Kriptopara

BNB Coin’in Yükselmesindeki Temel Nedenler Neler?

  BNB Coin’in Yükselmesindeki Temel Nedenler Neler?

  BNB Coin’in değer kazanmasında pek çok farklı faktör rol oynuyor. Onun güven teşkil eden Binance borsası tarafından çıkarılmış olması, alım taleplerini verimli oranda karşılaması, yatırımcıların ETH yerine onu tercih etmeye başlamaları birkaç sebep olarak gösterilebilir. Bu yazımızda BNB Coin’in yükselmesinde rol oynayan sebepleri başlıklar altında açarak daha iyi bir şekilde açıklayacağız. 

  Yatırımcı Tercihlerinin BNB Coin’e Kayması 

  BNB Coin yükselmesindeki temel nedenler arasında yatırımcıların BNB Coin’den yana tercih yapmaları yer alır. Bu temel faktörü ele aldığımızda Etherum ile Binance Coin karşılaştırması önümüze çıkıyor. Özellikle 2021 senesinin verilerine baktığımızda yatırımcıların bir ikilemde kaldıklarından BNB Coin’den yana tercih yaptıkları ortaya çıkıyor. Kripto para hareketlerini yakından takip eden ve ölçüm verilerini sunan platformlar BNB Con’in tercihlerinin yükseldiğini belirtiyorlar.

  Daha Düşük Masraf

  Bu yükselişin en büyük sebebi ise Binance Coin’in Ethereum’dan daha düşük bir masraf ile işlen sunuyor olmasıdır. DeFi ekosistemine dahil altcoinler, Ether, ERC-20 tokenlar Ethereum ağına bağlı olarak işlem görüyorlar. Bu kapsamda ağda yoğunluğun artışı hem işlem onay hızını aşağı çekiyor hem de gas ücretlerini yükseltiyor. Fiyat çıtası iyi bir değerde olan ve Binance borsasında işlem gören BNB Coin ise işlem hacmi yüksek borsadan destek alarak yüksek bir hızı, en düşük masrafları sunuyor. Bu avantajlar onu tercih edilirlikte öne geçirmeye başladıkça fiyat değerlerinin yükseldiği görülebilir. 

  BNB Coin’e Olan Talep Artışı

  Arz ve talep ilişkisi her kripto para birimi için önemli bir kavramdır. BNB Coin’e yönelik alım talepleri artarsa BNB Coin’in fiyatı yükselir. Eğer tam tersi bir durumda BNB Coin satışları artarsa fiyat değeri düşecektir. Bu denklem hem geleneksel yatırım piyasasında hem de kripto para piyasasında işleyen değişmez bir kuraldır. 

  BNB Coin’in piyasa olan arzı çoğaldığında onun satış dönemine giriş yaptığı ve değer kaybı yaşayabileceği bilinmelidir. Eğer piyasa verilerinden BNB Coin arzından azalma varsa alım taleplerini karşılayan BNB Coin’in fiyat artışına gidebileceğini öngörülür.

  BNB Coin ile Staking ve Pasif Gelir Kazançları

  BNB Coin stake edilebilir altcoinler arasında yer alıyor. Staking ise 2021 yılında yatırımcılar arasından oldukça popüler hale gelmiştir. Yatırımcılar artık hem kar elde edebilecekleri hem de bir miktarını depolayarak risksiz şekilde kazanç sağlayabilecekleri altcoinleri tercih ediyorlar. BNB Coin ise tam olarak bu ihtiyaca cevap veriyor.

  Binance borsasında, kripto para cüzdanından BNB Coin kitleyen ve bunu belirli vadede kullanmama sözünü veren yatırımcılar vade sonunda ek BNB Coin getirisi elde ediyorlar. Pasif gelir kazanımına imkan sağlayan BNB Coin’e olan talep ise artıyor. BNB Coin’in staking ile sunmuş olduğu kazanç oranı ise oldukça idealdir. Bu yüzden alım taleplerine maruz kalan BNB Coin fiyat artışı gösterebilir.

  Binance Borsasının Güvenilirliği

  Bildiğimiz gibi Binance kripto para borsasının çıkarmış olduğu altcoin BNB Coin’dir. Binance borsası ise 2021 yılında hala kripto para piyasasının en güçlü borsasıdır. İşlem hacminin yüksel olması, pek çok kripto para çiftinin işlemine imkan sunması, kimlik doğrulamada, işlem onayların hız sunması, onun en çok tercih edilen borsalardan biri olmasına yol açıyor. Diğer yandan Binance hakkında basıma yansıyan saldırı haberleri az sayıda ve borsa bunu yüksek güvenlik protokolü ile bertaraf etmekte iyi bir performansa sahiptir. Bu yüzden borsadan aldıkları güvenle yatırımcılar BNB Coin’e Binance borsasından en hızlı koşullarda yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Bu talep artışını besleyecek faktör fiyatları destekleyebiliyor. 

  Bitcoin Fiyat Artışları

  Oldukça çarpıcı bir şekilde altcoinler Bitcoin fiyat artışlarından yüksek oranda etkileniyorlar. Özellikle Bitcoin ralli dönemleri ele alındığında BNB Coin’de etkili değer kazanımlarının açığa çıktığı görülür. Bunun sebebi ise BTC’nin kripto para piyasasında ve Binance borsasından hacme işlem hacmine ilişkin büyük bir alanı oluşturmasıdır. Onun üzerinden meydana gelen değişimler piyasaya değer katar veya piyasada karamsar havayı başlatır.

  Eğer Bitcoin rekor bir fiyat seviyesine ilerlerse BNB Coin dahil olmak üzere piyasadaki güçlü altcoinlerin genelinin yakından izlemesi gerektiği bilinmelidir. Fiyat değerleri bu süreçte artabilir. 

  Sonuç Olarak

  Son dönemde müthiş bir performans gösteren BNB Coin fiyatı hem Binance borsasına hem de coin’e olan talebe bağlı olarak değişmekte. Diğer yandan piyasayı etkileyen BTC artışları ve ETH ile BNB Coin arasındaki mücadele de fiyatların şekillenmesinde etkilidir. Özellikle son dönemde yükselmesindeki temel nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Binance borsasına güvenin artması
  • Artan kripto para yatırımcısının sayısı
  • Piyasada bulunan sıcak para miktarının artırı
  • Binance Launchpad ve Launchpool gibi platformlarda BNB’nin avantajlı konumu
  • Binance Smart Chain’in yaygınlaşması ve BNB’nin ordaki avantajlı konumu

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle