Kriptopara

Analistlerin BTC Yorumları: Bitcoin tekrar yükselir mi?

  Bitcoin, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmesinden bu yana, önemli bir artış ivmesi göstermiş ve art arda yeni ATH seviyeleri belirlemeyi başarmıştı. Varlık 50 bin doları aşarak, 60 bin doları zorlamaya başladı. 

  Ancak 60 bin dolarlık keşfedilmemiş seviyeye çıkılmadan bir düzeltme gerçekleşti ve BTC’nin değeri tekrardan 50 bin doların gerisine düştü. Kripto para topluluğu içerisinde, Bitcoin’in tekrardan artıp artmayacağı merak konusu olmuş durumda. 

  Bitcoin Neden Düzeltme Yaşadı?

  BTC, büyük bir düzeltme yaşadı ve 57-58 bin dolar bandından, 46 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Analistlere göre BTC’nin yaşadığı bu düşüşün çeşitli sebepleri bulunuyor. 

  Düzeltme Gerekli

  Bitcoin’in sadece yukarıya doğru bir hareket içerisinde olması, oldukça keyifli gözükse de zaman zaman düzeltme yaşaması daha sağlıklı olabilir. 2017’deki ralli sırasında %30 civarında düzeltmelere gören BTC, 2021 yılında ise bu denli güçlü düzeltmelere görmedi. 

  BTC’nin fiyat hareketleri geleneksel finans ürünlerine göre son derece farklı bir yapıda bulunuyor. Bu nedenle BTC’den büyük bir düzeltme bekleniyor. Bu durum da yatırımcıların bir kısmının, paralarını BTC’den çekmesine zemin hazırlaması son derece olası görünüyor. 

  Piyasaların Aşırı Kaldıraçlı Olması

  Piyasaların aşırı kaldıraçlı bir yapıda yer alması, durumu tetikleyen öğeler arasında yer alıyor. Gelen veriler ışığında, uzun vadeli satışlarda geçtiğimiz hafta bir rekor kırıldığı açıkça görülüyor. 

  Uzun pozisyonların %21’lik kısmı, geçtiğimiz hafta tasfiye edildi. Bu nedenle BTC’nin değeri de bu durumdan önemli şekilde etkilendi. 

  Geleneksel Finans Sektörünün Payı

  Aslında geleneksel finans sektörü ile kripto para sektörü birbirlerine oldukça yakın bir performans gösterebiliyorlar. Özellikle Nasdaq 100 ve S&P 500’e bakıldığında, hisse senetleri ile kriptoların benzer bir düzlemde yer aldığı görülebiliyor. 

  Bu durumun geçtiğimiz hafta da yaşandığı düşünülüyor. Hisse senetlerindeki düşüş ile beraber, BTC’nin dalgalanması da hız kazanmış olabilir. 

  Bitcoin Tekrar Yükselir mi?

  Tüm kripto para sektörü, Bitcoin’in tekrar yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor. Özellikle Ethereum ve diğer altcoinlerin yatırımcıları da bu sorunun yanıtını arıyor. BTC’nin değerinin düşüşü, altcoinleri de etkilemiş durumda. 

  Yapılan temel analizlere göre, aslında BTC’nin değerini arttıracak birçok önemli gelişme yaşandığı görülüyor. Tether davasının sonuçlanması ve Square ile MicroStrategy’nin tekrar Bitconi satın alması, BTC için kayda değer gelişmeler arasında yer almıştı. 

  Yaşanan bu gelişmeler, BTC’nin değerinin biraz yukarı çıkmasını sağlasa da, teknik düzeltmeler nedeniyle, bu yükselişlerin çok da etkili olmadığını ifade edebiliriz. 

  CryptoQuant’on CEO’su olan Ki Young Ju, Bitcoin’in fiyat hareketleri ile ilgili görüşlerini kullanıcılar ile paylaştı. Ju’nun açıklamalarına göre, kısa bir süre önce 13 bin adet Bitcoin, bir kurumsal firma tarafından satın alındı. Bu durumun da tekrar bir BTC rallisini başlatabileceğini ifade etti. 

  Direnç Seviyesinin Geçilmesi Gerekiyor

  Teknik göstergeler, BTC’nin tekrar bir yükselişe geçebilmesi için, 53.179 dolarlık direnç seviyesini tekrar aşması gerektiğini ortaya koyuyor. Varlığın bu direnç seviyesini aşması durumunda, 60 bin dolarlık keşfedilmemiş bölgeye girebileceği, hatta 66.647 dolar seviyesine kadar yükselebileceği ön görülüyor. 

  Poppe’dan BTC Yorumu

  Ünlü kripto para analistlerinden Michael van de Poppe, BTC ve altcoinler ile ilgili görüşlerini paylaştı. Poppe, bu düzeltmenin iyiye işaret olabileceğini, çünkü bir dipten satın alma fırsatı da yarattığını ifade etti .

  Ünlü analist, Bitcoin’in düzetme yaşamasının son derece doğal olduğunu ve Bitcoin hakkında değişen bir şeyin bulunmadığını ifade etti. 

  Bitcoin’in hareketleri hakkında konuşan Poppe, BTC hareketlerinin büyük dalgalanmalara sebep olabileceğinin de altınını çizdi. BTC dalgalandığı zamanlarda, altcoinlerde de büyük düşüşler meydana gelebiliyor. 

  200 Bin Dolar Seviyesi Görülebilir

  Ünlü yatırımcı Peter Brandt, BTC’nin son düşüşünün ardından, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Brandt’a göre BTC’nin değeri 200 bin dolara kadar yükselebilir. 

  Mike Thomas da boğa piyasası içerisinde bu tip düzeltmelerin son derece olağan olduğunun altını çizerek, %30’luk düşüşlerin yaşandığı dönemlerin geride kaldığını ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle