yapın” sloganı ile piyasaya sürülen Caizcoin büyük ilgi topluyor. “Caizcoin.io” adresine sahip web sitesi üzerinden alım satım işlemlerine sunulan İslami kripto para, ilk olarak 15 Ocak 2021 tarihinde kripto para kullanıcısına sunuldu. Televizyon reklamlarıyla da gündeme gelen Caizcoin yerli kripto para yatırımcılarının radarına takıldı.

  16 Mart 2021 tarihinden itibaren kamuya açık satışa geçen Caizcoin, Almanya’nın Heidelberg kentinde bulunan ofisi ile hizmet veriyor. Caizcoin’in gerçekten caiz olup olmadığı da büyük tartışmalara yol açmış durumda. Yöneticiler, Caizcoin ile yapılan tüm işlemlerin İslami kurallara uygun olduğunu öne sürüyor. 

  Caizcoin İslami Özellikleri

  İslami mali standartlara uygun olarak piyasaya sürülen Caizcoin, silah, tütün, yetişkin filmleri, alkol veya domuz eti gibi sanayi alanlarında aktif şirketlerle bağlantı kurmuyor. Tamamen İslami standartlara uygun borsaları kullanıyor. Ahlaki açıdan dine uygun kredi sağlayıp uygun projeleri finanse ediyor. Bu özellikleri ile yerli kripto para yatırımcıları arasından İslami hassasiyeti bulunan kesimi hedefleyen Caizcoin tartışmaları devam ediyor. Diyanet Başkanlığı daha önce yaptığı açıklamasında tüm kripto paraların dinen caiz olmadığını vurgulamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle