Airdrop Nedir? Nasıl Çalışır?

  Genelde bir kripto para biriminin çatallaşmaya gitmesi ardından ortaya çıkan yeni altcoin için yapılan Airdrop’u bu yazımızda ele alacağız. Karşılıksız olarak coin dağıtımı üzerinden çalışan Airdrop sistemi nedir, onunla hedeflenen nedir, kazançlı mı sorularına yanıt bulacağız. 

  Airdrop Nedir?

  Airdrop, bir kripto para biriminin, ücretsiz bir şekilde birden fazla dijital cüzdana karşılıksız olarak dağıtılması işlemine verilen isimdir. Daha geniş bir tanım ile kripto para piyasasına dahil edilecek bir altcoin’in ilk adımda karşılıksız şekilde yatırımcılara dağıtılması anlamını da gelir. Aynı zamanda kripto para yatırımcıları için bir avantaj niteliğinde olan Airdrop’tan yararlanmak için ise piyasaya çıkış bilgisi sunulan altcoinlerin ve geliştirici ekiplerinin yakından takip edilmesi gerekir. 

  Airdrop’ta Hedeflenen Nedir?

  Airdrop ile bir şirketin veya geliştirici ekibin piyasa yeni çıkacak olan kripto para biriminin reklamının yapılması amaçlanır. Bu kripto para birimi için bir nevi promosyon yönetimi olarak görülebilir. Yeni kripto para biriminin karşılıksız şekilde dağıtımından yararlanmak isteyen geniş bir kitle bu altcoinden Airdrop sayesinde haberdar olur.

  Airdrop ardından yeni kripto para birimi yüksek bir ilgi ile satın alınabilir. Diğer yandan kripto para yatırımcıları tarafından verimsiz görülen altcoinler ise kripto para borsalarına dahil olamayabilirler. Ancak yine de geliştiriciler bu modeli kullanarak kripto para borsalarına dahil olma olasılığını yükseltmeye çalışırlar.

  Nasıl Bir Çalışma Sistemine Sahiptir?

  Airdrop, kripto para biriminin karşılıksız şekilde dağılmasına dayanan bir sistemdir. Diğer yandan bir kripto para birimi yatırımcısı kendi çabaları ile Airdrop’a dahil olabilir veya popülerliği yüksek olan kişilere ise kripto para birimini piyasaya sunan ekip veya şirket Airdrop için ulaşabilir. Bu kapsamda 2 yönlü bir çalışma sistemi mevcuttur.

  AirDrop Nasıl Alınır?

  Airdrop almak için kripto para dünyasının gündemi yakından takip edilmeli ve çatallaşmaya gidecek bir kripto para birimi tespit edilirse, bu kripto para birimi geliştiricilerinin Airdrop açıklamasını yapması beklenmelidir. 

  Örneğin çatallaşmaya giden bir kripto para birimi için gündem takibinin yapılması halinde, Airdrop hakkında açıklamanın altcoin’i çıkaran şirketten gelebilir. Bunun ardından bu şirketin resmi web adresine giriş sağlamalıdır. Çünkü kripto para birimi geliştirici şirketler duyuları ardından Airdrop katılımı için kendi web adreslerinden başvuru alırlar. Bu başvurunun yapılması ardından, kişilere gerekli yönlendirmeler kapsamında ücretsiz şekilde yeni çıkarılan altcoinden verilir. 

  Airdrop’tan Yararlanma Şansını Ne Yükseltir?

  Airdrop’tan faydalanma oranın yükselten şey dijital dünyada sahip olunan popülarite ve takipçi sayısıdır. Normal şartlarda kripto para yatırımcıları, altcoin’i çıkaran şirketin web adresinden başvuru ile AirDrop’a dahil olurlar.  Yine de her Airdrop kampanyasının kendisine has kuralları olabilir.

  Şirketler yeni kripto para birimlerinin daha fazla kişi tarafından tanınması veya reklamının daha iyi yapılması için ise internet dünyasında fenomen olan kişilere kendileri ulaşarak ücretsiz şekilde yeni altcoin birimlerinden hediye ederler. Genel olarak coin yöneticilerinin direk ulaştıkları bu kişiler ise ünlü kripto para yatırımcıları, analizleri takip edilen uzmanlar veya dijital dünya fenomenleridir.

  Nasıl Saklanır?

  Airdrop ile edinilen bir altcoin birimi her zaman olduğu gibi kripto para cüzdanlarında saklanır. Yeni kripto para birimini geliştirmek için çatallaşma yoluna giren geliştirici ekipler, altcoin’in geliştirilme döneminde ve Airdrop öncesinde, kripto paranın hangi yazılım destekli kripto para cüzdanında saklanabileceği hakkında açık bilgiyi sunarlar.

  Bu kapsamda yatırımcının ise başvuru öncesinden bu kripto para cüzdanını edinmesi ve Airdrop ile dağıtılan kripto paraları bu cüzdanın adresine talep etmesi yeterli olur.

  Airdrop Riskli mi Kazançlı mı?

  Airdrop kampanyaları kazançlı bir kampanyalardır. Çünkü burada kripto para birimi karşılıksız şekilde dağıtılır. Kişi yeni kripto para birimlerinin dağıtımından yararlandıktan sonra, eğer bu kripto para biriminin fiyatında artış olursa kara geçer. Diğer yandan sağladığı kar ile kripto para borsasından yeni altcoinler alabilir ve Airdrop ile edindiği coinler reel paraya çevirebilir. Dağıtımı yapılan coin ayakta kalamaz ve fiyat erimesi ile kaybolursa, yatırımcı zaten bir karşılık ödemediğinden zarara girmez.

  Sonuç olarak; AirDrop Ücretsiz Kripto Para Dağıtım Projesidir

  Airdrop, kripto parayı piyasaya sunan şirketlerce düzenlenen ücretsiz bir kripto para dağıtım projesidir. Gündem takibi ile fark edilir ve şirketlerin web adreslerinden katılım için başvurusu yapılır. Yeni altcoin’in değer kazanımı yaşaması halinde ise yatırımcıya kazanç sunar. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle