Kriptopara

3 Adımda Monero (XMR) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Gizlilik odaklı kripto para birimleri arasında gösterilen Monero (XMR) madenciliği son dönemde popülerlik kazandı. Bu yazımızda Monero (XMR) madenciliği yapmak için uygulanabilecek yöntemler ile gerekli donanım ve yazılımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

  Monero (XMR) Madenciliği Nedir?

  Monero (XMR), borsalar üzerindeki artan düzenleyici baskıya rağmen, kripto para piyasasındaki ilk 30 madeni para arasına girmeyi başaran tartışmalı bir gizlilik coinidir. Monero madenciliği ise, XMR coini ödüller kazanmak için kripto para biriminin blok zincirindeki işlemleri doğrulama sürecidir.

  Kasım 2019 tarihinde yapılan güncelleme, madencilik cihazları (ASIC) kullanımını engelleyen bir PoW algoritması olan RandomX'i tanıtmıştır. RandomX ayrıca GPU kullanan Monero madencilerini cezalandırmaya başlayınca da CPU madenciliğinin artık Monero madenciliği için en iyi yol olduğu ortaya çıktı. 

  Monero (XMR) Madenciliği Nasıl Yapılır?

  XMR madenciliği yapılışı temelinde, Monero madencilik yazılımı aracılığıyla merkezi olmayan platformda yeni paralar üretmek yatar. Merkezi olmayan platformda yaklaşık olarak her iki dakikada bir yeni bir blok bulunur ve 2021 yılındaki mevcut blok ödülü 1.26 XMR'dir. Monero Madenciliği yaparken tercih edebileceğiniz 3 yöntem vardır:

  1. Bilgisayar kullanarak kendi başınıza XMR madenciliği yapmak (Solo madencilik)
  2. Bir Monero madencilik havuzuna katılmak 
  3. Monero bulut madenciliği hizmetlerini kullanmak

  Monero artık sadece CPU'larla (bilgisayarlar) çıkarıldığından, mevcut CPU'nuzu kullanabilir veya yalnızca Monero madenciliği için yeni bir sistem satın alabilirsiniz. Monero madenciliği için kullanacağınız CPU'ya karar verdikten sonra Monero yazılımını indirmeniz gerekecektir. 

  Solo Monero (XMR) Madenciliği Yapmak

  Solo XMR madenciliği, blok zinciri ile doğrudan etkileşime giren bir madencilik yöntemidir. Tek başına hareket eden bu madencinin en önemli avantajı, madencinin tüm blok ödüllerini elinde tutmasıdır. Ne yazık ki, solo madenciler madencilik havuzları kadar sık ödül kazanamayabilirler. Solo madenciliğin bir başka avantajı da PC'nizde yapılabilmesidir. Bu süreçte yararlanabileceğiniz en popüler XRM madencilik yazılımları, XMRig ve CSminer olarak bilinir. Bilgisayar kullanarak XRM madenciliği yapılacaksa da en popüler XRM madencilik donanımı şunları içerir:

  • AMD Threadripper 3990X
  • AMD Ryzen 9 3900X
  • Intel Core i9-10900K

  3 Adımda Monero (XMR) Madenciliği

  Solo madencilik yapmayı tercih ettiğinizde Monero madenciliği yapmak şu şekilde özetlenebilir:

  • Donanımınızı ve madencilik donanımınızı destekleyen bir madencilik yazılımı seçin;
  • Kullanacağınız adresi belirleyin ve madencilik yazılımını yapılandırın;
  • Arkanıza yaslanın ve rahatlayın; XMR kazanmaya başlayın.

  Madencilik Havuzuna Katılarak Monero (XMR) Madenciliği Yapmak

  Bir XMR madencilik havuzu, Monero blok zincirinde yeni bloklar bulma şanslarını artırmak için teçhizatlarının gücünü birleştiren bireysel teçhizat sahiplerinden oluşur. Blok ödülleri, belirli bir bloğu bulmak için madencilik gücüne katkıda bulunanlara verilir. Günümüzde faaliyete devam eden pek çok XRM madencilik havuzu yaklaşık yüzde 2 civarında bir ücret alır. En popüler Monero madencilik havuzları şunlardır:

  • MineXMR, 
  • SupportXMR, 
  • Unipool ve
  • XMRNanopool.

  Monero havuzlarının en önemli faydası, seçtiğiniz Monero havuzuna ne kadar katkıda bulunduğunuza bağlı olarak sık sık ödeme almanızdır. Ancak, Monero havuzlarında madencilik yaparken, kazancınızın küçük bir miktarını komisyon olarak alan üçüncü taraf yazılımları kullanmanız gerekir.

  Monero (XMR) Bulut Madenciliği Yapmak

  Monero bulut madenciliği, XMR madenciliği yapmak için bulutta barındırılan bilgi işlem gücünü kullanma eylemidir. Genellikle, bulut madenciliği hizmet sağlayıcıları, bilgi işlem cihazlarını barındıran veri merkezlerini işletir. Fakat madenciler, işlem gücünü kullanmak için belirli bir ücret ödemek durumundadır. En popüler Monero bulut madenciliği platformları şunlardır:

  • Minergate
  • CCG Mining

  Monero bulut madenciliği, solo bir madenci değilseniz veya bir madencilik havuzuna katılmayı düşünmüyorsanız finansal açıdan uygun kabul edilir. Bulut madenciliğinde abone sayısı ne kadar düşükse platform o kadar riskli demektir, bu yüzden abone sayısına dikkat edilmelidir. 

  Sonuç Olarak

  Monero (XRM) kripto para birimi madenciliğinde uygulanan yöntemler kısaca bu şekilde özetlenebilir. Eğer bilgisayar destekli solo XRM madenciliği yapmayı düşünüyorsanız, RandomX Monero madencilik kıyaslamasını kullanarak sisteminizin madencilik için uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Gizlilik ilkeleri nedeni ile suç örgütlerinin de ilgi gösterdiği Monero, yapılandırmalar nedeni ile günümüzde baskı altında olan bir coin.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle