Kriptopara

10 Maddede Blockchain Teknolojisi: Nedir? Ne İşe Yarar?

  Kripto para ve farklı dijital uygulamalarla beraber hayatımıza giren blockchain kavramı çok sayıda kişinin merak ettiği bir konu haline gelmiştir. Bu yazımızda 10 maddede blockchain teknolojisi nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.

  Blockchain (Blok Zinciri) Teknolojisi Nedir?

  Özellikle 2021 yılında patlama yapan kripto paralar ile gündemden düşmeyen blockchain teknolojisinin altyapısı ve işlevsel özellikleri merak edilmektedir. Temel anlamda blockchain teknolojisi, şeffaflık, güvenlik ve değişmezlik sunan, dağıtık ve merkezsiz bir sistemdir. 

  Blockchain, elektronik ortamda farklı merkezlerin, birbiri ile etkileşim içerisinde bulunarak aynı kaydı sakladığı dağıtık defter listesidir.

  Blockchain Teknolojisi Ne İşe Yarar?

  Bu sistem sayesinde farklı sektörlerden her türlü varlığın ve değerin takibini yapmak ya da ticaretini gerçekleştirmek mümkündür. Blockchain, eğer transferlerinin, güvenli bir biçimde yapılmasına yarar. Para veya farklı bilgilerin aktarımı mümkündür bu sistemde. Ayrıca zaman damgası ile noter vazifesi görür.

  İşte 10 Maddede Blockchain (Blok Zinciri)

  10 maddede blockchain teknolojisinin özelliklerini ve tanımını şu şekilde yapmak mümkündür.

  Blok Zinciri Teknolojisi Veritabanı Sistemidir

  Kripto paralar ile birlikte daha geniş bir yankı uyandıran blok zinciri teknolojisi, bir veritabanı türüdür. Şifrelenmiş işlem takibini sağlayan blockchain, dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Her türlü varlık transferinde kullanılabilen blockchain teknolojisi, para transferleri gibi işlemlerde her adım bir bloğu meydana getirir. 

  Blockchain Teknolojisi Şifreli Bilgiler Yayar

  Blockchain teknolojisi kullanımında meydana gelen bu bloklar, para transferi gibi işlemlerde şifrelendiği için asla değiştirilemez ve kırılamaz hale gelir. Söz konusu bloklar, tüm ağdaki herkese dağıtılır ve tüm ağ kullanıcılarında aynı şifreli bilgiler bulunur. Dolayısıyla blockchain teknolojisinin merkeziyetsizleşmiş olma prensibi bu şekilde meydana gelir. 

  Blockchain Teknolojisi Şeffaftır

  Ağ üzerinde oluşturulan bloklarda ki tüm bilgiler, yine sadece ağ üzerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Bu bloklardaki bilgilere dışarıdan herhangi bir müdahalede bulunmak ve değiştirmeye çalışmak mümkün değildir. Dolayısıyla blockchain teknolojisi şeffaftır ve isteyen herkes şu ana kadar birikmiş blokları inceleyebilir. Örneğin 2010 yılındaki bloklarda işlenen verilere istediğiniz zaman anında ulaşım sağlayabilirsiniz. 

  Blockchain Teknolojisi Farklı Alanlarda Kullanılabilir

  Günümüzde her ne kadar kripto para sektörü ile duyduğumuz blockchain teknolojisi, bireysel kullanıcılara dijital kimlik üzerinde kontrol imkanı sağlar. Bu yüzden küresel çapta ve açık bir hesap defteri olan blockchain teknolojisi sadece kripto paraların üretiminde ve ticaretinde etkili bir veritabanı değildir. Bu yüzden blockchain teknolojisi farklı alanlarda saklama, yönetme ve depolama gibi işlemler için de kullanılabilir. 

  Blockchain Teknolojisi Güvenlidir

  Sistemi değiştirmeyi, aldatmayı, hacklemeyi ve manipüle etmeyi zor veya imkânsız hale getiren blockchain teknolojisi son derece güvenlidir. Blockchain’in amacı, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına izin vermek, ancak düzenlenmesine engel olmaktır. Blok zincirinde her yeni işlem gerçekleştiğinde, bu işlemin bir kaydı her katılımcının defterine eklendiği için güvenilirlik sağlanır. 

  Blockchain Teknolojisi Farklı Teknolojilere Uyumludur

  Dijital kimliğe sağladığı imkân sayesinde blockchain teknolojisi, güven ekonomisinin mimarı haline gelmiştir. Finans sektörüyle sınırlı kalmayan blockchain, dijital teknolojinin sunduğu imkânlarla işletmelere çeşitli fırsatlar sunar. 

  Blockchain Teknolojisi Aldatmayı İmkânsız Hale Getirir

  Blockchain teknolojisi kullanılarak yapılan işlemler, binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından onaylanmaktadır. Dolayısıyla ağ üzerindeki doğrulama sürecinde neredeyse tüm insan katılımını ortadan kaldırarak daha az insan hatası ve doğru bilgi kaydı ile sonuçlanır.

  Blockchain Teknolojisi İşlem Ücretlerini Ortadan Kaldırır

  Blockchain, kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan alınıp satılmasını destekler. Operasyonlarını bir bilgisayar ağına yayan bu teknoloji sayesinde güvenli ortam oluşturulmasının yanı sıra işlemlerin ve işlem ücretlerinin çoğunu da ortadan kaldırır. Blockchain, üçüncü taraf doğrulama ihtiyacını ve bununla birlikte bunların maliyetlerini ortadan kaldırdığı için ekonomik bir teknolojiye sahiptir. 

  Blockchain Teknolojisi Merkeziyetsizdir

  Blockchain, ağ üzerinde yer alan herhangi bir bilgisini merkezi bir yerde saklamamaktadır. Merkezi bir ağda depolama yapmak yerine,  blok zinciri kopyalanır ve bir bilgisayar ağına yayılır. Blok zincirine yeni bir blok eklendiğinde, ağdaki her bilgisayar, değişikliği yansıtmak için blok zincirini güncellemektedir. 

  Blockchain Teknolojisi Kullanım Alanları

  Blockchain teknolojisinin işlevi, operasyonlarını bir bilgisayar ağına yayarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin merkezi bir otoriteye gerek kalmadan çalışmasını sağlamaktır. Günümüzde blockchain teknolojisi her sektörde rağbet görmeye devam etmektedir. Nakliye şirketleri, e-ticaret devleri, global çapta ürünler sunan üretici firmalar, oyun sektörü, müzik sektörü, spor ve eğlence sektörü gibi her alanda blockchain teknolojisi kullanılabilir. Finans kuruluşları haftanın beş günü sadece mesai saatlerinde faaliyet gösterirken, blockchain teknolojisi günde 24 saat, haftada yedi gün ve yılda 365 gün aktif olarak çalışmaktadır.

  Sonuç

  Blockchain teknolojisi, dijital bilgilerin kaydedilmesine ve dağıtılmasına izin veren merkeziyetsiz bir veritabanıdır. İlk olarak 1991 yılında, b iki araştırmacı olan Stuart Haber ve W.Scott Stornetta tarafından geliştirilmiştir. Kripto paralarla uygulanmaya başlanan blockchain teknolojisi, sistemi değiştirmeyi veya aldatmayı imkânsız hale getiren bir bilgi kaydetme sistemidir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle