Kriptopara

2 Uzmandan Bitcoin Yorumu: BTC’yi 2022’de Neler Bekliyor?

  Büyüleyici performansı, kurumsal yatırımlar arasındaki popülerliği ve son olarak El Salvador tarafından resmi para birimi yapılan Bitcoin, 2022 yılında kendisinden büyük beklentiler taşıyan kripto para birimi olmaya devam ediyor. Kripto para birimlerinin 2022 yılı performansına ilişkin analistlerin ve uzmanların görüşleri ise yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Bu yazımızda Bitcoin 2022 yılında ne olur sorusunun yanıtına yönelik 2 uzmanın görüşlerine yer verdik.

  2 Uzmandan Bitcoin Yorumu

  Uzmanlar, Covid-19 sürecinde 69 bin dolar düzeyine ulaşan BTC’nin yaşadığı geri çekilme ardından 50 bin dolar altında fiyatlandığını hatırlattı. Uzmanlar her ne kadar ABD Merkez Bankası (FED) kanadından faiz artırımı sinyalleri verilse de başta ABD borsaları olmak üzere pek çok finansal varlığın kötü etkilenmesi nedeniyle bu yıl da FED’den yumuşak bir politika benimsenmesini beklediklerini ifade etmektedirler.

  BTC için 100 bin dolarlık fiyat hedefi paylaşılırken Independent Gazetesi, 2021 yılı Aralık ayı için belirlenen 100 bin dolar hedefi görülmese de Bitcoin’in sağlam durduğunu ifade etmektedir. Başka bir İngiliz gazetesi olan CNBC’ye konuşan Cornell Üniversitesi uluslararası ticaret politikası kıdemli profesörü Eswar Prasad, Bitcoin’in doğrudan ya da dolaylı olarak faydalı olacak bir devrimi başlattığının altını çizdi.

  BTC’yi 2022’de Neler Bekliyor?

  Analistler, Bircoin’i yeni yılda bekleyen en önemli gelişmeyi regülasyonlar olarak belirtmektedirler. Kripto para piyasasına yönelik hükümetler nezdinde atılacak düzenleme adımlarının, bu yılın rotasını önemli oranda şekillendireceği düşünülmektedir. Hükümetler ve SEC kanadından BTC ve diğer kripto paralar için düzenleme beklenirken ülkemizde de bu alanda düzenleme çalışmalarının sürdürüldüğü bilinmektedir.

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde tarafından BTC her ne kadar spekülatif bir yatırım aracı olarak değerlendirilse de uzmanlar, vergilerle birlikte piyasaların daha stabil olacağını düşünmektedirler. Ek olarak bu yıl FED kanadından gelecek faiz kararları da piyasanın yönü hakkında belirleyici etkisi nedeniyle yakından takip edilmektedir.

  FED’in Faiz Kararı BTC’yi Nasıl Etkiler?

  FED’in faiz kararları, halen geleneksel finansın en önemli göstergesi olan doları ve doğrudan olarak risk iştahını etkilemektedir. Güçlü bir ABD Doları, risk iştahı yüksek olan yatırım araçlarını olumsuz etkilemektedir. Beklenti üstü enflasyon verileri ardından FED kanadından gelen 2022 yılında yapılacak 3 faiz artışı, BTC ve diğer kripto para birimleri önündeki en büyük baskıyı oluşturmaktadır.

  FED kanadından gelecek faiz artırımı, paranın riskli varlıklardan çıkarak faize gidişini tetikler. Yatırımcılar daha az riskle nispeten yüksek gelir elde edebilecekleri ABD tahvillerine geçiş yapma yönünde tercihe gidebilirler. Tüm dünyada borsaların ve kripto paraların satışı ile sonuçlanabilecek bu gelişme ise Bitcoin fiyatlarının yükselişi önündeki en büyük engeldir.

  Regülasyonların 2022’de BTC’ye Etkisi

  Başta SEC ve FED olmak üzere dünyanın pek çok hükümet ve merkez bankası, kripto paraların belirli bir düzenlemeye tabi olması noktasında anlaşmaktadırlar. Bazı ülkeler vergilendirme yolu ile düzenlemelere gitme yoluna girerken, Rusya ve Çin gibi ülkelerden gelebilecek Bitcoin alımını yasaklamaya yönelik girişimler, Bitcoin fiyatını aşağı çekme potansiyeli taşımaktadır.

  StableCoin’lere Yönelik Düzenlemeler BTC’yi Etkiler Mi?

  SEC, stablecoin’leri düzenleme konusunda önemli girişimlerini 2022 yılında hızlandırabilir. USDT (Tether) gibi kripto para birimlerini ilgilendiren bu gelişmenin kısa vadede BTC fiyatlarına etki etmesi beklenmemektedir. Düzenleme ile alınacak tedbirlerin durumu ise ABD’nin kripto paralara olan bakışını göstermesi açısından önemlidir. Yasaklayıcı ya da katı bir tedbir politikasına gidilmesi halinde Bitcoin fiyatlarının baskılanması beklenmektedir.

  Sonuç

  Bitcoin (BTC) yeni yılda büyük bir umutla tüm dünya tarafından takip ediliyor. Uzmanların bu yıl içinde regülasyonların takip edileceğine değindikleri kripto para biriminde, geçtiğimiz yıl sonu için verilen 100 bin dolarlık fiyat hedefi öncelikli olarak analistlerin önünde bekliyor. Dünyanın önde gelen analistleri Bitcoin’in tüm olumsuzluklara karşın güçlü kaldığına dikkat çekerek, bu yıl içinde atılacak yeni adımlarla birlikte BTC fiyatının 100 bin dolar yolculuğuna başlayabileceğini ifade etmektedirler.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle