Kriptopara

Avax Coin Neden Yükseliyor?

  Avax Şubat ayı içinde yaptığı artış ile gündeme gelen altcoinler arasında yer aldı. Yükselişinin temel sebebi, yüksek performansı, güvenliği ve verimliliği deneyimlemek isteyen kripto para yatırımcılarının tercihlerini Avax’tan yana kullanmaya başlamaları oldu. Avax’ın özellikle alım-satım ve transfer işlemlerinde düşük işlem ücreti ortaya çıkarması alım talebini artırdı. 

  Avalanche Coin'in Yükselme Sebebi Ne?

  İşlem onaylarının Avax transferlerinde hızlı şekilde gerçekleşmesi de önemli bir neden. Avax verimliliğini deneyimlemek isteyen yatırımcılar bu alana yönelerek kripto paranın değerlenmesini sağlıyorlar. Avax, topluluk içerisinde özellikle ETH’ye rakip olarak anılıyor.

  Avax Fiyatında FOMO Etkisi

  Avax 2021 yılının ilk yarısı içinde %1850 oranında değer kazanımı sağlayarak, %87’lik bir fiyat artışıyla gündeme geldi. Avax 4.2 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olup, kripto paralar arasında ilk 20’de yer aldı. İlk olarak bu gündem maddesi ile yatırımcının gözlerini kendi üzerine çekti. Bu büyük artışı kaydeden kripto para birimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyen yatırımcılar ile alım talepleri ile fiyat yükselişine katkı sağladılar. Fiyatın bu şekilde artması belirli bir yerden sonra FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) oluşturdu.

  Bu taleplerin yarattığı etki ile ile Şubat ayına gelindiğinde ise rekor fiyatın gelmesi ve piyasa değerinin 1 milyon dolar düzeyini aşması, Avax’a olan güveni güçlendirdi. Sene başında Avax alımı gerçekleştirerek Şubatta kara geçen yatırımcı ağı onu 2021 için yatırıma değer altcoinler arasına dahil ederek, diğer yatırımcılarında alım taleplerini teşvik ettiler. Avax başarılı çizgisi ve kripto paralarda ilk 20 içine girmesi yükselişini orta vadede devam ettirmesini destekliyor.

  Olumlu Analist Yorumlarının Avax Yükselişinde Etkileri

  10 Mart 2021 tarihinde 32,93 dolarlık fiyatını tablolara aktaran Avax Coin için 2021 yılı içinde değer kazanımı sağlayacağı yönünde analist yorumları yoğun şekilde gündemde yer alıyor. Uzman analistlerin 2021 sonunu işaret etmesi ise orta vadede kar amacı olan yatırımcıların şimdiki avantajlı fiyattan Avax için alım taleplerini iletmelerine sebep oldu. Bu durum değer artışını gündeme getiriyor. 

  Son olarak GOV Capital tarafından yapılan analizler sonrası açıklamada, Avax Coin’nin 2021 yılının ikinci yarısı içinde 63 dolarlık fiyat düzeyini aşacağı ve 2022 başında ise 70 dolarlık fiyat rakamının üzerinde konumlanacağı yönünde bir tahmin gerçekleştirildi. Avax’ın 2021 ardından altcoin listelerinde en üst noktalara yükselmesi beklenirken, yatırımcılar ise Avax’la daha yakından ilgilenmeye başladılar.

  Avalanche Ağının Avax Yükselişinde Rolü Nedir?

  Avalanche ağında Avax kripto para birimi yerel altcoin olarak kullanılıyor. Avalanche ağı ise merkeziyetsiz finansal işlemlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılan önemli dijital alanlardan biridir. Bu ağda stake ve merkeziyetsiz kredilendirme işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler ise ilk adında Avax alımı gerçekleştirirler. Ağ kullanıcılarının bu davranışı değer kazanımına yönelik ivmeyi destekliyor.

  Özellikle geleneksel bankacılık hizmetlerinden yararlanamayanlar, ağda Avax sahibi olan diğer kullanıcılardan kredi talep edebilirler. Bu talebi karşılayarak, geri ödemede faiz kazancı elde etmek isteyenler ise Avax olarak ödeme alırlar. Her iki taraf içinde fayda sağlayan kripto para birimi kredi işlemlerine dahil olmak isteyen yatırımcıların alım talepleri ile yükseliş ivmesini koruyabilecek konuma ulaşıyor. 

  Stake Edilebilirlik Özelliğinin Avax Yükselişine Etkisi

  Stake etmek her ne kadar bir kripto para birimi cüzdanda kitlemek ve bunun üzerinden coin kazancı elde etmek anlamına gelse de işlemi yapmadan önce belirli bir miktarda kripto para satın alınması gerekir. Avax ise staking işlemine tabi olarak, yatırımcılara daha risksiz bir alanda, faiz getirisi bazında coin kazanma imkanı sunan bir seçenektir.

  Bu iki bilgi ışığında hem daha az risk ile kripto para yatırımı yapmak isteyen yatırımcı kitlesinin alım taleplerini karşılar, hem de stake öncesi artan alım emirlerine ait işlem hacmi ile fiyat yükselişine hız kazandırabilir.

  Sonuç: AVAX Coin'in Geleceği Parlak Gibi Görünüyor!

  AVAX Coin, Türk kökenli bir profesör olan Emin Gün Sirer’in girişimleri sonucunda ortaya çıkmış bir proje. Özellikle Emin Gün Sirer’in kripto para camiasında verdiği güven ile de çok ciddi bir fiyat artışı yaşadığını söyleyebiliriz. Zira kendisi topluluk içerisinde çok önemli bir yere sahip olan bir isim. AVAX önümüzdeki günlerde de sıklıklar konu edineceğimiz bir kripto para olacağa benziyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle